¨Yürüyen Nefesler¨ ve ¨Nature Talks¨

Emrah Altuntecim, bir süre önce konuk yazarımız olmuş ve  “Zaman Yönetimi İçin Keyifli Bir Faaliyet Planlaması Yapın” başlıklı yazısını bizlerle paylaşmıştı.

Bugün de sizlerle Emrah Bey ve eşi Ceyda Altuntecim’in birlikte kurdukları Yürüyen Nefesler ve Nature Talks yaklaşımının tanıtım yazısını, bizzat Emrah Bey’in sözleriyle paylaşıyoruz.

Plazadan Dünyaya


Çocukluğumdan beri doğada uzun yürüyüşler yapmış, birçok trekking organizasyonu düzenlemiş, mağaracılık, atletizm ve uzun mesafe yüzme konusunda da deneyimleri bulunan eski bir sporcu olarak zamanla kazandığım deneyimleri eşim sevgili Ceyda Altuntecim ile birlikte kişisel ve kurumsal gelişim sahasına taşıdık. Yürümek, nefes ve çeşitli spor dalları ile şirket eğitimlerinde geliştirdiğimiz birçok tekniği bir araya getirmek oldukça zaman ve bilgi birikimi istiyordu. Bizler de bu alanda sahip olduğumuz bilgi birikimini kişi ve kurumlar için faydalı birer eğitim ve gelişim aracına dönüştürmeye karar verdik. Yürümek ve nefes almak bir sağlık probleminiz yoksa hayatımızda kolayca sahip olduğumuzu düşündüğümüz ancak pek çoğumuzun hakkıyla zevkine varamadığı iki temel yetenektir, diyebiliriz.

Aslında Yürümek ve Nefes, insanoğlu’nun en eski ve kadim konsantrasyon, motivasyon ve bilgelik metotlarından ikisidir. “Yürüyen Nefesler” bu iki kadim metodu birleştirip disipliner bir kişisel gelişim yaklaşımı olarak ele alınmıştır. Türkiye’de ilk defa bu iki konu, bireysel ve kurumsal gelişime eşsiz faydalar sağlayabilecek bir program olarak danışman, koç ve yazar Ceyda Altuntecim ve bendeniz tarafından sunulmaktadır. Ceyda Altuntecim ile birlikte 2009 yılında yaklaşık 1000 kilometrelik bir mesafeyi dört günlük de erken varış ile toplam 45 günde kat ederek Türkiye’nin en uzun mesafeli yürüyerek yapılan seyahatini gerçekleştirdik… 45 gün üzerine de planlanan etkinlikler ile devlet protokolünün tören ve karşılama programına uygun olarak 4 gün daha şehir içinde yürümeye devam ederek toplam 49 günlük bir seyahat gerçekleştirmiş olduk.

Ceyda Emrah Altuntecim

Ancak yürüme ile birlikte eğitim ve koçluk çalışmaları yapma fikrinin temeli çok daha eski tarihlere, 1999 yılına kadar uzanıyor. 99 Depremi’nden sonra gönüllü birer arama kurtarmacı da olmamız ile beraber doğa ortamında birçok tatbikata, survival eğitim programlarına ve de trekking etkinliklerine katıldık ve organize ettik. Zamanla gerçekleştirdiğimiz her etkinlik bizlerde bir tecrübe ve bilgi birikimine dönüştü. Zamanla tüm bu bilgileri sistematize etme ve insanlara faydalı olabilecek bir içeriğe dönüştürme fırsatı bulduk.  “Yürüyen Nefesler” bu anlamda 1999 yılından beri süregelen deneyimlerimizin de etkisi ile yeni ve ferah bir kişisel gelişim akımı olarak ortaya çıkan ve akabinde de gelişen 2009 yılındaki uzun seyahatin doğal bir meyvesidir diyebiliriz. Ayrıca Nefes ve Koçluk çalışmaları bizler tarafından ilk defa 2011 yılında “Walking Therapy”(Yürüyüş Terapisi) koçluk programı da olarak uygulanmış ve danışanlarda pozitif kişisel dönüşüm ve belirgin bir hal gelişimi gözlenmiştir. Bu koçluk alanında bir ilktir.

“Yürüyüş Terapisi” bir psikolojik terapi yöntemi değildir. Bu yöntem, çeşitli nefes tekniklerinin ve adım atma tekniklerinin yaşam koçluğu prensipleri ile sentezlenmesinden oluşan bir disiplin, kökleri çok eski çağlara uzanan eşsiz bir kişisel gelişim ve dönüşüm yaklaşımdır. Bu anlamda da Türkiye’de bir ilktir.

Eşim Ceyda Altuntecim ile birlikte uzun süreli bir çalışmadan sonra “Yürüyen Nefesler” yaklaşımını kişilerin ve kurumların kolaylıkla uygulayabileceği bir içeriğe ve uygulamalar içeren bir programa dönüştürdük. Diğer bir başka konseptimiz olan, ¨Nature Talks¨ adını verdiğimiz bu program hem fiziksel sağlık için kolay ve keyifli uygulamalar ve mindfulness egzersizler de içermektedir. Etkinlikler motivasyon, hedef ve vizyon çalışmaları, takım ruhu, yaratıcı düşünce teknikleri, problem çözme teknikleri ve stres yönetimi gibi modülleri de kapsayan pratik bir değer taşımaktadır. Nature Talks ile kişi ve kurumlar açık havada bizlerle harika bir gün geçirebiliyorlar. Güzel bir kahvaltı ve doğa yürüyüşü ardından nefes çalışmaları, esneme ve germe teknikleri, doğada farkındalık, dikkat, konsantrasyon gibi çalışmalar yapıyor, beyin fırtınası seansları, toplantıları ve outdoor eğitimler düzenliyor, insanların evlerine ve şirketlerine yenilenmiş ve motive bir şekilde dönmelerine yardımcı oluyoruz. Ev hanımlarından, üst düzey şirket yöneticilerine, sporculardan sanatçılara kadar bir çok kişi etkinliklerimize katıldı ve Nature Talks etkinliklerinden büyük bir memnuniyetle ayrıldılar.

nature talks logo

Yürüyen Nefesler ve Nature Talks etkinlikleri aynı zamanda doğaseverlerin bir buluşma noktasıdır. Doğa sporlarına meraklı kişisel gelişim yolcuları, şehir gezilerinden hoşlanan gezginler, fotoğraf meraklıları, sanatseverler ve kişisel gelişim konusunda çalışmalar yapanlar bu platformda buluşuyorlar. Bu vesile ile şehir içi yürüyüş ve geziler de düzenliyor, kişisel gelişim ve dönüşüm kampları ve zengin içerikli etkinlikler organize ediyoruz.

“Yürüyen Nefesler” yürümenin ve nefes almanın değerini toplumumuzda ve tüm dünyada yayarken Nature Talks da eğitmen, kişisel gelişim uzmanı, doktor, antrenör, koç, psikolog, doğa rehberi, organizatör, yazar, sanatçı ve sporcu dostlarımızın da desteğiyle birçok kurum ve kuruluşla da işbirliği yaparak nefes almaya ve adım atmaya sizlerle beraber devam ediyor.

Emrah Altuntecim

-Yürüyen Nefesler ve Nature Talks Yaklaşımları Kurucusu,
-Yönetim Danışmanı, Eğitmen, Koç ve Yazar

Yürüyen Nefesler ve Nature Talks etkinliklerinden fotoğraflar:

 

Siz de ürün ve(ya) hizmetinizi objektif olarak anlatacağımız, tanıtacağımız bir yazımıza sponsor olmak isterseniz buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konuk Yazarlar

author_6

Yazılarıyla bizi zenginleştiren, bize motivasyon ve ilham kaynağı olan, ne kadar teşekkür etsek az gelecek olan dostlarımız...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir