5 Başarılı İnsandan Motivasyon Sırları

Sizi hayatta en çok ne motive ediyor? Hani meşhur bir soru vardır ya;” Sabah yataktan fırlayarak kalkmanıza neden olan şey ne?” Şimdi bir çoğunuzun cevabı “alarm” olacak eminim 🙂  Haklısınız da… Sevmediğimiz bir işte çalışıyorsak, haliyle bizi motive eden de bir şey yoksa, ancak o gıcık alarm sesi bizi yataktan kaldırabilir. Ama hayat hep aynı gitmez ki… İlla ki değişir, dönüşür. Yeter ki biz ne istediğimizi bilelim ve doğru motivasyon kaynağımızı bulalım.

“5 Başarılı İnsandan Motivasyon Sırları” yazısı addicted2success sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Dünyanın en başarılı insanlarını neyin motive ettiğini ve harekete geçirdiğini merak ettiniz mi hiç? Genelde bu sorunun cevabının; güç, para ya da ün olduğu düşünülür. Bunlar, bazı insanlar için motivasyon araçları olabilir ama başarılı insanlar için değil…

Başarılı insanların “neden”leri çok daha derindir. Gelin, bu insanların “sürdürülebilir başarıları”nın arkasındaki motive edici etkenleri birlikte öğrenelim.

michael jordan1.Michael Jordan – Başarısızlık

Michael Jordan, muhtemelen tüm zamanların en iyi basketbolcusudur. Onun bu kadar başarılı olmasının arkasında, “başarısızlığı” bir motivasyon aracı olarak görmesi yatıyor.

Başarısızlık, beni daha çok çalışmaya zorluyor.

Jordon, lise 2.sınıftayken okulun basketbol takımına seçilemedi. Bunu öğrendiği gün eve gelerek odasına kapandı ve uyuyana kadar ağladı. Ancak bu noktada pes edebilecekken daha çok çalışmayı tercih etti.

Günlerini, saatlerce antreman yaparak geçirdi. Hatta sahada yorulduğu zamanlarda okulun basketbol takımının listesinde adının yer almadığını gözünün önüne getirerek çalışmaya devam etti. Bu onu, daha çok çalışması için motive etti.

Bir sonraki yıl Jordan, okul takımına seçildi ve her oyunda ortalama 20 sayı yaptı. Okulun son yılında triple-double yaptı. (Basketbolda bir maçta 5 olumlu kategori olarak kabul edilen sayı, ribaund, asist, top çalma ve bloktan üçünde çift haneli sayılara ulaşılan bir performansa verilen isimdir.)

Jordan; bu halinden memnun ve kanaatkar olmak yerine daha çok çalışmaya devam etti. Sahip olduğu bu çalışma etiği ona; 6 NBA şampiyonluğu, 6 NBA MVP (Most Valuable Player) En Değerli Oyuncu ödülü, 6 defa NBA MVP Finali ve çok daha fazlasını getirdi.

Başarısızlığı kabul edebilirim, herkes bir şeylerde başarısız olabilir. Ama denememeyi kabul edemem.

oprah2.Oprah Winfrey – Hayatın Sorumluluğunu Almak

Oprah Winfrey hiç de ayrıcalıklı büyümedi, hayatı yoksulluk içinde geçti, cinsel istismara uğradı. Üstüne üstlük 1950’lerde ‘azınlık’tı. Şans hiç ondan yana değildi. Ancak başka insanların aksine o asla geçmişini “bahane” olarak kullanmadı.

Konuk olarak katıldığı Larry King Show’daki sözleri şöyle:

“The Secret” kitabının vermek istediği esas mesaj, 21 yıl boyunca kendi televizyon şovlarımda tüm dünyayla paylaşmaya çalıştığım mesajla aynı aslında: Hayatınızdan “siz” sorumlusunuz. Kendi gerçekliğinizi, düşünme şekliniz yaratır.”

Winfrey, korkunç geçmişini bir kalkan olarak kullanmak yerine, kendi hayatının sorumluluğunu aldı.

Başarılarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz: “Oprah Winfrey Show” en yüksek izlenme reytingi olan bir program haline geldi, kendi prodüksiyon şirketini kurdu, “The Oprah Magazine” adlı dergiyi çıkarttı, 3 milyar dolar civarında bir servete sahip oldu, sayısız filantropi projelerine milyon dolarlar bağışladı.

steve jobs3.Steve Jobs – Ölüm

Steve Jobs’un milyonlarca insanın hayatını değiştirdiği su götürmez bir gerçek. O bir dahiydi. Elde ettiği büyük başarılarının çoğunun arkasında yer alan motivasyon kaynağı ise, ölümdü.

Jobs, Stanford Üniversitesi’nde yaptığı mezuniyet konuşmasında; “İnsanın bir gün öleceğini hatırlaması, radikal kararlar vermesi açısından büyük önem taşır. Çünkü her şey -tüm beklentiler, gururlar, küçük düşme ya da başarısızlık korkuları –ölüm karşısında değerini yitirir, önemli olan yalnızca ölümdür.” dedi.

Ve şöyle devam etti:

“Son 33 yıldır her sabah aynaya bakıp kendi kendime hep şu soruyu sordum: ‘Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, yine aynı şeyleri (normalde yapacağım şeyleri) mi yapmak isterdim?’ Bu soruya uzun süre art arda “hayır” yanıtını verdiğimde bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım.”

Jobs’a göre; ölümden daha büyük bir motivasyon kaynağı yok. Eninde sonunda öleceğini bilmek, en uzak görünen hedeflerine ulaşmasında bile ona yardım etti. Iphone ve Ipad’in de dahil olduğu en çarpıcı icatlarının yaratım sürecinde de “ölüm”ü bir motivasyon aracı olarak kullandı.

walt disney4.Walt Disney – Merak

Walt Disney’in çocukluk ve gençlik yıllarının büyük bir bölümünde başarısız oldu. Hatta Kansas City’de, çizgi film dizisinin başarısız olmasının akabinde – 20’li yaşlarında- iflas etti. Neyse ki; merakı sayesinde, milyonlarca çocuk ve yetişkin için çok daha güzel şeyler yapmaya devam etti.

Eğer hayal ederseniz, başarabilirsiniz. Hep ilerlemeye devam ettiğimizde önümüze yeni kapıların açıldığını ve yeni şeyler yapabileceğimizi görürüz. Çünkü bizler merak eden varlıklarız ve “merak” yeni ve doğru yolları bulmamızda bize her zaman yardım eder. Eğer bıkıp usanmadan peşinden koşacak cesaretimiz varsa bütün hayallerimiz gerçek olabilir.

Onun bu bitip tükenmeyen merakı; Mickey Mouse’u, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’i ve daha bir çok Disney karakterini yaratmasını sağladı. Bu merakı ona ayrıca Florida’da bataklık bir alan aldırdı. O alan şimdi tüm dünyada en çok bilinen tema parklardan biri, Walt Disney Dünyası.

İmkansızı yapmak bir çeşit eğlencedir.

tony robbins5.Tony Robbins –  İstemek

Websitesi’nde kendini performans (iş) stratejisti olarak tanımlayan Tony Robbins; ses kayıtları, videoları ve eğitim programlarıyla dünya çapında 50 milyondan fazla insana yardım etti.

Jillian Knox Finley, MyDomaine.com’da onun için şöyle yazdı:

“Robbins’e, sıradanlık ve ihtişam arasındaki en büyük ve yegane farkın ne olduğunu sorduk. Cevabı “arzu” oldu. Ayrıca şöyle devam etti: “Dünyadaki en başarılı insanlara bakarsanız onların kısa bir süreliğine değil, hayatları boyunca ‘istemeye’ devam ettiklerini görürsünüz.”

Robbins’in hayattaki en büyük arzusu ise insanlara yardım etmek. Geçmiş 38 yıl boyunca dünya çapında bir çok insana yardım etti.

Son söz:

En başarılı insanlar, parası, gücü ya da ünü oldukları için başarılı değillerdir. Kuvvetli, derin ve sürekli bir motivasyon kaynağına sahip oldukları için başarılıdırlar.

Peki ya sizi daha çok çalışmanız için neler motive ediyor?

 

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir