5 “Mini Minimalist” Ev Örneği

tiny house

Küçük ev deyince aklınıza 70 m2, 2+1 geliyorsa bu yazıya göz atıp, videoları izlemenizi öneririm 🙂

IKEA’ya gidenler küçük metrekarelere oturtulmuş evleri görüp hayret etmişlerdir mutlaka. Peki bu evlerde yaşayan var mı gerçekten? Evet, varmış. Minik alanları, her bir metrekaresini düşünerek dekore edip ihtiyaç kadar eşyadan fazlasını tutmayarak yaşam alanı haline getiren oldukça fazla kişi varmış.

Evlerin ortak özellikleri aydınlık ve ferah görünmeleri. Biraz “farklı” düşünerek yaşam alanlarımızı nasıl değiştirebileceğimize dair bir farkındalık oluşturuyor bu evler…

Bunlardan en çok ilgimi çeken 5 minik evi sizlerle paylaşmak isterim.

5 – Barselona’da 47 m2

“İki kişi 47 m2’lik bir eve taşınırlar. ”
“Eh, olabilir. ”
“Sonra 3 kişi olurlar. ”
“Hadi yaaa?”
“Sonra da 4 kişi olurlar.”
“Hala taşınmadılar mı?”

Hayır, taşınmadılar. Evi 4 kişi için tekrar dekore ettiler. İzlemeye değer.

Bundan sonraki evlerin boyutları daha da şok edici olacak, hazır olun 🙂

5 – West Auckland’da 15 m2

Yeni Zellanda’daki bu evde, önce 2, sonra da 3 kişi yaşıyor 🙂 Evi kendileri inşa etmişler. İlk videoda “evimiz yapılana kadar burada idareten kalacağız” diyorlardı ama anlaşılan o ki bu evden vazgeçememişler 🙂

3 – Paris’te 12 m2

Paris’in merkezinde bulunan bu 12 m2’lik evde açılır-kapanır yatağın üzerindeki platform ile ayrılan mutfak fikri çok hoşuma gitti. Paris’te evlere pek misafir gelmezmiş (doğru mu bilmem, ben ev sakininin yalancısıyım) o nedenle her şey bir kişilik.

2-Tokyo’da 8 m2

Yanlış okumadınız, sadece 8 m2. Yüzölçümü çok küçük olduğu için konut fiyatlarının inanılmaz olduğu Tokyo’da bulunan bu evin iki ucuna dokunabilmek için iki kolunuzu yanlara birazcık açmanız yeterli. Avustralyalı Emma’nın  çiçekleriyle birlikte yaşadığı bu ev, incelediklerim içinden beni en çok etkileyen oldu.

NOT : Tuvalete dikkat!!! 🙂

1 – Münih’de 5 M2

And the tiny house Oscar goes toooo….

8 m2’yi son nokta sanmıştınız, değil mi? Gidin bir su için, sonra bu evi incelersiniz 🙂

Bu ev, Münih’deki en küçük evmiş. 22 yaşında bir üniversite öğrencisi oturuyormuş bu evde. Gördüğünüz gibi gayet de yaşanabilir bir ev.

***

Balkonu evin içine almak için zevcimle kavga halindeyken bu yazıyı yayınlamak da ne kadar zekice, değil mi? Böyle bir “kendi topuğuna sıkma” var mıdır acaba? 🙂

Daha fazla “küçük ev” tanımak isterseniz, bu tarz evlerin tanıtıldığı “Living Big in a Tiny House” sitesini inceleyebilirsiniz.

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

5 “Mini Minimalist” Ev Örneği“ için 1 yorum yapılmış.

  • deryaninsporgunlugu

    (Mart 4, 2017 - 8:20 am)

    Biz ogullarim kücükken 45metrekarelik bir dairede yasadik. Bir dag köyünde çok güzel minicik bir daireye herbir seyi sigdirdik. Mutlu olmak genis bir evle baglantili degil aslinda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir