7 “Beş Dakikada Beşiktaş” Toparlama Projesi

Eyy, üşengeç -ay pardon prokestineytır- Romalılar,

Eyy, evi sadeleştirmek, toparlamak isteyip bir türlü başlayamayanlar,

Eyy, eşya yığınları önünde dağ gibi dururken onları yıllarca eritemeyeceğini düşünüp, daha da büyütenler,

Eyy, zamanı kısıtlı olanlar,

Eyyy, bizzat bendeniz 🙂

Siz de benim gibi toparlanmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, gözünüzün önünde eşya yığınlarınız dağ gibi büyüyorsa bu “5 dakikalık toparlama projeleri” işinize yarayacaktır.

“7 ‘Beş Dakikada Beşiktaş’ Toparlama Projesi”yazısı becomingminimalist sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Hayalinizdeki evi gözünüzün önüne getirin. Bahse girerim ki, dağınık bir ev değildir 🙂

Derli toplu bir ev size sukunet, ferahlık ve özgürlük verir, ömrünüzü uzatır.

Ama bazen evinizi sadeleştirmek, derli toplu hale getirmek pek de kolay olmaz. Bir çok nedenden dolayı evler eşyalarla dolar, taşar. Dağınıklık dağınıklığı doğurur ve bu dağınıklıktan kurtulmak giderek daha da zor görünür.

Tüm bir hafta sonu boyunca tüm evi toparlamak bir çok insan için pek mümkün görünmez ama doğru yönde atılan bir kaç küçük adım sanıyorum daha kolay gelecektir.

İşte size 7 “Beş Dakikada Beşiktaş” sadeleşme projesi 🙂

clutter1

1- Arabanız

Genellikle arabalarımızda bir çok gereksiz eşya bulunur. Eski CD’ler, güneş gözlükleri, “çocuk menüsü” oyuncakları, fişler, bozuk paralar, pet şişeler, kağıtlar… İki tane torba edinin: biri çöpler, diğerleri de yeri araba olmayan eşyalarınız için. Ve ikisini de arabanızda olmaması gereken eşyalarla bir güzel doldurun. Arabanızın ne kadar çabuk düzenleneceğine inanamayacaksınız. (Bu arada araba dışına çıkacak eşyalar torbanız yeni bir dağınıklık kaynağı olmasın, aman dikkat 🙂 )

2- Komodininizin üstü

Yatak odaları dinlenme, rahatlama, mahremiyet mekanları olmalıdır, karışıklık ve huzursuzluk değil. Kendinizi yaptığınız işe verebilirseniz komodinlerinizin üstünü düzenlemek 5 dakikadan daha az zamanınızı alacak ve yatak odanızın havası tamamen değişecek.

3- Ecza dolabınız

Boş kutular ve şişeler, tarihi geçmiş ürünler, artık kullanılmayan eşyalar… Hepsinden kısa süreden kurtulun. Hatta eczanenize tıbbi atık olarak verirseniz daha da güzel olur 🙂

clutter2

4- Oyuncaklar, ah o oyuncaklar 🙂

Küçük çocuklarınız varsa (hatta yaş çok da fark etmiyor) oyuncakların ev içinde yaptığı “devr-i alem” e alışkınsınızdır. Çocuklarınızla tüm oyuncakların odalarına götürülmesini içeren 5 dakikalık bir uyku öncesi rutini düzenleyin.( Ya da kendinize böyle bir rutin oluşturun 😛 ) Çocuklarınıza, eşyalarını kullandıktan sonar yerlerine koymayı öğretmeniz önemlidir.

Tabii bu arada çocuklarınızın daha az oyuncağı olması konusunu da düşünebilirsiniz.

5- Tabak çanaklar?

Modern evlerin olmazsa olmazı, aynı eşyadan fazla fazla bulunması 🙂 Gerçekten o kadar tabağa, bardağa, çatala, bıçağa ihtiyacınız var mı? Evinize gerçekten o kadar misafir geliyor mu? Kullanmadıklarınızdan kurtulmak için en elverişli yerlerden biri mutfaklardır.

6- Çekmeceler, birer birer, sakin 🙂

Bazı çekmeceleri temizlemek 5 dakikadan fazlasını alır, kabul. Ama saat tutarak 5 dakikalık işler halinde çekmecelerinizi düzenleyebilirsiniz. Belki de hızınız sizi şaşırtacaktır 🙂

clutter3

7- Assolistler sona kalır, kağıtlar 🙂

Mutfak tezgahının, ev-ofis masanızın, giriş komodininizin üstündeki kağıt yığınlarından başlayarak evin değişik yerlerine istiflenmiş olan kağıt yığınlarından kurtulmaya girişebilirsiniz.

Tabii ki herkesin ev düzeni farklıdır ve bu projeler herkes için kısa sürmeyebilir. Ama beşer dakikalık çalışmalar bilin ki çok fark yaratacak ve sizi asla pişman etmeyecek, daha fazlası için sizi yüreklendirecektir.

Şimdiden kolay gelsin, mottomuz az dağınıklık, çok huzur 🙂

***

İzninizle, bir kaç “sadeleşme procem” var da 🙂

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

7 “Beş Dakikada Beşiktaş” Toparlama Projesi“ için 1 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir