Bu 8 Konuda Özür Dilemeyi Bırak!

“Bu 8 Konuda Özür Dilemeyi Bırak” yazısı Be More With Less sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Daha az eşya, stres ve meşguliyetle yaşamak daha sağlıklı ve mutlu bir hayat için önemlidir, ama yetmez. Ortadan kaldırmaktan fayda sağlayabileceğimiz başka şeyler de vardır. Gel, dert etmemize gerek olmayan şeyler için özür dilemeyi bırakalım çünkü bu hem çok yorucudur, hem de sürekli olarak asla yeterince iyi olmadığımız mesajını verir. Yüreğimizin götürdüğü yere giderken sürekli özür diler bir moddaysak eğer, duyduğumuz tek ses şu olacaktır: “Şşşttt!”

Hey, Sen! Gün içinde kaç kere özür dilediğine bir bak. İçten gelen bir “üzgünüm, özür dilerim” sözünün gücünü inkar edemeyiz elbette. Anlamlı bir af dileme bizi yanlış yolumuzdan döndürebilir ya da hasar almış bir ilişkiyi onarabilir. Ama bu gücü gerekmeyen yerlerde israf etme, sürekli özür dileme. Mesela…

sorry1

1 – Evde Oturduğun İçin Özür Dilemeyi Bırak

Bir daveti reddetmek için binbir bahane bulmaya gerek yok. “Gelmeyeceğim, teşekkürler. Size iyi eğlenceler” gayet yeterli.

2 – Giyim Tarzın İçin Özür Dilemeyi Bırak

“Allah kahretsin, ortama uygun giyinmemişim. Fazla süslü, fazla sade, fazla rüküş kalmışım. Ay bilemedim yaa, çok özür dilerim. Bilemedim işte, ortama uygun giyinemedim, rüküş mü oldum? Ay çok pardon yaaa… (diye gider bu)”

Iykkk!!!

Sana bir sır, sen bu tekerlemeye başlamadan önce, muhtemelen ne giydiğin kimsenin umurunda değildi. Hem olsa bile, boşver yahu!

3 – Hayır Dediğin İçin Özür Dilemeyi Bırak

Boş zamanını yapmak zorunda olmadığın işleri yapmak için harcarsan, boş zaman diye bir şeyin kalmaz. Boş zamanın kalsın istiyorsan (ya da 8 saat uyku ya da rahat rahat yenen yemekler ya da e-postasız geçen bir 24 saat), o zaman birilerine hayır demek ve bundan dolayı suçluluk hissetmemek zorundasın. Bir dene, çok işe yarayacak.

4 – Farklı Düşündüğün İçin Özür Dilemeyi Bırak

Meraklı olmak, daha yaratıcı olmak, kendini geliştirmek ve daha farklı yaşamak için yeni yollar ve fikirler üzerinde düşünmek büyük bir nimettir. İnsanlar bunu reddedip sana kendini suçlu hissettiriyorlarsa, bil ki bunun seninle bir ilgisi yok. Sen farklı düşündüğün için onlar kendilerini tehdit altında hissediyorlar. Öyle ya, ya farklı düşünmeye başlamışken onlar hakkındaki görüşlerin de değişiverirse? Özür dilemeyi bırak ve ilham vermeye devam et! 🙂

5 – Kendin Olduğun İçin Özür Dilemeyi Bırak

Çevrenin senin kendine güvenli ve kendine özgü olmana ihtiyaçları var. Çaktırmıyorlar ama böyle.

6 – Fikrini Değiştirdiğin İçin Özür Dilemeyi Bırak

Sırf aynı fikirde kalmış olmak için bir fikre tutunmanın kimseye faydası yoktur. Her şey hem içten hem de dıştan değişir. “Ya haklıysam?” düşüncesiyle ya da değişimden korktuğumuz için aynı fikre tutunup kalırsak, öğrenme ve gelişme fırsatını kaçırırız.

7 – Oksijen Maskesini Önce Kendine Taktığın İçin Özür Dilemeyi Bırak

Erken yatmak, yeterli uykuyu almak, vücuduna yararı olmayan bir ikramı reddetmek (ne yersen o’sun!), kahve içmeye oturmak yerine spor salonunda egzersiz yapmak özür dilenecek şeyler değildir. Sağlığını birinci öncelik olarak belirlediğinde çevrene de daha çok yardım edebileceksin, bir de böyle düşün.

8 – Bir E-postaya Anında Cevap Vermediğin İçin Özür Dilemeyi Bırak

Kaç tane mesaja (e-posta, SMS, WhatsApp…) “ya kusura bakma, geç dönüyorum ama…” diye başlıyorsun? Hem de aynı gün içinde cevap verdiğin halde?

Elinden gelenin en iyisini yaptığın halde neden kendini suçlu hissediyorsun?

***

sorry4

Sürekli özür dilemeden, kendimizi suçlu hissetmeden de nazik ve sevgi dolu olabiliriz.

Düşünün bakalım, siz en çok neler için özür diliyorsunuz? Peki gerçekten dilemeli misiniz?

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir