Bahar Temizliğine Yardımcı Olacak 10 Tüyo

En sonunda bahar geldi, gri puslu havalar yerini güneşli günlere bırakmaya başladı nisan ayının son günlerinde. Biz homo sapiensler her ne kadar kış uykusuna yatmıyor da olsak, bahar gelince bir silkinme ihtiyacına gireriz. Üzerimizdeki, kışın bir anlamdaki depresif halinden de çıkış arayışıdır bu. Zaten gardroplarda kalın kabanlardan ince hırkalara geçişle birlikte bir hafifler insan. Sonrası gelsin bahar temizliği. Ancak bahar temizliğinin adı bile, benim gibi duruma üşenenler için caydırıcı oluyor genellikle.

terskadın_pexels-photo-207858
Bahar temizliği aklına gelince ben (temsili)

İşte tam da bu sebepten hepimizi rahatlatsın diyerekten size bahar temizliğinde yardımcı olacak bazı tüyoları derledim. Hazırsak başlayalım:

1- “Erteleme”yi bitirin

Her sabah alarmını 5 dakika daha erteleyebilirsin. Ama hayatınla ilgili “sonra yaparım” söylemini bir tarafa bırakmalısın. O sonralar hiç bitmez, dolayısıyla senin yeniden düzene koyman da ertelenir, yapma bunu.

Bu arada yeni bir şey almayı da bitirmen gerek sevgili takipçi, unutma.

2- Küçükten başlayın.

Bütün evi bir anda temizlemek/yeniden düzenlemek zordur. Buradaki doğru başlangıç, küçükten başlamak. Aylardır gözünde büyüyen her şeyi koyduğun çekmece yada kutundan başlayabilirsin mesela. Buradaki kritik nokta kendine süreyi kısıtlamak. Süreyi kısıtlamayınca oradan oraya atlıyor insan, ortada daha çok dağılmış çekmecelerle baş başa kalıyor  :/

kutu_pexels-photo-111150
“15 dakikada o kutu temizlenecek arkadaş”

Gardrobunu düzenlemek insanı çok düşündürür, bilirim. Daha önce yayınladığımız minimalist gardrop yazımızı okumuş muydun? sana ilham verebilir.

3- Her eşyanın kendi yeri olmalı.

Eşyalarınız için yer belirlemelisiniz. Dağılsanız bile yeri belli olduğundan kendi yerine kaldırırsınız; evli evine, köylü köyüne, evi olmayan… O eşya için bir yer bulamıyorsanız sizin evinizde/ofisinizde tutmanıza da gerek yokmuş demek ki, gönül rahatlığıyla elden çıkartabilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4- Sahip çık ya da gönder !

Nedense bazı şeyi alıyoruz, sonra bir şekilde kullanmıyoruz. Dolapların içini düzenleyip temizlerken karar verin, sevdiğiniz bir eşya mı, kullanacak mısın? Norveçli uzmanlar (!) altı ayla iki sene arasında eşyasına göre zaman verin diyorlar. Bir eşyayı bu sürede kullanmadıysan artık onu gönderebilirsin. Üstelik senden daha çok ihtiyacı olacak birinin duasını alırsın 😉

5- Birden fazla olan eşyalarla da yolları ayırın

Biliyorum çoğumuz aynı dertten muzdaribiz ama aynı işlevi gören malzemeleri dizi dizi evde saklamamalısınız. Her çekmeceden çıkan telefon şarjlarının elinize de dolandığı yeter artık, onlarla vedalaşma zamanı. Bazı eşyaları çok sevip ikincisini alanlar olabilir de, arkadaşım inan aynı fonksiyona sahip bininci kabloya gerek yok.

night-office-shirt-mail6- Gelen bütün postayı eve sokmayın.

Her ne kadar posta (fiziki olanı yani) çok azalmış olsa da hala tanıtım broşürleri, bazı faturalar vs. adresinize gelmeye devam ediyor. Çözüm ise evin girişinde bu gidişata bir dur demek. Bir
kutunuz olsun, burada eleyin, gerekli olmayanlar hemen geri dönüşüm kutusuna… Bundan sonraki hedef ise alışveriş fişleriniz olsun, cüzdanınızdan başlayabilirsiniz.

7- Yadigar eşyalara karşı fazla duygusal olmayın.

2 yıl önce vefat eden anneannenizden size kalan vazoyu elden çıkaramıyorsunuz belki de. Sonra bir baktınız eviniz giderek antika dükkanına dönüştü. Bütün geçmiş de üstünüze gelmeye başladı. Ancak birine verseniz suçluluk da duyacaksınız. Emin olun anneanneniz de bu strese girmenizi istemezdi.

Sizin için önemli olanlardan beş, altı tanesini tutun, gerisini de başkalarına verin. Verdikleriniz için de yadigar olsun.

8- Çocuğunuzun her yaptığını saklamayın.

Etkinlikler her gün devam ediyor, çocuğunuz harika şey de üretiyor, kabul. Ancak bu üretimleri şeffaf dosyalara koyup kutulayabilirsiniz, tabii ki bir kapasite belirledikten sonra. Her aydan bir tane olabilir, ilerleyen zaman da belki her yıldan bir tane. Kutulamaya karşıyım diyenler için, içlerinden seçtiklerinizi çerçeveletip duvara asmak bir alternatif olabilir.

fotolar_pexels-photo-296649
kutularda kalan fotoları da asmak iyi olacaktır

Haneden ayrılan varsa (bu üniversiteye giden olur, evlenip giden olur farketmez) onunla beraber eşyalarını gitmesi iyi olacaktır. Gerekecek 1-2 parça eşyadan söz etmiyorum, ama kutu kutu ders kitapları da sizin evde kalmasın yani.

9- Bütün evin bir gecede değişmeyeceğini kabul edin, ama bugünden başlasın o dans 😉

Bahar temizliği, işin temizlik kısmı elbette zamanızı çok almayacaktır. Ancak düzene koymak, o düzeni oturtmak hemen bugünden yarına olmaz. önce bunu kabullenin, kabullenmekle birlikte bunun devamlılıkla olacağını kendinize her daim hatırlatmalısınız. Kısacası bu sizin rutininiz olmalı. Bunu gerçekleştirenler mutlu kesim, bir süre sonra artık işlerin çok rahat olduğundan, daha hızlı bittiğinden bahsediyor, kesin bilgi 🙂

10- Düzene koyma işiyle fazla meşgul olmayın

Evet bir düzen olsun, bir rutine ulaşın. ama günlerinizde saatlerinizi almasın. 10 dakikada kendi yerlerine yerleştirin işi bitirin. yoksa bu işi kendine söylemek bile yoruyor insanı, bu da kesin bilgi 🙂

Tüyolarımızı okuduğunuza göre başlayabiliriz. Herkese kolay gelsin.

 StockSnap_VF51PE5SCF

Faydalandığım kaynaklar: Rodalewellness,   The Everygirl

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Bahar Temizliğine Yardımcı Olacak 10 Tüyo“ için 1 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir