Bahçecilik üzerine…

En son yayınladığımız “Kırsal Yaşama Doğru Atılacak 5 Adım” yazısına Yahya Anıl Yüksel’den bir yorum geldi 🙂 Baktık ki herkesin işine yarayacak deneyimleri paylaşmış Anıl, bu yorumu bir yazı halinde yayınlayalım istedik, keyifli okumalar…

**************

Selamlar,

Facebook’daki paylaşımın altına yaptığım yorumu, sevgili arkadaşım Zeynep buraya aktarmamı istedi. Ben de bu isteğini kırmadım ve konuyla alakalı bilgi ve düşüncelerimi sizlere aktarmak istedim.

Şimdi ilk olarak, toprak ile uğraşmak çok kirli ama bir o kadar da zevkli bir iş. Bu işi 10’lu yaşların başından bu yana aktif olarak yapıyorum. Hafta içi bir işte çalışıyor; hafta sonu bir gün bahçeye, bir günümü de aileme ayırıyorum. Öncelikle bu işe nasıl başladığıma gelince, ata ecdat malı bir bahçemiz var. 5 yıl öncesine kadar bu toprağa babam ile beraber bakıyorduk. Kararları babam verir, ben de uygulardım. O dönem işin kas gücü tarafını ben, mali ve beyin tarafını babam yapıyordu. Şu an her şey bana ait ve bu biraz yorucu oluyor. Çocuk yaşlarda bu iş bir eziyet ve zulüm oluyordu. Yaşıtlarınız deniz-kumsal-güneş üçlemesini sonuna kadar yaşarken, ben bahçe içinde bitmek tükenmek bilmez işlerle uğraşırdım. Bahçe hep özürlü üvey kardeş gibiydi, bakıma muhtaç ve istenmeyen. Fakat şimdi olay biraz farklı, artık orada olmayı seviyorum.

Bir toprak sahibi olmak, orayı işlemek, geliştirmek ayrı bir keyif. Başlarda bu işi bilen insanlardan (civar köylerde bu işi yapan insanlardan ve ziraat mühendislerinden) fikir ve görüş alırken, artık onlara fikir veren durumuna gelmek; kulaktan dolma bilgiler yerine her şeyin kaynağı internetten araştırma yapıp, konu hakkında daha derin ve doğru bilgiye ulaşmak keyif veriyor.

Bu işi gelir amaçlı yapmak ile hobi olarak yapmak arasında çok büyük farklar olduğunu bilmenizi isterim. Bu sebeple öncelikle ne yapmak istediğinize iyi karar vermeniz gerekmektedir. Gelir amaçlı bu işe girmek isterseniz ön araştırmanızı iyi yapmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, bir arkadaşım topraksız tarım uygulaması yapmak ve bundan gelir elde etmek için baya uğraştı. Sonuçta fen lisesi mezunuyuz, serde deney yapmak var 🙂 Kontrollü bir çok su formulü denedi. Bunları marullar üzerinde 6’lı-7l’i kontrol grupları ile karşılaştırdı. Her şey çok yolundaydı fakat olay 12 bin marul ile uğraşmaya gelince her şey sarpa sardı. Denemelerde olmayan hastalıklar mı dersiniz, su formülünde çıkan sorunlar mı 🙁 Benim tavsiyem bu işi öncelikle hobi bahçesi kiralayarak başlamanız. Bu araziye nispeten kolay yetişen (kolay dediğime bakmayın bir çok sorunları vardır) domates, salatalık gibi sebzeler ile başlamanız. Diktiğiniz ve yetiştirdiğiniz sebzelerin nasıl büyüdüğünü görün, yaptığınız uygulamaların sonuçlarını görün. Eğer bu size zevk veriyorsa bu işe devam edebilirsiniz. ve hatta bir gece salatalıklarınızla beraber geceyi geçirin ve büyürken çıkarttıkları sesleri dinleyin 🙂

Bu işi büyük ve kar amaçlı yapmayı düşünen arkadaşlara tavsiyem ise babamın şu sözü olacaktır: 🙂

Düşmanın varsa bahçe diktir, onunla uğraşmaktan seninle uğraşmaya vakti kalmaz.

İşin aslı bu aslında. Normal de hesap yaptığımda bir yıl içerisinde 40-45 gün totalde bahçe ile uğraşıyorum fakat 365 gün içinde kalsam hala yapacak bir ton iş bulurum. Ziraat aslında 365 günlük bir iş ama güzel kısmı neyi ne zaman yapacağına senin karar vermen ve kendi yöntemlerin ile yapman.

İşin aslı, büyüyen ve yetişen şeyler ile uğraşmak ve bunları izlemek hoşunuza gidiyor ise bu işten büyük zevk alırsınız. Sofranıza doğradığınız salatalığı veya domatesin nasıl büyüdüğünü görmek ve lezzetini hissetmek ne emekler ile bu hale geldiğini görmek bunu arkadaşlarınızla paylaşmak inanılmaz bir keyif olacaktır. Ya da çok daha küçük bir işe girip mutfağınızda cam kenarında yetiştirebileceğiniz mikrotom cinsi domateslerin tohumunu internetten bulabilirsiniz ve (20 tane tohum 5 TL+saksı ve toprak yaklaşık 50 TL) 2-3 ay yiyecek domatesinizi üretebilirsiniz ya da 50 TL’ye 10 kg domates alıp belki daha uzun süre yersiniz. Karar sizin, bol şans.

Plazadan Dünyaya Notu: Anıl bize kendi evinin bahçesinden de ufak bir çekim yaptı sağ olsun, onu da izleyebilirsiniz.

Konuk Yazar Hakkında

13925266_1032517740201173_5343936148289593989_n1979 Mersin doğumlu olan Yahya Anıl Yüksel, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıbbı Biyoloji Bölümü mezunudur. Bir diş restorasyon firmasında Tbb olarak çalışan Anıl, evli ve iki prenses babasıdır.

Konuk Yazarlar

author_6

Yazılarıyla bizi zenginleştiren, bize motivasyon ve ilham kaynağı olan, ne kadar teşekkür etsek az gelecek olan dostlarımız...

Bahçecilik üzerine…“ için 2 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir