Başarı İçin 20 Yeni Ölçek

“Başarı İçin 20 Yeni Ölçek” yazısı Becoming Minimalist sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Sadece görünüşe göre yargılama.
Edwin Hubbel Chapin

Çok, ama çok uzun zamandır başarıyı ölçmek için yanlış ölçekler kullanıyoruz. Bu süreçte yanlış insanları şampiyon ilan ettik, terfi ettirdik ve örnek aldık. Çevremizdekileri maaş paketleri, işyerlerinin “havalılık” derecesi, hitabet yeteneği, kıyafetlerinin kalitesi ya da otomobilinin modeli üzerinden değerlendirdik. Çoğunlukla yanlış şeylere odaklandık ve hem kişisel hem de toplumsal olarak berbat kararlar verdik.

İzninizle biraz zamanınızı alacağım ve size yeni ölçekler önereceğim. Dış değil iç odaklı, insanlığın kalbini ve ruhunu ölçen, kullanınca kime güveneceğimiz, kimi örnek alacağımız ve kimin şampiyon olduğunu daha iyi anlayabileceğimiz ölçekler…

başarı1

Başarı İçin 20 Yeni Ölçek

1- Yalnızkenki karakter özellikleri

Gerçek karakterimiz en doğru şekilde, topluluk içinde değil yalnızken ortaya çıkar. Kimse bize bakmıyorken yaptıklarımız bizi en doğru şekilde anlatır. Ve de, karanlıkta gösterilen doğru davranışlar mutlaka aydınlıkta kendini belli edecektir.

2- Kanaat edebilme becerisi

Çoğu zaman olana şükretmek, zengin için de fakir için de zordur. Bu tüm insanların, mal varlığından bağımsız olarak, kendiyle mücadele ettiği alanlardan biridir. Maddi varlığı çok olana değil, onunla mutlu olana zengin demek gerekir.

3- Sıkıntılar karşısındaki cesaret

Cesaret, gerekli olduğunda ortaya çıkan bir şeydir. Ve sadece zor zamanlarında bunu ortaya çıkarabilenler “ben cesurum” deme hakkına sahip olmalıdırlar. Sıkıntının bir çok farklı türü vardır ama cesaretin tanımı tektir: Korku yaratan koşullarda yaptıklarımız.

başarı5

4- Anlaşmalara sadakat

Günümüzde özü sözü bir olan, bir el sıkışma, sözleşme ya da alyans ile verdiği sözlerine sadık kalan kişileri ne kadar yüceltsek az.

5- Bolluk zamanlarında cömertlik

Bize verilen nimetleri paylaşmalıyız. Bu nimetler maddi olmayabilir ve bu maddi olmayan nimetler (sevgi, ilişkiler, zaman, fiziksel güç vs.) farkında olmasak da, çoğumuzda bolca var. Özetle, paylaşalım, cömert olalım.

6- Başkalarına gösterilen merhamet

Başkalarına hep merhamet gösterenler benim en büyük kahramanlarım arasındadır. Bu kişiler, dünyanın adil bir yer olmadığının, kimsenin -kendilerinin bile- şu anki duruma çevrelerinden bağımsız olarak gelmediğinin ve herkesin geçmişinin farklı olduğunun çok iyi farkındadırlar. Ve de, başkalarına merhamet ve lütufta bulunmakta hiç tereddüt etmezler.

7- Şükredebilme

Her türlü koşulda şükredecek bir şeyler bulabilenler doğru şeylere odaklanırlar. Doğru şeylere odaklananlar da hayatlarını doğru yönlendirirler. Ve çevrelerindekilere de örnek olurlar.

8- Darlık zamanlarında dürüstlük

Dürüst olmanın en zor olduğu zamanlar, istediğimiz şeylerden mahrum kaldığımız zamanlardır. Aslında maddi ya da manevi bir mahrumiyetimiz olmasa da bir şeyleri kazanmak için ufak tefek sahtekarlıkları sıklıkla yaparız. Yoksunluk zamanlarında dürüst kalabilenler, dürüstlük kavramına olan saygılarını en iyi şekilde ortaya koyarlar.

9- Zor zamanlarda umudu koruyabilme

Kalbimiz derinden kırıldığında, umudu koruyabilmek için basit bir iyimserlik yeterli olmaz. Bu, kendimizden daha büyük bir kaynaktan gelen bir umut halidir ve onu bulabilenler, evrendeki en büyük güçlerden birini keşfederler.

başarı4

10- Başarıda alçakgönüllülük

Başarılarında gelen övgülerin etkisinden kolayca sıyrılabilenler, başarıya en layık olanlardır.

11- İlişkilerde ilham kaynağı olabilme

İnsanoğlu sosyal bir varlıktır. Hepimiz başkalarıyla, sözlü, yazılı ya da başka şekillerde ilişki içindeyiz. Bu ilişkileri yalnızca çıkar için değil, başkalarındaki iyilikleri ortaya çıkarmak için de kullanmalıyız. Böyleleri daha çok ilişki ile ödüllendirilmeliler.

12- Ayrıntılarda doğruluk

Şeytan ve melek ayrıntıda gizlidir. Küçük ayrıntılarda doğru olanlar, hayatın tümünde de doğru olacaklardır.

başarı3

13- Kendinden güçsüzlere gösterilen nezaket

Genelikle nezaketimize en çok ihtiyacı olanlar, en güçsüz olanlarımızdır. Ama nezaketten en az payı onlar alır çünkü karşılığında bize verecekleri bir şey yoktur. Nezaket sadece karşılığında verecek bir şeyi olanlara gösterildiğinde bir yatırım olur ve buna bir iyilik hali gözüyle bakılamaz. İyiliğin ölçüsü, bize karşılık veremeyecek olanlara ne kadar gösterdiğimizdir.

14- Düşmanlara gösterilen sevgi

Dostunu, ona iyi davrananı herkes sever. Ama ancak özel insanlar kendisine haksızlık edeni sevebilir.

15- İyimserlik

Herkesin içindeyi iyiliği görmeye çalışalım. Görmediğimiz bir şeyi çıkarabilmemiz ve onunla ilişki kurabilmemiz mümkün değildir çünkü.

16- Başarısızlık durumunda azmi kaybetmeme

Başarısızlık bize kendimiz hakkında çok şey öğretir. Hayatımızın içinde mutlaka başarısızlıklarla yüzleşmek zorunda kalacağız. Ve o durumda zarifçe kalkıp tekrar deneyebilenlerimiz one çıkacaklar.

başarı2

17- Fırsatlar karşısında etik değerleri kaybetmeme

Karakter yalnızken, doğruluk ayrıntılarda ortaya çıkar demiştik, temizlik de fırsatlar karşısında ortaya çıkar. Hileli kazanç (para, güç, cinsellik vs.) fırsatlarını reddedebilenler takdirle karşılanmalılar. Sadece gece yastığa başlarını rahat koyabildikleri için değil, bu dünyayı bizim için daha iyi bir yer haline getirdikleri için de…

18- Otoriteye saygı

Otorite kaosa düzen getirir. Elbette ki tarih boyunca otoriteye baş kaldırılmış, devrimler sayesinde dünyada olumlu değişimler olmuştur. Ama genelde otorite akıl ve düzen getirir, ve bu olumlu karşılanmalıdır.

19- Hataların sorumluluğunu alabilme

En zayıfımızdan en güçlümüze, 5 yaşındaki kızımdan hükümet liderine hiçbirimiz suçlanmayı sevmeyiz. Hatalarımızın sorumluluğunu kabul etmektekte zorlanıyoruz ama bilmeliyiz ki sadece hatalarını itiraf edenler onlardan öğrenme fırsatı bulur.

20- Tutkuların esiri olmama

Ne yazık ki çoğu zaman en değerli varlıklarımızın kontrolünü başkalarına veriyoruz. Maddelerin, varlıkların veya eğlencenin etkisinde kalıyoruz ve hayatımız artık bizim kendi hayatımız olmaktan çıkıyor. Bağımlılık karşısında kendine hakim olabilenlerin, özel insanlar olduklarının farkına varılmalı ve buna göre değerlendirilmeliler.

***

Beni çok düşündürdü bu yazı. Peki sizin başarı kriterleriniz ne? Sizce tanıdığınız en başarılı kişi kim ve neden?

 

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir