Beden Olumlama ve Daha Sağlıklı Bir Vücut İmajı

Bir süredir “Beden Olumlama” ilgi alanlarım arasında. “Nedir bu beden olumlama?” derseniz; kısaca ne tipte, boyda, şekilde olursa olsun sahip olunan biricik bedeni sevgiyle kabul etmek, kendini olduğu gibi güzel bulmak, sağlık için gerekli olması dışında bedenle uğraşmamak olarak cevap verebilirim.

beden olumlama

Neredeyse 40 yaşımdayım. Hayatımın ilk yarısı “çok zayıfsın, kemiklerin sayılıyor, kilo al, hayır spora falan gidemezsin zaten zayıfsın” baskısı ile (45 kiloydum), diğer yarısı da “çok kilo aldın, kalçan kocaman, spor yap, aaaa onlar selülit mi?” baskısı ile (60 kiloyum) geçti, geçiyor… “Kambur durma, saçını boya, kıl tüy mü var sende?” den hiç bahsetmiyorum, o kadar kanıksamışım ki, herkesten önce kendime ben yapıyorum bu baskıyı…

Bu yaşıma geldim, ilk defa “Ben kendimi güzel buluyor muyum? Benim kendim için güzellik standartlarım neler?” sorusunu sorabiliyorum kendime. Ve evet, bu yaştan sonra cevap vermek hiç kolay olmuyor. Kısmet diyoruz artık 🙂

Bu düşünceler içindeyken aşağıdaki yazıyı okudum ve mutlaka herkes okumalı diye düşündüm. Hem biliyor musunuz, kurumsal çalışırken güzelleşmek için harcadığım parayı kenara koysaydım, şu anda daha rahat olurdum. Belki siz de hayallerinize daha erken ulaşabilmek için bedeninizi güzelleştirmeye harcadığınız parayı kullanabilirsiniz 🙂

“Beden Olumlama – Daha Sağlıklı Bir Vücut İmajı” yazısı becomingminimalist.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

“Bedenine bir alet gibi davran, bir süs eşyası gibi değil”

Gary Thomas

beden olumlama

Günümüzde sağlıklı insan vücudu imajını netleştirmek için büyük mücadele veriliyor.

Bir yandan vücudumuzun sağlıklı görünmesini takıntı haline getirmiş durumdayız. ABD’de estetik operasyonlara yılda 10 milyon USD para harcanıyor (Araştırdım, Türkiye’de bu para 25 milyar TL imiş.-Selin). Her gün yeni bir diyet dalgası dünyayı kasıp kavuruyor. Marketlerde satılan dergiler kapaklarında mük-kem-mel karın kasları vadediyor. Ortalama bir kadın yılda iki haftasını sadece güzelleşmeye harcıyor. Ve de kadınların %77’si dış görünüşlerinden şikayetçi. (Peki ya erkekler? – Selin)

Diğer yandan, güzellik ve dış görünüşün nasıl olması gerektiğine dair tüm bu sabit kurallara rağmen Amerikalıların %60’ı kilolu ve hatta obez. Yetişkinlerin sadece %20’si düzenli egzersiz yapıyor. Fast-food için yılda 100 milyar USD’den fazla para harcanıyor ve haftada ortalama 34 saat TV izleniyor. Yani yaşam tercihlerimizin bedenlerimizin ihtiyaçlarına ne kadar ters olduğu bir bakışta bile fark edilebiliyor.

beden olumlama
Her iki bakış açısının da sonu…

Bir taraftan bedenimize aşırı duyarlı olmamız, onunla sağlıksız bir ilişki kurmamıza yol açıyor. Mutluluğu fiziksel görüntümüzde aramaya ve fiziksel görüntümüzü, başkalarını etkilemek için bir araç olarak kullanmaya başlıyoruz. Vücudumuzla ilgilenmeyip boşverirsek de sağlıksız yaşamamıza yol açacak sağlıksız seçimler yapmış oluyoruz.

Peki fiziksel sağlığımız için gerekli olan dengeli bir tutumu nasıl yakalayabiliriz? Ya da, nasıl bir yaklaşımla bedenimizin dıştan görüntüsünü takıntı haline getirmeden sadece sağlıklı olmak için bedenimizle ilgilenme motivasyonunu kazanabiliriz?

Bana kalırsa, işin sırrı, bedenlerimizi biricik hayatlarımızdaki amaçlarımızı gerçekleştirebilmek için bir enstrüman olarak düşünmekte (Bu konuda Dilara çok güzel şeyler söylemişti). Sadece bir vücudumuz var ve hayatta güzel şeyler başarabilmek için onu sağlıklı tutmak zorundayız. İyi bir ebeveyn, manevi bir rehber, bir dünya gezgini, başarılı bir iş insanı… ne olmak isterseniz isteyin bedeninize ihtiyacınız var.

Böyle düşünmek o kadar çok fark yaratacak ki… Bedenimize, görüntüsüyle onaylanmak ya da içimizdeki bir boşluğu doldurmak için değil, hayatta yapmak istediklerimizi yapabilmek için özen göstereceğiz. Bu yaklaşım bize hayatımızla ilgili sağlıklı seçimler yapmak için gerekli motivasyonu sağlayacak.

beden olumlama

Peki nasıl yapacağız? Bu 7 adıma bir göz atalım:

  1. Bedeninin benzin deposunu düzenli olarak doldur. Yediklerinin yarısı meyve-sebze olsun. Sadece bunun bile, beslenmeni daha sağlıklı hale getirmene çok katkısı olacaktır. Et ve et ürünleri ana yemeğin değil, yemeğinin garnitürü olsun.
  2. Su, su, su. Bedenimizdeki tüm sistemler su bazlıdır. Araştırmalara göre; cinsiyetinize, kilonuza ve aktivite seviyenize göre günde 7-10 bardak sıvıya ihtiyacımız var. Günde 8 bardak su içmek iyi bir başlangıç olabilir.
  3. Düzenli Egzersiz. Önerilen, haftada en az iki gün, toplam 150 dakika aerobik ve kas güçlendirici hareket (Bir dizi süresi kadar). Yapıyorsan tamam ama yapmıyorsan başla!
  4. Düzenli dinlenme. Vücudunun şarj olmaya ihtiyacı var. Düzenli olarak, ihmal edilmeden.
  5. Sağlıksız alışkanlıkları terk et. Daha az abur-cubur (ne yersen o’sun, netekim.) Daha az alkol. Daha az (ve hatta hiç) sigara. Yiyeceklerin üstündeki etiketlere daha çok dikkat.
  6. Kıyaslama yok! Bedenin ve amaçların sana özel. Unutma, bedenine amaçlarını gerçekleştirebilmen için ihtiyacın var, görüntüsü sayesinde başkalarına karşı üstünlük sağlamak için değil.
  7. Piano, piano! Her şeyi birden değiştirmeye çalışma. Yavaş yavaş! Her seferinde bir maddeyi ele al ve hayatına yerleştirmeden başka bir maddeye geçme.

***

En başta yazdığım sorunun cevabını biliyorum artık.

“Güzelliğin canı cehenneme, daha sağlıklı olmak için daha çok su içmeli, hareket etmeliyim. Sonuçta kaç kilo olursam olayım kabulümdür. Beden benimse eğer, kabul mercii de sadece ben olmalıyım.”

Yaşasın beden olumlama! #canımkendim #canımbedenim

İyi haftalar 🙂

Görseller : pexels.com, ofpof.com

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Beden Olumlama ve Daha Sağlıklı Bir Vücut İmajı“ için 2 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir