Borçlarından Kurtulan Kişilerin 8 Özelliği

“Borçlarından Kurtulan Kişilerin 8 Özelliği” yazısı, Becoming Minimalist sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Birçok kişi ve ailenin borçlarından kurtulmalarına yardım etmiş biri olarak hangi özelliklerin bazılarını başarılı, bazılarını da başarısız yaptığını merak ediyordum.

Biraz araştırma sonrasında, borçlarından kurtulabilenlerin 8 ortak özellikleri olduğunu belirledim.

1. Hedef odaklılardır ve görüş açıları nettir.

Borçlu danışanlarıma yaptırdığım ilk egzersiz, amaçlarının SMART analizini yaptırmak. (SMART = Spesific (net), Measurable (ölçülebilir), Attainable (ulaşılabilir), Relevant (konuyla ilişkili), Time-bound (zaman aşımlı) )

Bunlar olmazsa insanlar karanlıkta ateş eder durumda kalakalırlar. Siz hiç arabanıza binip, gideceğiniz adresi girmeden GPS’in size istediğiniz yere götürmesini beklediniz mi? Sanmam.

Borçlarından kurtulanlar hedef odaklılardır. Önlerindeki yolu net bir şekilde görürler. Ne kadar yol katettiklerini ve ne kadar yolları kaldığını net bir şekilde bilirler.

borçlarından kurtulanlar1

2. Farkında olmadan yaptıkları gereksiz harcamalarla mücadele ederler.

İnsanlar alışkanlıklardan oluşan canlılardır. Kendi yol ve rutinlerimizde kendimizi rahat hissederiz. Bunun sonucu olarak otomatik pilot durumunda yaptıklarımızın farkında olmak ekstra çaba gerektirir.

Konu harcama olunca, her sabah aynı kahveyi alma, aynı spor kulübüne yazılma, ev ve otomobil sigortalarımızı yenileme, aynı yerden akşam yemeği sipariş etme, “böyle gelmiş böyle gider” diyerek her tatilden hediyelerle dönme…

Borçlarından kurtulabilenler harcamadan önce bir durup kendilerine “neden?” diye sormaktan çekinmezler. Alışkanlık? Tembellik? Sıkıntı? Stres? Çevre baskısı?

Otomatik harcama modundan rahatlıkla çıkabilirler. Paralarını nerede ve NEDEN harcadıklarına dikkat ederler.

3. İstekler ve ihtiyaçlar arasındaki farkı iyi bilirler.

Reklamların olayı, sattıkları ürünün zorunlu ihtiyaç olduğuna insanları ikna etmektir. İşte borçlarından kurtulanlar, bu tuzağa düşmemeyi başarırlar. Örneğin, giyim ve barınmanın temel ihtiyaçlar olduğunu ama son moda kıyafet ve ayakkabılar giymenin ve daha büyük bir eve sahip olmanın istek olduğunu bilirler.

4. “Komşu Selma’nım ne yapmış?” “Bana ne?”

Bu “Selma’nım” komşununuz ya da yakın arkadaşınız olabildiği gibi Facebook ve Instagram’daki “takipleştikleriniz” de olabilir.

Borçlarından kurtulabilenler, herkesin hayatının sosyal medyada muhteşem göründüğünün farkındadırlar. Bu görüntünün onları borçlardan kurtulma amaçlarından alıkoymasına izin vermezler.

Bazıları kendilerine sosyal medya kısıtlaması koyarlar, bazıları ise sosyal medyada gördüklerinin kendilerini tüketmeye yöneltmemesine dikkat ederler.

borçlarından kurtulanlar2

5. Eşleriyle ekonomi konusunda açık, dürüst ve düzenli bir iletişim kurarlar.

Eğer eşinizle ekonomik düşünceleriniz aynı değilse borçlarınızdan kurtulmanız zorlaşır. Paranın üzerinde uzlaştığınız bir konu olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Borçlarından kurtulabilenler, bunu aileleriyle birlikte yürütecekleri bir proje olarak ele alırlar. Bu amaç için birlikte hareket ederler.

Ayrıca para konusunda düzenli, dürüst ve yargılamasız bir iletişim kurarlar. Suçlu aramak yerine problemin çözümüne odaklanırlar.

6. Sabırlı ve disiplinlidirler.

Borçlarından kurtulabilenler, sihirli bir değnek ile tüm borçların birden toz olup gitmeyeceğinin, amaçlarına günlük düzenli aktiviteler ve sabırla ulaşabileceklerinin farkındadırlar.

Zaman konusunda sabırsızlanmazlar. Kendilerine baştan beri katettikleri yolu sık sık hatırlatırlar. Günlük yapmaları gerekenlere odaklanırlar, damlaya damlaya göl olduğunu unutmazlar.

Bunu kilo verme sürecine benzetebiliriz. Bir günde tüm kiloları verdirecek sihirli bir hap icat edilmemiştir. Sihri sabır, disiplin ve adanmışlık sağlar.

borçlarından kurtulanlar3

7. Borçlarını öderken hayattan zevk almanın bir yolunu bulmuşlardır.

Kim sıkıntılarla kısıtlanmış bir hayat yaşamak ister? Borçlarından kurtulanlar değil!

Borçlardan kurtulmak onların önceliğidir ve borçlarının azalmasından haklı bir mutluluk duyarlar. Ama bu onları günlük hayattan zevk almaktan alıkoymaz.

Herkesin zevk anlayışı farklıdır. Mum ışığında yenen romantik bir yemek, bir konsere ya da hafta sonu kısa bir tatile gitmek… Hayattan zevk almaya bakmalısınız.

Çok sıkı diyetlerin bir süre sonra başarısızlığa uğraması gibi, kendinize hiç hayattan zevk alma hakkı vermeden borçlardan kurtulmaya odaklanmanız da size başarısızlığa mahkum edecektir.

8. Yardım istemekten çekinmezler.

Bazıları yardım istemenin zayıflık olduğunu düşünürler. Ama borçlarından kurtulabilenler bilirler ki parayı yönetme becerisi herkeste doğuştan bulunmaz. Bunu işleri yoluna koyma kararlılığının bir işareti olarak gördükleri için hiç suçluluk duymadan yardım isteyebilirler.

Bir destek topluluğuna katılmak, finans koçundan yardım almak gibi bir çok farklı yolla yardım alabiliriz. Aldığımız yardım, başarı şansımızı arttıracaktır.

***

Kendimize istediğimiz iş hayatını kurmak istiyorsak, ilk adım borçlarımızdan kurtularak kendimizi finansal olarak özgürleştirmemiz olmalıdır. Bu yazının bu konuda yardımcı olması dileğiyle…

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir