Daha Küçük Bir Gardrop İçin 10 Tüyo

O kadar masrafım(ız) var, şu anki işime devam etmezsem bunları karşılamam mümkün değil.

İstediğin gibi bir iş hayatını yaratmanın önündeki en önemli engel yukarıdaki cümle oluyor. Çok masrafımız var ve o masrafları karşılamak için çok çalışıp çok kazanmamız ve düzenli kazancımızı asla riske atmamamız gerekiyor. Ancak şu da var ki masraflarımızın hatırı sayılır bir bölümünü biz kendimiz yaratıyoruz. Aslında o kadar çok şeye ihtiyacımız yok. Bu döngüyü ihtiyaçlarımızı azaltma adımından kırmaya başlamak için PlazadanDünyaya olarak hayatı sadeleştirmeyi ve tüketimi azaltmayı sonuna kadar destekliyoruz.

project333_4

Diğer blogumu takip edenler bilirler, 2 aya yakın süredir Project333 uyguluyorum. Yani 3 ayımı 33 parka kıyafetle geçirmeye çalışıyorum. Dürüst olacağım, kolay değil. Hele de İstanbul gibi havası dengesiz bir şehirde ve tam mevsim dönüşü zamanında epey bir değiş tokuş yapmak zorunda kaldım. Ama şunu fark ettim ki, gardrobumda sahip olduğumdan çok daha az kıyafet ve aksesuarla çok rahat yaşayabilirim. Bir aydınlanmam da şu oldu: Kıyafete epey bir para ve zaman harcıyormuşum 😉

Bu gelişmelerden dolayı kapsül gardrop kavramına epey kafa yormaktayım. Bu konda gördüğüm en aydınlatıcı yazıyı Joshua Becker yazmış. Diyor ki:

Daha az kıyafet sahibi olarak;

 • Paradan tasarruf edersiniz.
 • Yaşamak için daha çok zamanınız olur.
 • Sabahları daha az stress yaşarsınız.
 • Gardrobunuz daha düzenli olur.
 • Bavul hazırlamak bir dert olmaktan çıkar.
 • Çamaşır günleriniz belki daha sık, ama kesinlikle daha kolay geçer.

Yanlış olan bir madde var mı? Ben uygulayan biri olarak diyorum ki, hepsi doğru.

word-cloud

Peki ama nasıl? Jashua’nın başlangıç kılavuzu bence son derece güzel, bir göz atalım derim.

 1. Çok fazla kıyafetin olduğunu kabul et. “Merhaba, ben Selin. Çok fazla kıyafetim var ama yine de sabahları giyecek bir şey bulamıyorum. Hep yeni kıyafetler almak istiyorum. Sanırım ben bir kı… kıyafet… kıyafetkoliğim. Oh, söyledim!!!”
 2. Daha az renk giy. Hepimizin giymeyi tercih ettiği birkaç renk vardır. O renkler içinde kalmak, daha az aksesuar kullanmayı da beraberinde getirir. Ayrıca kıyafetleri birbirine uydurmak için harcadığımız eforu da minimuma indirir.
 3. “Bir tane yeter.” Bir siyah elbise, bir mayo, bir mont, bir siyah kemer, bir çift siyah çorap, bir çift spor ayakkabısı, bir çanta… Bir tane yetiyorsa, ikinciye gerek yoktur. İki tane yetiyorsa üçüncüye gerek yoktur. Üç..(tamam, sustum 😉 )
 4. Bağışla, sat, geri dönüştür, at. Giymediğin kıyafetlerden başlayarak gardrobunu sadeleştir. Ne kadar fazla kıyafetinle ayrıldığına inanamayacaksın. (Atma sorunu olanlar için belki bir kutuya koymak çözüm olabilir, atma işini sonraya bırakırsın.)
 5. Biraz daha bağışla, sat, geri dönüştür, at. Giymediğin kıyafetlerle vedalaşmak kolaydır. Ama kalan kıyafetlerden bazılarına ihtiyacın olmadığına karar vermek ve onlarla vedalaşmak daha zor olabilir. Her sezon bitiminde o sezon boyunca hiç giymediğin kıyafetlere elveda demek iyi bir fikirdir.
 6. Alışveriş seanslarını ertele. Birçoğumuz için kıyafet alışverişi bir bağımlılıktır. Ve bağımlılıklar dikkatsiz anlarımızda geri gelir. “Satın al – çöpe at” döngüsünü kırmak için bir süre alışveriş yapmayı kes. Önerilen süre 90 gündür. Kendine yeterli zaman tanırsan, bu sayede alışveriş konusunda gerekli öz disiplini sağlayabilirsin.
 7. Kendine bir alışveriş limiti belirle. Aylık düşük bir tutar olsun ve buna bağlı kal.
 8. Niteliği niceliğe tercih et. Sadece gerçekten aşık olduğun kıyafetleri al. Gardrobun hep aşık olduğun kıyafetlerden oluşuyorsa yenisini almaya pek ihtiyaç hissetmezsin.
 9. İndirimlere dikkat! İndirim demek istediğin kıyafeti daha uygun fiyata almak demektir. Başka bir anlamı olmamalıdır. Yani, “ay çok ucuz” diye normalde yapmayacağımız bir alışverişin bahanesi olmamalıdır. (100 kere defterine yazacaksın bunu Selin, yarın kontrol edicem!)
 10. Kıyafetinle değil, karakterinle parla! Lee Mildon zamanında demiş ki “Kocaman bir gülümsemen varsa eski kıyafetlerin dikkat çekmez.” “Ye kürküm, ye” ile büyümüş olan bizler için inanması ve içselleştirmesi biraz zor ama aslında doğru. Bakın koskoca Cambridge Düşesi Kate Middelton bile bir giydiğini bir daha giyiyor, devir değişti mirim 🙂

 

Tüketimi, dolayısıyla masrafları azaltmaya bir yerden başlamak gerek. Malum, başlamak bitirmenin yarısıdır 🙂

Sevgiler ve iyi haftalar.

 

 

 

 

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Daha Küçük Bir Gardrop İçin 10 Tüyo“ için 7 yorum yapılmış.

 • MERİH baran

  (Kasım 21, 2016 - 5:04 pm)

  Her kelimesine katiliyorum… hem de ben, kendi disimdaki kisilerce yaratilmis bir “DAĞ” ile yuz yuzeyken nasil katilmam….))))((((( cok aydinlatici bir yazi,,….

 • yazilimcianne

  (Kasım 22, 2016 - 8:03 am)

  Selin, bu yazı çok güzel olmuş 🙂 Eline sağlık.

 • […] meydan okumam, kapsül gardrobum vay vay Bu yazımda biraz anlatmıştım. Özetle önümüzdeki 3 ayı 33 parça giyim eşyası ile geçirme denemesi. […]

 • Blog Önerisi - elmalıkedi

  (Mart 1, 2017 - 7:19 pm)

  […] de minimalizm… İşte şimdi önereceğim blogu, minimalizm ile ilgili yazısıyla keşfettim. Minimalizm ile ilgili yazılan yazılar hoşuma gidince de kimmiş ki bu blogu yazan diyip hemen “Biz […]

 • loveandsmile

  (Mart 2, 2017 - 11:53 am)

  Harikaydı 🙂

 • […] düzenlemek insanı çok düşündürür, bilirim. Daha önce yayınladığımız minimalist gardrop yazımızı okumuş muydun? sana ilham […]

 • Ebru

  (Ağustos 29, 2017 - 12:09 pm)

  İhtiyacınız olan bir ürünü ya da kıyafeti sıfır almak yerine, 2. el olanını almanız hem size hem de topluma ve dünyaya katkı sağlar. 2. el ürün ve kıyafetlerin alınıp satılması tüketimi yavaşlatır, doğal kaynaklarımızın korunmasına yardımcı olur. 2. el yaşam tarzını destekliyor, ben de sizinle bir makale paylaşmak istiyorum izninizle: https://www.tarz2.com/kendimiz-Icin-toplumumuz-Icin-dunyamiz-Icin-2-el-yasam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir