Dead Combo

Uzun zamandır bir şarkı beni bu kadar etkilememişti. Hem de sadece 30 saniyelik bir bölümünü dinlememe rağmen… Teşekkürler Dead Combo!

Olay şöyle gelişti…

Şimdi efendim biz, bu meşhur Cappadox Festivali’ne çok istememize rağmen gidemedik. Ama tabii gidenlerin instagram postlarına bakmaktan da geri durmadık 🙂 . İşte bu gruba da Nilay Örnek (gazeteci)’in bir postunda rastladım. Kapadokya’nın büyülü atmosferinde, sahnede iki enteresan adam, değişik bir müzik yapıyorlardı. Değişik diyorum çünkü müziklerini bir kalıba sormak zor. Neyse, kısacık instagram videosundan o kadar etkilendim ki, hemen araştırdım neyin nesiymiş bu grup diye 🙂 . Hepsi birbirinden güzel, diğer şarkılarını da dinledim bu arada tabii.

Peki kimmiş bunlar?
  • Dead Combo; caz geçmişi olan Pedro Gonçalves ve rock ‘n’ roll ruhlu Tó Trips tarafından kurulan Portekizli bir grup (Şarkılarındaki hüznün nedeni anlaşıldı…).
  • Şimdiye kadar çıkardıkları tüm albümler, Portekiz’de ‘Yılın Albümü’ ödülüne layık görüldü.
  • Tarzı ‘Lizbon’u içinde taşıyan müzik’ olarak tanımlanan grup, Portekiz fadosunu blues ezgileriyle harmanlıyor.
  • Müziklerinin ve videolarının sinematografik bir yapıya da sahip oldukları söylenebilir.
  • Ünlü şef Anthony Bourdain’in hazırladığı “Anthony Bourdain: No Reservations”ın Lizbon bölümünün tamamının müziklerini yapmış olmaları dünya çapında tanınmalarını sağladı.
  • Alan Wake isimli psikolojik, korku-gerilim video oyununda “Electrica Cadente” isimli parçaları yer aldı.
  • Kendileriyle aynı adı taşıyan Finli bir müzik grubu olduğunu öğrendiklerinde onları Lisbon’a davet ederek “Dead Combo vs Dead Combo” olarak bir konser verdiler (Egosuz olmak böyle bir şey … 😉 )

 

dead combo 2
İkilinin büründükleri karakterler de müzikleri gibi ilginç. Biri cenaze levazımatçısı, diğeri retro bir gangster…
Bana hissettirdikleri…

Fadonun da etkisiyle şarkılarında hep bir hüzün var ama öyle içinizi bayan bir hüzün değil, daha çok huzurla karışık inceden bir acıtma. Sanki her şarkının bir derdi var, dinlerken ağlatan. Benim en sevdiklerimin başında “esse olhar que era só teu” ve Lisboa Mulata geliyor. İlkinde hüzünlenip ağlarsınız, ikincisinde de dans ederken mutluluktan ağlarsınız 😉 .

İşte böyle, bir instagram postundan nerelere geldik 🙂 Yeni müzikler, gruplar, şarkılar, insanlar keşfetmek gibisi yok. Hayatta kalabilmek ve yaşamdan zevk alabilmek için esnek olmak lazım, yoksa kırılırız. Onun için onu asla dinlemem, bunu asla yapmam vb. demeyin. En azından emeklerinin hatırına bir kez dinlenme şansını hakkettiklerini düşünüyorum…

Sevgilerimle

 

Nerelerden esinlendim:

http://babylon.com.tr/tr/blog/sanatci-incelemeleri/blog-yazisi/16-mayis-2017/yakin-mercek-dead-combo

http://www.hurriyet.com.tr/dead-combo-19887979

http://www.nsnews.com/entertainment/music/dead-combo-comes-alive-at-electric-owl-1.1784176

 

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Dead Combo“ için 1 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir