“Don’t Be Shy”

Tüm dini ve ideolojik durumlardan bağımsız olarak yazıyorum, ben ciddi anlamda bir Cat Stevens hayranıyım. Tüm şarkılarını çok severim, sesini son derece huzur verici bulurum, şarkı sözlerinden ilham alırım. Bu şarkıyı seçmek benim için kolay olmadı ama her dinlediğimde şöyle bir silkiniyorsam, müzikoterapi paylaşımlarında bu şarkıya öncelik vermeliyim diye düşündüm.

Şu sözlere bakar mısınız, a dostlar? (Can Yücel ya da Sabahattin Ali’ye atfedilen bir söz var : “Çeviri kadın gibidir, ya güzel olur ya da sadık.” Sözün cinsiyetçiliğinin bana verdiği rahatsızlık hissi bir yana, ben güzel çeviri seviyorum. Şarkının sözlerini de bu mantıkla çevirdim. Muhtemel sürç-ü lisan affola lütfen.)

Utangaç olma, duygularını çıkar açığa
Varlığın fark edilsin istiyorsan, saklanma korkularının arkasına
Kaldır başını, duyguların çıksın ortaya

Aşk, daima tercih edilir şarkılara
Hepimiz aidiz aşka
Utangaç olma, duygularını çıkar açığa
Varlığın fark edilsin istiyorsan, saklanma korkularının arkasına

Şarkının yayınladığım konser kaydının başında Cat Amca’nın yaptığı kısa konuşmanın bu cümlesi beni tam kalbimden vuruyor:

“Unless good people stand up to be heard, than fear and cruelty will always dominate the world.” (İyi insanlar öne çıkıp seslerini duyurmadıkça, dünyayı daima korku ve zulüm yönetecektir.)

İyi dinlemeler 🙂

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

“Don’t Be Shy”“ için 1 yorum yapılmış.

  • Merih Baran

    (Ekim 19, 2016 - 8:15 am)

    Aynen senin gibi düşünüyorum…dini kimliğini hep gözardı ederek, dinlemekten her daim büyük keyif aldım…O benim gençliğimin feylesof müzisyeni….güzel bir şarkısını seçmişsin..kim bilir, belki ilerleyen zamanlarda “korku” üzerine de yazılır, çizilir bu platformda….güne sizinle başlamak çok iyi geldi…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir