Dunning – Kruger mi Diane Kruger mi? :)

diane kruger
Ama güzel kadın… 🙂

Bu hafta da “imposter sendromu“nun tam tersi olan “Dunning – Kruger” sendromu ile karşınızdayım. (Bir de Diane Kruger var ama onun konumuzla alakası yok 🙂 )

 

Neyse… Bakalım kimler bu sendromdan müzdarip?

Nedir? Ne değildir?

Screen shot 2017-05-01 at 00.48.04Bu sendrom, Cornell Üniversitesi’nin Justin Kruger ve David Dunning adındaki iki psikoloğunun tanımladığı bir “algılamada yanlılık” eğilimidir. Bir nevi ‘cahil cesareti’ de diyebiliriz.

2000 yılında Ig Nobel ödülünü de almalarını sağlayan teorilerini tek cümleyle şöyle özetleyebiliriz:

“Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır.”

Şimdi de bu iki uzmanın, teorilerini nasıl test ettiklerine bakalım?
 • Cornell Üniversitesi’ nden 45 öğrenciye çesitli sorular sorarak bir test yaptılar. Ardından öğrencilerden “testin sonucunda ne kadar başarılı olacaklarını tahmin etmelerini” istediler.
 • En başarısızların (yani sadece yüzde 10 ve daha az doğru cevap verenlerin), testin yüzde 60’ına doğru cevap verdiklerine, ayrıca iyi günlerinde olsalar yüzde 70’e ulaşabileceklerine inandıkları ortaya çıktı.
 • En iyilerin (yani en az yüzde 90 doğru sonuç alanların) en alçakgönüllü denekler olduğu (soruların yüzde 70’ine doğru cevap verdiklerini düşündükleri) görüldü.

 

Bu testten de anlaşılacağı üzere, Dunning-Kruger sendromuna sahip insanlar, cehaletlerinden dolayı sahip oldukları cesaret nedeniyle, kendilerini aslında bilgisiz oldukları bir konunun uzmanı olarak görürler. Çünkü kendilerini o konuda gerçekten yeterli saymak için ne kadar bilgiye sahip olmalarını gerektiğini bile bilmezler.

Hani isyerinizde, çevrenizde, televizyonda görüp de “Bu adam/kadın nasıl buralara geldi ya?” dediğiniz insanlar vardır ya (Nihat Doğan, Donald Trump… Bu liste daha da uzar 😉 ) işte onlar bu sendromun gerçek sahipleridir 🙂 .

Aslında bu kişilerin sözde başarıları, kendi yetersizliklerini ve bilgisizliklerini bir avantaja dönüştürebilmiş olmalarından kaynaklanmaktadır. Çünkü onlar gerçekten iyi, başarılı, bilgili olduklarına inanmışlardır bir kere. Dolayısıyla da yaptıklarından gurur duyarlar. Diğer uçta ise gerçekten bilgili, başarılı olduğu halde bunlarla övünmeyen, alçakgönüllü, mütevazı kişiler (imposter sendromlular) vardır.  Bu  insanlar da maalesef kendilerini geri planda tutarlar.

Screen shot 2017-05-01 at 00.02.16

Bu sendroma sahip olan insanların özellikleri:
 • Ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler. Neyi bilmediklerini de bilmezler!
 • Kendi niteliklerini abartırlar.
 • Gerçekten nitelikli insanların niteliklerini de göremez ve anlayamazlar.
 • İlgilendikleri veya bildiklerini sandıkları konuda eğitim görürlerse, bilgisizliklerinin ve yetersizliklerinin farkına varmaya başlayabilirler.
Bu kisilerin genel davranış biçimleri ise şöyledir:
 • Her şeyi en iyi onlar bilir. (Off çok bilirler çok!)
 •  

 • Bilgiyi, eğitimi aşağılama eğilimindedirler. (Bir kişinin Nobel ödülü alması, profesör olması, çok dil bilmesi, Oscar alması  vb. )
 •  

  page_donald-trumptan-meryl-streepe-o-bir_560986529
  Hangisinin imposter, hangisinin Dunning-Kruger sendromlu olduğunu anlamak çok da zor değil… Ne dersiniz? 🙂

  • Çok bağırır, çok övünür, çok karışır, çok iş yapıyor havası estirirler. (Bir yerlerden tanıdık gelmiştir… 🙂)

   

  • Her şeyi kendileri halletmek isterler. (Hani çok biliyorlar demiştik ya…. Bir de her alanda fikir sahibidirler hatta en iyi fikirler onlarınkidir ve bittabi kendilerine sorulmadan iş yapılsın istemezler!)

   

  • Her ihtimali hesaplamış, planlamış ve her şeye hazırlıklıymış gibi davranırlar. (Böyle bir şey mümkün mü allasen 🙂  Hayat planlamaya gelmez. Ama biz kime diyoruz tabii…. )

   

  • Bir gün ak dediğine ertesi gün kara der, ama demediğini iddia eder, karşı çıkanları suçlarlar. (Söylediği yalanı unutan yalancılar… Yalanını yüzüne vursan da seni iftira atmakla suçlarlar. Aman bulaşmayın…)

   

  • Başarısız olmaları halinde, ya farklı yorumlarla başarı öyküleri anlatırlar, ya da başarısızlığı başkasının üzerine atarak, hiç yaşanmamış hale getirmeye çalışırlar. (Onlar hiç başarısız olmazlar ki!)

   

  • Dogmatiktirler, sadece kendi doğrularına ve bildiklerine inanırlar. (Onların yanlış yapmaları söz konusu dahi  olamaz! 🙂  İnandıkları, doğru kabul ettikleri şeyler kesinlikle doğrudur. Bunlar yalanlanmış olsa bile asla yanlışlığını kabul etmezler! )

   

  • Herkesin gördüğü, tanık olduğu bir olayı inkâr edebilir, sizi buna inandırmaya çalışır, karşı çıkanları yalancılıkla, gerçeği saptırmakla, ihanetle suçlarlar. (Gerçekten hayatları çok zor 🙂

   

  • Kendilerini ve yaptıklarını her zaman överler. (Belki de en fenası bu….)

   

   grafik
  Peki bu yazıdan nasıl bir sonuç çıkarmalıyız?

  “Kifayetsiz muhterisler” her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler ve daha yukarılara çıkarlar.

  Acı ama gerçek…

  Sevgilerimle…

   

  Nerelerden esinlendim:

  http://www.evrimagaci.org/fotograf/46/6513

  http://www.lordiz.com/dunning-kruger-sendromu-psikolojide-nobel-odulu-alan-calisma.html

  http://www.aktuelpsikoloji.com/dunning-kruger-sendromu-nedir-14694h.htm

  http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/376569/Dunning-_Kruger_Sendromu.html#

  https://onedio.com/haber/-dunnig-kruger-etkisi-nden-muzdarip-kisileri-tanimanin-10-yolu-346563

  İrem Devseren

  author_3

  Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

  Dunning – Kruger mi Diane Kruger mi? :)“ için 4 yorum yapılmış.

  • Merih baran

   (Mayıs 3, 2017 - 10:33 am)

   Harika bir yazı olmuş. Hem eğlenceli hem dehşet verici. Ne de olsa, çevrenin böyleleriyle sarılı olduğunun yüzüne vurulması dehşet benzeri bir duygu yaratıyor elbetteElinize sağlık….

   • İrem Devseren

    (Mayıs 4, 2017 - 8:30 am)

    Çok çok teşekkür ederiz! Eğlendirerek dehşet verdiysek ne mutlu bize 🙂
    Böyle yorumlar almak bizi çok mutlu ediyor…

  • İlayda

   (Mayıs 28, 2017 - 2:51 pm)

   Böyle fotoğraf vs. paylaşmasanız keşke.

   • Selin Güneş

    (Mayıs 28, 2017 - 3:07 pm)

    Nasıl yani, anlayamadım. Eleştirinizi biraz açabilir misiniz?

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir