Duygusal Vampirler İle Baş Etmenin 7 Yolu

Bu ara mobbing konusu ile ilgileniyoruz, malum. Bu nedenle gerek işte, gerek özel hayatımızda bize hayatı zehir, eden, yaşam enerjimizi sömüren, bize “mobbing” uygulayan duygusal vampirler ile nasıl baş edebileceğimizle ilgili bu yazıyı paylaşmak istedik.

“Duygusal Vampirlerle Baş Etmenin 7 Yolu” yazısı Marc & Angel Hack Life sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

“Duygusal vampirlerin aklında yer kiralamalarına izin verme. Kiraya zam yap ve kiracıları aklından ihraç et.”

Kendinizi, çevrenizdekilerin iniş ve çıkışlarından, öfke patlamalarından korumak bazen oldukça zor olabilir. Ancak çevrendeki zor, negatif insanların hayatlarında zor bir dönemden geçiyor olabileceklerini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Hasta olabilirler, kronik anksiyeteden muzdarip olabilirler, ihtiyaç duydukları sevgi ve duygusal destekten mahrum olabilirler, olabilirler de olabilirler… Bu kişilerin kulak verilmeye, desteklenmeye ve göz kulak olunmaya ihtiyaçları vardır. Ancak negatifliğin nedeni ne olursa olsun, kendinizi bundan korumanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bir de “duygusal vampirler” vardır. Sahip oldukları “zehir” ile ruh halini değiştirip sizi manipüle ederler. Bu huysuzluk tipi kötü muamele ve mutsuzluğa yol açar. Bu tarz insanları incelediğinizde, davranışlarının sadece kendi ihtiyaçlarına yönelik olduğunu, insanlarla ilişkilerinin sadece kendi bencil ihtiyaçlarını giderme amaçlı olduğunu fark edersiniz. İşte bu yazının konusu hayatlarında zor bir dönemden geçtikleri için “zor” olan kişiler değil, sizin yaşam enerjiniz ile beslenen duygusal vampirlerdir.

Zehirli ruh halleri, zincir e-mailler gibi birinden diğerine aktarılamamalıdır. O halde başkalarından size doğru akan zehri nasıl yönetebilirsiniz?

toxic1

1 – Hayatınıza onlarsız devam edin.

Kendi duygusal zehrini size akıtmakta ısrar eden biri varsa hayatınızda, bu tutum yüzünden acı çekiyorsanız, merhametiniz, sabrınız ve tavsiyelerinizin hiç bir yararı olmuyor gibiyse, o zaman kendinize şu soruyu sormanın vakti gelmiştir: “Hayatımda, bu insanın olmasına ihtiyacım var mı?”

Duygusal vampirleri çevrenizden uzaklaştırmak size nefes almak için bir alan açar. Şartlar izin veriyorsa bu insanları tamamen arkada bırakın. “Buraya kadar!” dediğiniz anda bunu yapacak kadar güçlü ve cesur olmalısınız. Bu insanlarla ilişkinizi kesmeniz, onlardan nefret ettiğiniz ya da zarar görmelerini istediğiniz anlamına gelmez. Kendi varlığınıza ve sağlığınıza değer verdiğiniz anlamına gelir.

Sağlıklı ilişkiler, karşılıklı alma- verme dengesine dayanır. Enerjinizi sömüren o kişiyi bir nedenle hayatınızdan çıkaramıyorsanız en azından bu dengeyi gözetmeye çalışın.

2 – Yaptıklarının kabul edilemez olduğunu içselleştirin.

Dikkatli olmazsanız enerji vampirleri kendi karamsar hallerini öncelikli muamele görmek için kullanırlar. Buna kanarsanız ve istediğini ona verirseniz, kısa vadede rahat edebilirsiniz ama uzun vadede acı çekeceksinizdir. Hiç kimse yaptığı için ödüllendirildiği bir davranışını değiştirmez. Şimdi, tam da şu anda o davranıştan etkilenmeme kararını alın. Onları rahatlatmaya ve davranışlarına mazeret üretmeye son verin.

Sürekli bir drama ve olumsuzluk bulutu ile birlikte yaşamak zorunda değilsiniz. Yasal olarak erişkin olan biri genel olarak makul, güvenilir bir yetişkin gibi davranamıyorsa, belki de ona iyilik etmenizin başka yolları vardır.

3 – İçinize atmayın.

Silkinin ve içinizi dökün. Bazıları kişisel çıkarları için her şeyi yapabilirler, asla başkalarını düşünmezler. Sırada aradan kaynarlar, borç alıp ödemezler, kabadayılık yaparlar, sizi küçümserler ve size kendinizi suçlu hissettirmeye çalışırlar. Bunu kabullenmeyin çünkü çoğunlukla yaptıklarının yanlış olduğunu bilirler ve yüzleştirildiklerinde şaşırtıcı bir şekilde geri adım atarlar. Genellikle insanlar, biri öne çıkıp “Kral çıplak!” diyene kadar susma eğilimindedirler, o yüzden sorunu dile getirin!

Öfke size karşı bir silah olarak kullanılabilir, söyledikleriniz cevapsız kalabilir ya da sözünüz kesilip karşı saldırıya maruz kalabilirsiniz. Davranışlarına karşı çıkma ve rahatsızlığınızı belirtme cesaretini gösterdiğinizde, alışkın olmayan vampir çileden çıkıp size korkutacak tepkiler verebilir. Ama yine de bu cesareti göstermelisiniz.

Zehirli davranışları görmezden gelerek o kişinin akıl oyunlarının içine kendinizi sıkıştırmış olursunuz. Oysa açıkça meydan okuyarak davranışlarının olumsuz etkilerinin farkına varmalarını sağlayabilirsiniz. Şu sözlerin yardımı olacaktır:

  • “Kızgın görünüyorsun, seni üzen bir şey mi var?”
  • “Sıkılmış görünyorsun, söylediğim şey sana önemsiz mi görünüyor?”
  • “Tutumun beni üzüyor. İstediğin bu mu?”

Bunlar gibi doğrudan beyanlar, sosyal hayatında bu olumsuz davranışlarını silah olarak kullananlar için caydırıcı olabilir, gerçekten ciddi bir sorunla mücadele ettiği için olumsuz davranan birine de yardım için fırsat yaratabilir.

“Ne demek istiyorsun?” demiş olsalar bile, en azından tutumlarının başkalarını manipüle etmek için kullanabilecekleri kişisel bir araç olmaktan çok, başkaları için bir problem haline geldiğinden haberdar etmiş olursunuz.

Ve reddetmeye devam ederse de birinci maddeye dönebilirsiniz.

toxic2

4- Kendinizi koruyun.

Kişisel onurunuz saldırı altında olabilir, hasar görebilir ya da aldatılabilir ama siz izin vermezseniz asla sizden alınamaz. Olay tamamen kişisel sınırlarınızı koruma gücünü kendinizde bulmanız ile ilgilidir.

Hakareti ya da küçümsenmeyi asla kabul etmeyeceğinizi gösterin.  Dürüst olmak gerekirse, gerçek vampirlerle (kötünün en kötüsü) kişilerle yüzleşme çabalarım daima sonuçsuz kalmıştır. En iyi ihtimalle aldığım cevap “söylediğim şeyi kişisel aldığın için özür dilerim” oldu. Ben alıngan, hassas davranmış oldum. Mesaj açık: yumuşak çabalar ile oyunu kazanamazsın.

Gerçek vampirler, eğer onlara izin verirseniz, siz de dahil olmak üzere çevrelerindeki herkesi kirletirler. Onlarla mantık çerçevesinde tartışmayı denediniz ve bu çabanız sonuçsuz kaldıysa o halde davranış düzelene kadar onları görmezden gelmeye çalışın.

5- Davranışları kişisel almayın.

Sorun sizde değil, onda. SORUN SİZDE DEĞİL, ONDA!

Vampirler, davranışlarının nedeninin sizin yaptığınız yanlış bir şey olduğuna size ikna etmeye çalışacaklardır. Ve çoğumuz suçlu hissetmeye zaten meyilli olduğumuz için, yanlış bir şey yapmış olabileceğimiz iması bile güvenimizi zedeleyebilir ve kararımızı bozabilir. Bunun size olmasına izin vermeyin.

Unutmayın, yapılanları kişisel almamak size büyük bir özgürlük sağlar. Çoğu vampir yalnızca size değil, etkileşime giren herkese olumsuz davranır. Durum kişisel gibi görünse bile genelde sizinle hiçbir ilgisi yoktur. Dedikleri ve yaptıkları tamamen kendi düşüncelerine dayanır.

toxic3

6- Merhameti yeniden tanımlayın.

Bazen kendimizi, zor zaman geçirdiğini bildiğimiz veya hastalıktan muzdarip olan vampirlere empati yapmak zorunda hissederiz. Tabii ki bazı zehirli insanlar gerçekten üzülmüş, bunalmış veya hatta zihinsel ve fiziksel olarak hasta olabilirler, ancak bunları davranışlarından ayırabilmeniz gerekir. İnsanların fiziksel ya da ruhsal sıkıntılarından dolayı çevrelerindekilerin enerjilerini sömürmelerine izin verirseniz, talihsiz durumlarını sonsuza kadar bir araç olarak bilinçsizce kullanmalarını cazip hale getirmiş olursunuz.

Birkaç yıl önce çocuklar için bir psikiyatri hastanesinde gönüllü çalışıyordum. Bipolar bozukluk tanısı konmuş bir hasta olan Dennis adlı bir çocuğa danışmanlık yaptım. Dennis bazen oldukça “kolay” olsa da, nöbet zamanlarında başkalarına müstehcen davranışlarda bulunuyordu. Hiç kimse patlamalarına meydan okumadı, herkes durumu sineye çekti. Ne de olsa, klinik olarak “deli” idi ve kendine engel olamıyordu, değil mi?

Bir gün Dennis’i oyun oynamak için bir parka götürdüm. Dennis, bir saat sonra nöbetlerinden birine girdi ve bana saygısız isimler takmaya başladı. Ancak onun sözlerini görmezden gelmek yerine, “Zorbalık etmeyi bırak ve bana adımla hitap et” dedim. “Bence sen iyi bir insansın ve sana bu davranış yakışır.” Dennis şaşkın görünüyordu. Sonra birkaç saniye içinde kendisini toparladı ve “Üzgünüm, Bay Marc demek istedim” diye cevap verdi.

Burada verilen ders, sorunlarından dolayı için yaptıkları her şeyi hoş görerek o kişiye “yardım” etmiyorsunuz. Çok büyük zorluklar yaşadığı halde çevresindekilerin enerjilerini sömürmeyen çok sayıda insan var. Sınırları belirlediğimizde, yalnızca gerçek şefkatle hareket edebiliriz. Çok fazla hoşgörü, uzun vadede kimseye yarar sağlamaz.

7- Kendinize zaman ayırın.

Zehirli bir kimseyle yaşamak veya çalışmak zorunda iseniz; rahatlamak, dinlenmek ve iyileşmek için yeterli zamana sahip olduğunuzdan emin olun. Zehirli huysuzluk karşısında “odaklanmış, akılcı bir yetişkin” rolünü oynamanız yorucu olabilir ve eğer dikkatli davranmazsanız, zehirlenebilirsiniz. Yine, ruhsal ya da fiziksel yardıma ihtiyacı olan yakınlarınızın da sizin de gereksinimleriniz olduğunu kavrayabilmesini sağlayın; bu da, gerektiğinde bazı şeyleri kibarca reddetmeniz demektir.

Bunu hak ediyorsunuz. Dış baskılardan ve zehirli davranışlardan arınmış; çözülecek sorun, korunacak sınır ya da memnun edilecek kimse olmayan bir zaman aralığını hak ediyorsunuz. Bazen yaşadığınız meşgul ve size zaman bırakmayan dünyadan uzaklaşmanız ve kendiniz için vakit ayırmanız gerekir.

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Duygusal Vampirler İle Baş Etmenin 7 Yolu“ için 2 yorum yapılmış.

  • […] belki de geri çekilecektir. Bu arada çevrenizdeki duygusal vampirlerden kaçınmak için de sizi şu yazıya […]

  • Evren | e-vren günlüğü

    (Aralık 10, 2017 - 11:59 am)

    Mobbing konusu gerek sizinle YouTube sohbetimizde gerekse ekibinizle bire bir sohbetlerimizde aslında hep konularımız arasında yer alıyor. Konuyla ilgili daha önceki yazınızı da okuyup oldukça etkilenmiştim. İyileşmenin en kısa yolu aslında hasta olmamaktır, önlemi baştan almaktır. Hasta olduktan sonra antibiyotiklere, bitkisel ilaçlara sarılmak yerine hastalanmamak için önlemimizi baştan almak gerekiyor. Mobbinge uğradıktan sonra onunla baş etme yolları kadar mobbinge uğramamak için hem yasal hem kişisel önlemleri almak da çok önemli. Yaşadığım deneyimlerden ve başkalarının başına gelen hikayeleri dinledikten sonra ileride işveren olursam şirketin duvarına nelerin mobbing olduğunu belirten bir liste asardım. Sanırım bu, mobbinge uğradıktan sonra onunla baş etmenin yollarından daha etkili olurdu. Çalışanın haklarının yazılı olarak güvence altına alınması, gerekirse mobbinge maruz kalmamak adına bu yönde şartların da iş sözleşmesine eklenmesi önlemlerin en güzeli olabilir. Bir sonraki yazınız, en sık karşılaşılan mobbing uygulamaları listesi olabilir. Hatta bu listeyi posterleştirip iş yerlerinin duvarına asılabilecek şekilde de okurlarınıza dağıtabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir