Feng Shui Nedir?

Geçenlerde Plazadan Dünyaya olarak olağan toplantılarından birinde “Feng Shui” geçti laf arasında. Farkettik ki çok da fazla bir şey bilmiyoruz. Öyle olunca da bir bilene soralım dedik. Sağolsun Zeynep Ertuğral, konuk yazarımız olarak, bizim gibi bilmeyenler için “Feng Shui”ye giriş olarak bir yazı hazırladı. Kendisine paylaşımından ötürü teşekkür ediyoruz 🙂

not: Siz de bize konuk yazar olmak isterseniz mailinizi bekliyoruz.

Plazadan Dünyaya Ekibi

******

 water1

Feng Shui, çok genel olarak çevrenin insan yaşamına olan etkisini inceleyen bir Çin öğretisidir. Doğanın akışından yaşadığımız mekanlarda en iyi şekilde nasıl faydalanacağımızı gösteren bir felsefedir. Bu öğretinin 6000 sene öncelerine dayandığı arkeolojik kazılardan öğreniyoruz.

Feng Shui’nin kelime anlamı rüzgâr ve sudur. Eski Çin bilgilerinde, çevrenin, insanın refah ve uyumunu nasıl etkileyeceği incelenmiştir. 6000 yıl öncesine dayanan bilgilerde, insanların yaşamlarında, arazinin, dağların ve suyun konumlarının, güvenlik ve refah için nasıl olması gerektiği bilgisi geliştirilmiştir. İlk olarak ilkel insanların doğa şartlarından korunmak, yiyecek ve suya yakın olmak için başlattıkları arayış, zaman içinde gelişerek coğrafi koşulları, yıldızların hareketlerini, pusulanın yönlerini, gözle görülmeyen kozmik enerjileri, zamanın getirdiği değişimleri içine almış, binlerce yıllık gözlem ve tecrübelerle günümüze kadar gelmiştir. Çinliler evlerini doğru yere kurup, doğru düzenlediklerinde doğal akışla bir olacaklarına, böylece yaşamlarının çok daha sağlıklı, huzurlu ve bereketli geçeceğine inanırlar.

Bu bilgi ve uygulamaların hükümdarlar ve toplumda kabul gören düşünürler tarafından Çin toplumunun evlerini ve atalarının mezarlarını inşa ederken kullanıldığı görülmektedir.

Tarihsel süreçte form ve uçan yıldızlar isimli iki ekol olarak gelişen Feng Shui analizinin, günümüzde iki teorinin de bilgilerinden faydalanılarak gerçekleşmesi önerilmektedir.

Luo Pan Compass

Her biri başlı başına ayrı konu olan, Çin metafiziğinin esasları Ying ve Yang, 5 Element ve 8 Trigram Feng Shui öğretisinde de kullanılmaktadır. Çinlilerin en büyük buluşlarından biri olan pusulanın da Feng Shui çalışmalarında önemli bir yeri vardır. Tüm bunların zaman kavramı ile birlikte değerlendirilmesi sonucunda bir mekânın enerji haritası çıkarılıp gerekli düzenlemeler belirlenebilir.

Boşlukta ortaya çıkan temel enerji ‘chi’ dir. Chi nefes, hava, rüzgâr veya enerji anlamına gelir. Tüm evreni kaplar. En yüksek dağdan en derin denize kadar hissedilir. Evrendeki tüm hareketi ve yaşam gücünü yaratır. Chi eskidiğinde yaşam gücü de azalır, chi olmayan yerde yaşam yoktur. Bir mekâna girdiğinizde enerjisini hissedersiniz: Ağırdır ya da hafiftir. Olumludur ya da olumsuzdur. Gençtir ya da yaşlıdır.

Chi nin iyi enerjiler getirebilmesi için devamlı yenilenmesi ve kesintisiz akması gerekir. Mekân içinde serbest ve yumuşak akan bir chi orada yaşayan kişileri de olumlu etkiler. Chi ölü köşelerde ışıksız dağınık ve tozlu ortamlarda durgunlaşır, donuklaşır ve eskir. Akışı kesintiye uğradığında yaşam enerjisi azalır ve besleyici olmaz. O zaman da o mekânda yaşayan kişilerde problemler başlar. Chi enerjisinin akışının sağlanması, hızının ayarlanması, yenilenmesi ve olumsuz chi enerjisinden kesinlikle kaçınılması gerekir. Bir mekanda Feng Shui analizi, chi enerjisinin tanımlanması, düzenlenmesi ve mekanda yaşayanların enerjileri ile dengelenmesini kapsar.

Feng Shui yıllarca sadece Çinliler tarafından bilinir iken, 1950li yıllardan sonra batı kültüründe de bilinir hale gelmiştir.

Günümüzde Kültürel, dini, coğrafi ve insani farklar ne olursa olsun dünya üzerindeki her bireyin yeme, barınma, güvenlik, huzur ve mutluluk gibi temel ihtiyaçları dünya var olduğundan beri değişmemiştir. Bugün tek değişen şey, bu ihtiyaçları daha teknolojik ve gelişmiş bir ortamda yaşıyor olmamızdır. Dolayısıyla insanlık hep bu temel ihtiyaçların peşinde olmuştur. İşte bu yüzden, 6000 yıl önceye dayanan, kadim bir bilgi olan Feng Shui, günümüzde de hala geçerliliğini korumaya devam etmektedir.

Zeynep Ertuğral

Kaynaklar:

  • Koyuncu E., Feng Shui Pusula İçimizde, Kaknüs Yayınları, 2011.
  • Lo R., Feng Shui Essentials, Feng Shui Lo, Hong Kong, 2013.
  • http://madeinfengshui.com/feng-shui-nedir/

 

Konuk Yazar hakkında:

30.08.2011 060İTÜ Mimarlık Fakültesinden mezun olduktan sonra İTÜ Proje ve Yapım Yönetimi bölümünde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. 12 seneden fazla proje, tasarım ve şantiye yönetimi kapsamlı iş hayatının ardından sizler gibi ama bir tık farklı, Plazadan Eğitime dedim :). Halen İTÜ Proje ve Yapım Yönetimi bölümünde Doktora çalışmama devam ederken, bir yandan da yıllardır çalışmaktan bir türlü fırsat bulamadığım! 🙂 merak ettiğim konuları öğreniyorum, yaşamıma katıyorum. Feng Shui, Çin Astroloji, I Ching benim yeni yolculuklarım. Öğrenmeye, pratik yapmaya, yenilikleri kucaklamaya devam…

Konuk Yazarlar

author_6

Yazılarıyla bizi zenginleştiren, bize motivasyon ve ilham kaynağı olan, ne kadar teşekkür etsek az gelecek olan dostlarımız...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir