Film Önerisi – Julie & Julia

81p2y-s8crl-_sl1490_Güzel sanatlar başta olmak üzere sinema, edebiyat çoğumuzun hayatının içinde, hatta zaman zaman tam da ortasında. Seyrettiklerimizden, okuduklarımızdan etkileniyor, onlardan besleniyor, vizyonumuzu genişletiyoruz. Buraya kadar hepimizin bir anlamda ezbere bildiği şeyler, biliyorum. Birazdan sizinle paylaşacağım film biraz daha farklı benim için. Hayatımdaki dönüm noktalarından biri aslında, bir anlamda kırılma noktası yani, paylaşmazsam olmazdı.

Gerçek iki hikayenin bir filmde buluşması olarak başlayabiliriz “Julie& Julia”yı anlatmaya. Filmde, iş yaşamının içinde sıkışmış Julie Powell’ın kendini bulma çabaları sırasında idolü olan Julia Child’ın hikayesine şahit oluyoruz.

1960’lı yıllarda Amerikalıları, Fransız mutfağı ile tanıştıran Mastering the Art of French Cooking (Fransız Yemek Pişirme Sanatında Ustalaşmak) kitabının yazarı Julia Child’ın hayatından bir kesit var.

ABD’li şef ve televizyon yapımcısı Child’ın mutfağa girişi, eğitim almasıyla başlayan hikaye, kitabın basılma sürecini de anlatıyor (erkek egemen mutfakta kadının inadı ve varolma çabaları da fonda haliyle). Diğer yandan 2000’li yıllarda ABD’de kurumsal firmada çalışan Julie Powell’ın kendine meydan okuması ve Julia Child’ın kitabındaki tarifleri yapmasını izliyoruz.

2009 yapımı filmde Oscarlı oyuncu Merly Streep Julia Child’ı canlandırırken, Amy Adams Julie Powell rolünde. Çoğu eleştirmen tarafından filmin sonu beğenilmese de, bence seyredilmeye değer. Açken seyredilmesini tabii ki tavsiye etmem. Benim gibi yemeğe düşkün biriyseniz filmin bitiminde soluğu mutfakta alma ihtimaliniz de çok yüksek, şimdiden söylemesi, sonra uyarmadı demeyin 🙂 filmi seyrettikten sonra kendimi önce mutfakta, sonra bilgisayar başında ilk blog yazımı yazarken buldum o derece.

Filmin tanıtımını seyretmek isterseniz;

Keyifli seyirler 🙂

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir