Film Önerisi – Under the Tuscan Sun

Bu yazının orijinali Araflı Şehrazad ‘da “Önce yolu hazırla, tren gelir nasılsa” başlığı ile yayımlanmıştır.


Hayat bize binlerce seçenek sunar. Yapmamız gereken tek şey, birini seçmek…

Birkaç kere izlemiş olduğum, beni çok etkilemiş olan bir filmi tanıtmak istiyorum. Büyük kararların arifesinde olan ya da hayatı birden değişmiş olan her kadın (her insan) bu filmi izlemeli ve rehber edinmeli bana göre…

Filmin Türkçe adı “Kızgın Güneş“.

under_the_tuscon_sun4

Film gerçek bir hayat hikayesine dayanıyor, hatta bir kitap uyarlaması. Kitabı okumadım, çünkü filmi kadar keyif verir mi bilemedim. Genelde bana tam tersi olur ama bunda önce filmi izlediğim için sanırım, kitap aynı keyfi vermez gibi geliyor.

Filmin kahramanı kocasından sağlam bir kazık yiyerek boşanmak durumunda kalan bir kadın (Frances). Kafasını dağıtmak için bir Toskana seyahatine çıkıyor. Ama kendini orada harabe bir ev almış ve o evi adam etmeye çalışırken buluyor. Tadilat çok uzun sürüyor ve o süreçte tanıştığı insanlar, yaşadığı -ve yaşayamadığı- aşklar, hayatındaki gelişmeler hem seyir keyfi veriyor insana hem de bolca umut.

under_the_tuscon_sun3

Filmin sonunda hiç beklemediği bir şekilde dileklerinin gerçekleşmiş olduğunu fark ediyor Frances…

Filmin sonundaki konuşma o kadar güzel ki, spoiler olması pahasına buraya yazmak isteğime engel olamıyorum.

Alplere daha ortada tren yokken ray döşedikleri söylenir. Bir gün geleceğini biliyorlardı…

 

Vereceğim başka bir kararla başka bir yerde başka biri olabilirdim. Dört duvar nedir ki? Önemli olan içindekilerdir. Ev, hayal kuranı korur. Bazen son anda düşünülemeyecek kadar iyi şeyler olur. Sizi bir sürpriz bekler.

 

 

 

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Film Önerisi – Under the Tuscan Sun“ için 1 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir