Fiziksel Zekanın Gücü

Dürüst olmam gerekirse, Tony Buzan’ın bu kitabını okuyana kadar fiziksel zekanın hayati öneminin çok da farkında değildim. Evet, bedenimize iyi bakmamız gerektiğini, hayallerimizi gerçekleştirmek için de önce sağlıklı bir bedene ihtiyacımız olduğunu biliyorum. (Selin’in bu konuda harika bir yazısı var.) Ama fiziksel zeka konusunda az şey biliyormuşum…

Fiziksel zeka nedir?

Bedeninizi anlayıp, sevme ve onun doğru beslenip en iyi şekilde çalışmasını sağlama yeteneğidir. Kitap; fiziksel zekamızın gelişmesiyle birlikte, beynimiz ve bedenimiz arasındaki ilişkiyi, “Mens sana in corpero sano” yani “sağlıklı zihin-sağlıklı beden; sağlıklı beden-sağlıklı zihin” şeklinde ifade edilen deyimin doğruluğunu anlayacağımızı savunuyor. Evet, hepimiz birer Holanthropist* olmak üzereyiz!

Fiziksel zeka neden önemlidir?
 • Bedeninizin olumsuz dış etkenlerle mücadele edebilmesi,
 • Kaslarınızın ihtiyacınız olan görevleri yerine getirebilmesi,
 • İskeletinizin kırılmalara karşı dayanıklı olması,
 • Duyularınızın en üst seviyede çalışması,
 • Çekici ve ışık saçan biri olmanız,
 • Direncinizin mükemmel olması,
 • Bedeninizin ve zihninizin rahat olması,

Özetle; yaşamınızın mutlu ve sağlıklı devam etmesi için önemlidir.

Kitap, 10 bölümden oluşuyor. İlki yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi, “Fiziksel Zekanın Gücüne Genel Bakış”. 10. bölüm tüm bölümlerin özeti. Geriye kalan bölümleri ise, sadece birer “can alıcı” cümle ile özetleyeceğim ki devamını hemen okumak isteyesiniz 🙂

Zihin, Maddenin Üstündedir: “Yapmadığınız atışların %100’ünü kaçırırsınız.”

Enerji Egzersizleri: Spor, bir yandan disiplinimiz, hedeflerimiz ve sağlığımızla ilişkili iken bir yandan da akademik performansımızı artırır.

Beslenme, Vitaminler ve İlaçlar: Kaloriler düşmanımız değildir. Onlar bizim arkadaşlarımızdır!  🙂

zihin haritası
Zihin Haritası

Bütün Sistemler Harekete Geçsin: Sağlıklı bir yaşam için tüm sistemlerin kusursuz bir düzende – bir senfoni orkestrası gibi- çalışması gerekir.

Dik Yürümek: Yaşayan bütün canlılar duruşlarını ve dengelerini korudukları sürece çok daha sağlıklı, çok daha tetiktedirler ve hareket kabiliyetleri çok daha fazladır. En gelişmiş türler, en dik duruşa sahip olanlardır.

Koruma Gücü – “Ben” Takımı: “Hiçbir zaman gerçekleşmeyen kötülükler bize ne kadar çok şeye mal oldu!”

Fiziksel Görüntü, Direnç ve Dayanıklılık: Kalp atışının parmaklara uyguladığı kuvvet zayıfsa, siz de zayıfsınız demektir; eğer güçlü bir kuvvet uyguluyorsa, güçlüsünüzdür. Güç sizinle olsun! 🙂

İnsanın Yaşı: “Yaş, senelerle değil, hislerle ilgilidir.”

 

Tüm bu bölümler; Michael Schumacher, Venus ve Serena Williams, Tiger Woods, Mick Jagger gibi insanların başarı öyküleriyle daha da renkleniyor.

Bedenini seven bu kitabı okusun! 🙂

Sevgilerimle,

 

*Holanthrophy: Beden ve beynin birlikte çalışması.

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Fiziksel Zekanın Gücü“ için 1 yorum yapılmış.

 • MERİH baran

  (Eylül 22, 2017 - 8:48 am)

  Tek hareket …..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir