Freelance Çalışma Hayatına Giriş – 201

Freelance Çalışma Hayatına Giriş- 101 yazısında, evden çalışmaya dair iki kelam etmiştim. Ancak evden çalışmak, ne yazık ki her zaman toz pembe değil. Bünyede biraz temizlik veya düzenli olma takıntısı varsa, evi hale yola koymadan işe başlamıyorsun. Çoluk çocuk varsa daha da zor oluyor masanın başına oturmak. Ve hatta sırf evde olduğun için çalışmaya konsantre de olamıyorsun, çok normal. Bunun için de çözümlerimiz var sevgili freelancer (ya da blogger) hiiiç tasalanma.

Her geçen gün sayıları çığ gibi artan kafeler, zincir kahveciler ve 3. dalga kahveciler, genelde ev dışındaki çalışma ortamlarına alternatif oluyor. Ancak kahve içenler, muhabbet edenler ve öğrencilerle aynı mekanı paylaşmak konusunda benim bazı endişelerim var. İnternet hizmeti sağladığı için gitmeyi tercih ettiğim kahve mekanlarında “az bir sussanız da, iş yapsak” diye çemkirmek üzereyken, kendimi son saniyede durdurduğumu çok bilirim. E kardeşim müşteriler ne yapsın, tabii ki arkadaşıyla buluşunca sohbet edecek, yeri gelecek gıybet yapacak, yüksek sesle gülecek. Benimkisi anormal bir istek aslında. Çalışma mekanı ya da kütüphane değil ki orası, adı üstünde ‘Kahveci’ 🙂 . Sessiz çalışma ortamı isteyen başka bir yer de düşünmeli derim.

img_6396
Açık ofis dediğin 😉

Havalar iyi olduğunda freelance çalışmak ya da blog yazmak için şehrin güzide parkları iyi bir alternatif elbette. Özellikle Kadıköy, Beşiktaş gibi belediye işletmelerinin olduğu bazı parklarda wi-fi hizmeti var. Dört duvar arasına sıkışmadığın bu parklarda çalışması da zevkli oluyor. Kahvecilerde olduğu gibi parklarda da müzik dinlemek ve ortamda izole olmak için kulaklığın unutulmaması gerekiyor 😉 . Ancak havalar şimdiki gibi soğuk ve yağışlı olduğunda açık havada çalışma da doğal olarak suya düşüyor.

Evde çalışamayan freelancer olarak ne yapmak gerekir diye düşünürken tanıştım “Coworking” alanlarıyla. Aslına bakacak olursanız çok maziye uzanan bir geçmişi de yok bu alanların. 1999 yılında oyun tasarımcısı Bernie DeKoven tarafından ilk kez kullanılan coworking- collabration working (paylaşımlı çalışma) tanımlaması, 2005 yılında Brad Neuberg tarafından bağımsız mobil çalışanlar için söylendi. Fiziki olarak ilk kez bir coworking alanının açılması ise 2006 yılında San Francisco’daki Citizen Space ile olurken, medyanın dikkatini New York’taki Jelly ile yaşandı.

2011 yılında İdeapol’ün açılmasıyla birlikte Türkiye coworking kavramıyla tanıştı. Ofis-kafe olarak bilinen Urban Station’ların yaygınlaşmasıyla daha çok gündeme geldi.  Aslında 2000’li yılların başında daha çok yeni başlayan şirketlerin yararlandığı Regus dolayısıyla ortak kullanımlı ofis kavramına uzak da değildik. Ancak freelancerların ve bloggerların artışının yanı sıra beyaz yakalıların çalışma stillerinin değişmesiyle birlikte coworking alanlarında patlama yaşandığı bir gerçek. 2012 yılından sonra sayıları hızla artan coworking alanları genellikle iş alanlarında (business district) konumlandığını söylemek mümkün.

Son dönemde İstanbul dışında Ankara ve İzmir’de benzer çalışma alanları açılmaya başlandı. Çalışma ortamlarını paylaşmanın dışında zaman zaman iş ortaklıklarının da oluştuğu, Türkiye’deki önde gelen coworking alanlarına bir de yakından bakalım:

Workinton

2012 yılında Güney Amerika menşeli Urban Station olarak başlayan Workinton, 12. Time Out İstanbul Yeme-İçme Ödülleri’nde ‘En İyi Konsept’ ödülünü aldı. İstanbul’daki farklı lokasyonlarda art ardına yeni şubeler hizmete açtı.

‘İyi Çalışanlar Ülkesi’ olarak kendini tanımlayan mekanda bir çalışanın iş yaşamı olduğu kadar, dinlenmesi ve kafayı boşaltması için her şey düşünülmüş durumda. Workinton mekanlarında; freelancerlar, mobil çalışanlar, yeni başlayan şirketler gibi farklı çalışma modelleri için esnek paket alternatifleri sunuluyor. Hatta 2016 yazında yazlık mekanlarda bile çalışma ortamı yarattılar. Şubelerinde farklı zamanlarda motive edici, fikir paylaşımı noktalarda olan Workinton, Ankara ve İzmir’de de birer şubesi bulunuyor. www.workinton.com

workinton-maslak-5
Workinton- Maslak

Impact Hub Istanbul

50’den fazla ülkede, 81 farklı mekanda 13.000’nin üzerinde üyeye hizmet veren Impact Hub’un İstanbul’da yeri Kağıthane-Sanayi Mahallesi’nde yer alıyor. Kısaca ‘Sosyal Etki Platformu’ olarak tanımlayan sistem üyelerine ilham verici bir ortam, stratejik kaynaklar ve işbirliği fırsatları da sağlayan bir ekosistem sunduklarını ifade ediyorlar. Farklı üyelik imkanları sağlayan Impact Hub İstanbul’da ayrıca iş toplantıları ve etkinlikler için farklı büyüklükte mekanlar sağlıyor. www.impactbugist.net

Coworking alanları, rahat bir  çalışma ortamı sağlamakla kalmıyor; aynı ortamı paylaşan farklı çalışanların sinerji yaratmasına da imkan veriyor.

Kolektif House

Sanayi Mahallesi ve Şişhane’deki yerlerinin ardından son olarak Levent’te açılan olan Kolektif House, ‘gezgin’den başlayarak ‘sanal ofis’e kadar farklı üyelik sistemlerine olanak sağlıyor. KoEvents’leri sayesinde hem ilham veren, deneyimleri paylaşan bir networking sunarken hem de birlikte sosyalleşme imkanı da sağlıyor. Kendi mekanlarında olduğu gibi, dışarda da farklı etkinlikler sağlıyor. www.kolektifhouse.co

Yazane

Açıldığı dönemde Karaköy’de bulunan Yazane, İstiklal Caddesi’ne taşındı. Özel tasarıma sahip ofisleri farklı zaman aralıklarıyla kiralamak mümkün olduğu gibi ortak çalışma alanlarını günlük, haftalık ya da aylık rezerve edebiliyorsunuz. İstenildiği takdirde saatlik toplantı salonu kiralama gibi alternatifler de bulunuyor. www.yazane.com.tr

Workhaus

Maslak’taki iş alanında yer alan Workhaus, bulunduğu lokasyon ve iç mimarisiyle kurumsallığa daha yakın bir çizgide bulunuyor. Saatlik, günlük veya aylık coworking alanlarının yanı sıra, hazır ofis, toplantı odası gibi farklı imkanlar sağlanmakta. Çalışma alanlarına ek olarak, bahçesi, kafesi gibi diğer sosyal alanlarıyla da dikkat çekiyor. www.workhaus.com.tr

Çalıştay

Office-home olarak tanımlanabilecek Çalıştay, Nişantaşı’nda yer alıyor. Üyelik sistemine dayanmayan mekan, diğer ortak çalışma alanlarına göre daha küçük. Ancak bahçesi, ortak masası, hayvan dostu olması gibi farklı yönleriyle öne çıkıyor.

Levent Ofis

İstanbul’un merkezi iş alanlarından olan Levent’te bulunan Levent Ofis; sanal, ortak ve hazır ofis gibi farklı seçeneklere sahip. ‘Senin için, şirketler için, girişimciler ve freelancerlar için… Herkes için yaratıcı çalışma alanı!’  mottosu olan mekan için aylık farklı paketler sunuluyor. www.leventofis.com

Dünyada Mekan

Beyaz yakalı, freelance çalışanlar ve işsizler için bir dayanışma mekanı olarak tanımlanan Dünyada Mekan, İstiklal Caddesi’ndeki Hazzopulo Pasajı’nda bulunuyor. Bireysel çalışmaların 10:00 ile 19:00 arasında yapılabildiği mekanda, daha kolektif çalışmalar için 19:00 sonrası uygun. Film gösterileri, farklı etkinliklerin de yer aldığı mekanda ücretsiz çay-kahve servisi var. Daha fazla bilgi için www.dunyadamekan.wordpress.com ve mekandaki görevlilerle iletişime geçilebilir.

Çalışma mekanınız neresi olursa olsun; kafanızın dingin, huzurunuzun bol olduğu çalışma saatleriniz olsun 🙂

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Freelance Çalışma Hayatına Giriş – 201“ için 3 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir