Gaye Su Akyol – Rüyalarda Buluşuruz

Sesi güzel, adı güzel, kendi güzel; uzaylı desem değil, dünyalı desem hiç değil şahsına münhasır bir kadından bahsedeceğim bu hafta, Gaye Su Akyol.

Zeki Müren, Emel Sayın, Müzeyyen Senar plaklarıyla büyümüş biri olarak Türk Sanat Müziği hastası olduğumu söyleyebilirim. Dönem dönem birbirinden çok farklı müzik türleri dinlesem de bir tek ondan vazgeçemiyorum… Şarkı sözlerine ve cover’larına bakılırsa belli ki Gaye Su da öyle 😉 . Kendine has giyim tarzı, makyajı ve fantastik şarkıları sesiyle tam bir tezatlık içinde. Ne demek istediğimi dinleyince anlayacaksınız. 😉

gaye su akyol

Ama önce Gaye Su Akyol’u biraz daha yakından tanıyalım.
  • Yeditepe Üniversitesi Sosyal Antropoloji mezunu, müzisyen, antropolog ve ressam.
  • İlk grubu Olimposlular’ı ortaokulda kurdu. 2003’te Can Tan ile “Mai Tai”yi kurdu. 2007’de yine Can Tan ve Taylan Turan’la Toz ve Toz’u kurdular. Ve son olarak Tuğçe Şenoğul’la “Seni Görmem İmkansız” isimli grubu kurdular ve album yapmaya karar verdiler ama Gezi olunca toparlanamadılar ve vazgeçtiler. Gaye Su, yoluna yanlız devam etti ve 2014 yılında ilk solo albümü “Develerle Yaşıyorum”u çıkardı. Onu son albümü olan “Hologram İmparatorluğu” izledi. (Bu albümün The Guardian’da çıkan haberi için tıklayınız 😉 )
  • Bir röportajında anlattığına göre; on yedi yaşını on sekizine bağlayan gece gördüğü bir rüyadan etkilenerek, uzay, ölüm, varlık, yokluk üzerine müzik yapmaya başlamış.
  • Edebiyata, felsefeye, şiire meraklı.
  • Ünlü ressam Muzaffer Akyol’un kızı.
  • 2010 yılında babası ile “İki Kuşak Akyol” adında resim sergisi açtı.
  • Türk Sanat Müziğini, özellikle de Müzeyyen Senar’ı çok seviyor. (Şarkılarında da bunun etkisi çok net bir şekilde görünüyor. )
  • Grubundaki müzisyen arkadaşlarıyla birlikte büyük bir evde komün bir hayat sürüyor.

gaye su akyol grubu

Şarkılarına gelince…

Sesi öyle efsunlu ki, “Fantastiktir bahtı yarimin” diyerek etkiliyor, “Develerle yaşıyorum”, “Kendimin Efendisiyim Ben” diyerek de şaşırtıyor sizi. Ama bu genç yaşına rağmen şarap gibi yıllanmış sesine en çok “Rüyalarda Buluşuruz”u söylemek yakışıyor. Tabii, “İstanbul Kırmızısı” filminin soundtrack’inde yer alan şarkısını da anmadan geçmek olmaz, Kırmızı Rüyalar… Hem sözleri hem de müziği şahane!

Bu kadar fantastik söz yazan, çılgın, “cool” bir uzaylı gibi görünen bu kadının şarkı söylerken öyle de garip bir zarafeti var ki, insanı kendine hayran bırakıyor.

Ve inanıyorum, bir gün o uzaya gidecek… 😉

 

Kaynaklar:

http://www.radikal.com.tr/hayat/muzikte-yilin-bombasi-gaye-su-akyol-1207745/

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-gaye-su-akyol-tatli-tatli-deliriyoruz-40281395?p=10

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sokak/278474/GAYE_SU_Cool__tezat__hayret.html#

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir