Günlük Düzenli Rutinin 7 Faydası

Rutin” kelimesini gerçekten farketmem -bundan 5,5 sene önce- işten atıldığımın akşamında eski müdürümün söylemesinden sonra oldu. Şimdi düşünüyorum da, o zamana kadar rutin hakkında düşünmemiş olmam da çok absürt gelmedi aslında. Çünkü hayatım boyunca zorunlu yapacaklarım vardı (okul, iş vs.) ve bunlar aslında benden bağımsız olarak benim rutinimi oluşturmuşlardı.

E işten çıkartıldığıma göre -o dönem için- gideceğim bir okulum, bir ofisim olmayınca “rutin” kelimesi gelip, benim gündemimim ortasına oturması normaldi. İlk dönem, hayattaki rutinin oluşturulmasının önemine ve bunu nasıl yapmam gerektiğine ilişkin kafa yormakla geçti (kafa yormanın sonucunu freelance- serbest zamanlı çalışma hayatına giriş-101 yazısında bulabilirsiniz).     

Peki “rutin, sadece freelancerların ya da bloggerların mı düşünmesi gereken, onlar için mi önemli bir şeydir?”. Elbette ki “hayır, herkes için durum aynı”. Tam zamanlı iş veya okul dışında kalan bir hayat var (hem neydi, #alttarafıişhayatı idi). Ev işleri için gerekli rutinler işe yarayacaktır (konuyla ilgili bu yazıya bakmanızı tavsiye ederim). Elbette rutin oluşturmak/ alışkanlık kazanmak çok da kolay değil (nasıl kazanacağım derseniz, buyrun buraya).

Son dönemde sağlık problemlerim dolayısıyla gündelik hayatımı (aslında gündelik-haftalık-aylık demeye çalışıyorum) düzenlemeye çalışıyorum. “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur”, bu aralar kafamdan geçen cümlelerin başında geliyor. Hal böyle olunca da, rutin ve faydaları üzerine yeniden kafa yormaya başladım. Hazır kafa yorarken de, sizlerle de paylaşmak istedim. Sahi sizin günlük rutininizde neler var? 

“Günlük Düzenli Rutinin 7 Faydası” yazısı bustle.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***************

“Rutin” kelimesi her zaman başımdan aşağıya bir ürperti vermiştir. Eğlence, boş zaman ya da spontanlığın olmadığı, katı bir gün olarak düşünmeme yol açar. Yine de, yaşlandıkça, günlük düzenli rutinin pek çok yararı olduğunu fark etmeye başladım.

Aslında, kendinizi iyi programladığınızda hayat, kolaylıkla neşeli (ve eğlenceli ve kaygısız) olabilir. Özellikle benim yaptığım gibi organizasyonlara karşı isyan ediyorsanız, kafada bunu tutmak zor olabilir (Özgür olmak istiyorum, lanet olsun!). Ama bir saniye için durun ve rutin olmasaydı iş gününüzün nasıl olacağını düşünün – kural yok, sizin beklediğiniz bir şey yok, ayarlamak zorunda olduğunuz planlı saatler yok. Bu kulağa eğlenceli gelse de, gerçekte salt kaos yaratacaktır. Hiçbir şey yapılmayacak, insanlar üzülecek ve kafaları karışacak ve her şey ayrı düşecektir.

Herhangi bir iskeletiniz olmadığında, hayat böyle bir şey olabilir. Kulağa ilk başta iyi gelse de, stresli bir karmaşa ile son bulacaktır. Yıllar içinde bunun farkına vardım ve o zamandan beri sabah ve akşam rutinleriyle birlikte doğru organize edilmiş bir iş günü programını benimsedim. Ve biliyor musun? Böyle olduğunda, günlerin öylesine geçmesine izin verdiğimdekinden daha fazla huzurlu ve boş zamanım olduğunu fark ettim.

Çılgın hayatınızda hüküm sürmek ve nihayet günlük program benimsemek istiyorsanız, aşağıda müthiş faydalarından birkaçını bulacaksınız (Söz veriyorum, sizi korkutmayacağım)

black-coffee-coffee-creativity-670723

1- Yapılacaklar listesinden daha fazla şeyi kontrol edeceksiniz.

Sürekli olarak, yapacak çok şeyi olarak uyanmak-dürüstçe söyleyin- hiçbir şeyin başarılamayacağını hissettirmiyor mu? Başlangıç: rutininiz. Günlük bir rutininiz olduğunda, yapılacaklar listenizdeki bazı şeyleri kontrol etme olasılığınız yüksektir. Niye? Bir programa sahip olmak, işiniz, ayak işleriniz veya spor salonuna gitmek gibi belirlenmiş görevler yüzünden gününüzün bloke olmasını engeller. Yapılacaklar için belirli zamanlar ayarladığınızda –özellikle bunlar alışkanlık haline geldiğinde- , bu işleri ötelemek zorlaşacaktır.

Elbette, bazen acil durumlar aniden ortaya çıkabilir ve bu yüzden saatleriniz geçebilir. Fakat bir programa ve dolayısıyla bir yapıya sahip olmak, üretkenliğinizin artmasını sağlayacaktır.

2- Akıl sağlığınız size teşekkür edecek.

Kaotik, düzensiz günlerde anksiyete ve stres seviyesinin nasıl tavan yaptığını fark ettiniz mi? Demek istediğim, siz etrafta koştururken ve hiçbir şeyi tamamlayamazken, stres nasıl yükselmesin? Günlük bir rutin, tahminin ortadan kaldırılmasıyla iş stresini yok edecek, böylece en yoğun günlerde bile tüm stres ortadan kalkacaktır. Nerede ve ne zaman olmanız gerektiğini bilince daha çok huzur içinde hissedeceksiniz.

Aslında, günlük düzenli bir rutin, zihinsel sağlık için çok iyi olması sebebiyle, bipolar bozukluğu olan insanlara yardımcı olmak için kullanılmıştır. WebMD.com’tan Salynn Boyles’a göre, “Pittsburgh Tıp Fakültesi Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, tedavi bittiğinde, uyku ve yeme gibi şeyler için günlük rutinler oluşturmanın önemini vurguladığında, bipolar hastaların daha iyi ilerlediğini bildiriyorlar. Sosyal ritim terapisi, araştırmacılar tarafından dublajlı olarak, düzensiz uyku alışkanlıklarının ve diğer günlük etkinliklerle ilişkili olanların bedenin uyku-uyanıklığını (sirkadyen sistemi) rahatsız ederek manik bölümleri tetikleyebileceği düşüncesine dayanmaktadır. Bipolar ya da değil, bir rutine tutunarak, bazı şeylerden uzak durulabileceği anlaşılıyor.

active-activity-adult-1103242

3- Rahatlamak için daha çok zaman olacak.

Tüm rahatlama karşıtı rutinleri hakkında neler yaptığımı hatırlıyor musunuz? Eh, bunlar aslında tam tersi. Bir rutin, daha fazla şey yapmak anlamına gelmekle kalmaz, aynı zamanda boş zamanınızı bir öncelik haline getirme fırsatı da yaratır.

Her ne olursa olsun, ne istersen onu yapmak için zaman kısıtlamalarını bir kenara koymak, arkadaşlarınla takılmak ya da bir hobiye katılmak gibi. Leo Babauta’nın ZenHabits.net adlı web sitesinde de belirttiği gibi, “Haftalık bir boş zaman çizelgesi almanız… ve sevdiğiniz şeyler için bu çizelgeye bloklar halinde koymanız çok önemlidir. Örneğin, egzersiz yapmak istiyorsanız, bunu ne zaman yapacaksınız? Zaman çizelgelerinize bu programı blok olarak ekleyin ve bu blokları haftanın en önemli randevuları haline getirin. Hayatınızın geri kalan kısmını bu bloklar etrafında planlayın. “

4- Kötü alışkanlıklarınızı kırmaya yardım edecektir.

Günlük rutin hakkında en çok ilgimi çeken şeylerden biri, kötü alışkanlıkların kırılmasına yardımcı olma becerisine sahip olmasıdır. Bunu bir düşünün – eğer iyi alışkanlıklar ediniyor ve tamamen sizin oluyorsa, eski, kötü alışkanlıklarınız için fazla yer kalmayacaktır.

Kulağa gerçek olmayacak kadar iyi gelse de, rutin sizin için neyin önemli olduğuna karar vermek kadar kolay ve daha sonra bu karar verilenlerin etrafında dönen bir program haline geliyor. Birkaç hafta boyunca buna bağlı kaldığınızda, yeni rutin alışkanlığınız haline gelecek ve eski yöntemleriniz geçmişin bir parçasına dönüşecektir.

Melani’nin de sağlık sitesi NaturalQi.com’da belirttiği gibi, “Yapmak istemediğiniz şeyleri seçin. Bunların tam tersini tanımlayın ve alışkanlıkları zıt yönde zorlamaya başlayın. Kötü alışkanlıklardan kaçınmaya çalışmak yerine, yenilerini oluşturmaya başlamak daha kolay olacaktır. ” Yeni programınıza bağlı kalın ve kötü alışkanlıklar doğal olarak hayatınızdan kaybolacaktır. Bu ne kadar havalı, öyle değil mi?

aged-alarm-clock-antique-552774

5- Gününüzün nasıl geçtiğini seçersiniz.

Bir rutininiz olmadığında, hayat sizin başınıza gelenlerden ibaret olur. Ne yapılacağınıza karar vermeye çalışırken ya da başkalarının istekleri ve ihtiyaçları yüzünden kendinizi karmakarışık bir halde bulduğunuzda, gününüz boşa gider. Bir programa sahip olmak, kalktığınız andan yatana kadar uyanık olduğunuz zamanda kontrolün sizde olması demektir. Ayrıca, ne istiyorsanız onu yapmak, kendinize odaklanmak ve bütün hedefleri gerçekleştirmek anlamına gelir. Bu, kulağa hoş gelmiyor mu?

6- Erteleme, geçmişin bir parçası olacak.

Neler olduğu hakkında, hiçbir fikrin olmadığında erteleme ortaya çıkabilir. Bir projede çalışırken, çoğunlukla böyle hissediyorum ama belirgin bir davranışım olmuyor. Saatler boyunca işlerime boş boş bakıyor, serseme dönüyor ve yılmış bir şekilde havlu atıyorum.

Plansız bir gün, aynı yöne gidebilir (yani, hiçbir yere). Peki ama planlı bir gün? Şey, fikri anladın aslında. Programınıza bağlı kalmak, yapılacakları halletmek demektir, çünkü sizden neyin beklendiğini bilmek anlamına gelir. Bu, günün taslağı olur ve tek yapmanız gereken bunu takip etmektir.

bed-bedroom-cute-545016
7- Gerçekten iyi uyuyacaksınız.

Bir program sayesinde gününüz gibi geceniz de akıcı geçecek. Çünkü uyku zamanında yapılan bir ritüel, daha iyi uyuyabilmek için bedeni bir ritme sokmak demektir.

Ulusal Uyku Vakfı’na göre, her gece aynı saatte yatmak ve her sabah aynı saatte uyanmak (evet, hafta sonları bile) vücudun iç saatini düzenlemeye yardımcı olabilir. Rutine geçtiğinizde uykuya dalmanız ve uyumanız daha kolaylaşacaktır.

Günlerinizin istediğiniz gibi geçmesine izin vermek çok kolay olabilir. – uyanın, istiyorsanız spora gidin, vs. Ama gerçekten daha kolay bir hayat istiyorsanız ve gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan programladığınız günlük rutindir. Nereye gitmeniz gerekiyorsa ona göre gününüzün planını yapın ve sonra başardıklarınızın uzun listesine geri dönün. Gördünüz mü? Ufak bir plan kesinlikle buna değer.

**********

Görseller: pexels.com

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir