Haftanın Blog Önerisi: Anne Gözüyle…

Bugün 1 Haziran, ilkokulda öğretildiği şekliyle bugün itibariyle yaz başlamıştır 🙂 Yaz demek, tatil demek ve –çoğunlukla- tatile giden beyaz yakalının aklını o sahil kasabasında bırakıp, “acaba her şey bırakıp buralara mı taşınsam?” sorularının 1000. kez yeniden gündeme oturması demek.

Plazadan Dünyaya ekibi olarak böyle hayalleri gerçekleştirmiş, canlı kanlı hikayeler bizde inanılmaz merak uyandırıyor. Bu hikayeleri bizimle paylaşmak isteyen herkese de kapımızın açık olduğunu sürekli ifade ediyoruz. Hal böyle olunca da gün geçmiyor ki, bloğumuzun iletişim kutusuna yeni bir hikaye düşmesin…

“Zeynep, bu yazıda blog önerisi yapman gerekmiyor muydu, ne oluyor?” dediğinizi duyar gibiyim. Heyecana mahal yok 😉

Bugün sizi, geçtiğimiz aylarda bizimle iletişim kuran Ayşen Boran’ın bloğu “Anne Gözüyle” ile tanıştırmak istiyorum. Ayşen Hanım 2015 yılından beri aktif bir blog yazarı; bloğunda zengin bir kitap ve sinema arşivine sahip olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. A bir de -özellikle yurt içinde yaptıkları- gezi yazılarını da es geçmeyelim.

Ama beni asıl heyecanlandıran ve ilham verici bulduğum kısım: Bir Göç Hikayesi (nananaaa işte başlıyoruz)…

Ayşen Hanım, Hayallere Doğru yazısında;

Plazadan çıkıp, sahilde almak soluğu… Havasız camlara değil, pırıl pırıl denize bakmak. Sabah istediğin saatte uyanmak ve dahası günü istediğin gibi kurgulayabilmek… Bu günlerde bunu yapabilmek çoğu kişinin hayali değil mi? Bizim de hayalimizdi. Uzun yıllardır. Bir keresinde bir girişimde bulunmuştuk hatta. O zaman ülke sınırlarını da aşmıştık. Olmadı. Biraz ondan, biraz bundan dolayı. Az bir zaman sonra bu hayali gerçekleştirmiş olmayı umuyoruz.

diyerek başlamış yazılara.

Hayallerini gerçekleştirmeye giden yol boyunca aslında birçok blog okumuş, bunlardan kendine pay çıkarmış Ayşen Hanım. İşte tam da bu yüzden kendi deneyimlerini paylaşmaya karar vermiş. Eşi ile, taşınma kararıyla birlikte yeni başlayacakları hayatı nerede kuracaklarına tam bir beyaz yakalı olarak karar vermişler (SWOT analizleri ne içindir 😉). Bu arada belirtmeden geçmeyeyim Ayşen Hanım’ın ilkokul çağında bir kızı ve bir oğlu var. Yani bu göç hikayesine ebeveynlik duygu ve sorumlulukları da dahil olmuş.

Ayşen Hanım’ın farklı sebeplerle bavulu elinde, çocukluğundan beri farklı evlerde yuvası olmuş. Ve son adım olarak da ailecek Ege’nin güzel kasabası Ayvalık’talar artık. “İstanbul’u bırakıp sakin bir kasabada nasıl yaşıyorlar?”, “İstanbul’un bol olanaklı sosyal hayatından sonra sakin Ayvalık’ta sıkılıyorlar mı?” gibi sorular sizde de oluştuysa, daha fazla gecikmeden Anne Gözüyle bloğuna tıklamayı ihmal etmeyin derim.

Ufak bir spoiler vermeden de geçmeyeyim:

anne gozuyle_afis

 

Hem belli mi olur, belki bu ilham verici hikayeyi daha yakından tanıma şansı buluruz 😉

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir