Haftanın Blog Önerisi: Berfin Dağ

Bu haftanın blog önerisi, yine Gelecek Vadeden Bloglar listesine girdikten sonra takip etmeye başlayıp, Blog Yazarları Çalıştayı’nda da yüz yüze konuşma fırsatı yakaladığımız “Berfin Dağ”…

Berfin, 19 yaşında. Mardin’in Nusaybin ilçesinde doğmuş, Nusaybin Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nü kazanmış pırıl pırıl bir genç.

Berfin, yaptıklarını ve hedeflerini bloğunda böyle anlatıyor:

Lisenin 3. senesinde popüler bilim yazarlığına, makale çevirisi yapmaya ve bilimi sevdirme, ilgiyi artırma amaçlı gönüllü olarak faaliyetler yapmaya başladım ve hala devam ediyorum. Bu yolda en büyük hedefim , erişebildiğim kadar gence-çocuğa erişip merak etmeyi, hayal kurmayı ve araştırmayı öğretmek. Bunun dışında amatör astronomi, resim, fotoğrafçılık ve müzikle de ilgileniyorum.

Hedefim, astrobiyolog olmak! Evrende, yaşamın ortaya çıkmasını ve evrimini sağlayan jeokimyasal ve biyokimyasal süreçlerin araştırılması üzerine görev almak ve ileride NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nde çalışmak istiyorum. Uzay araştırmalarına kendimi bildim bileli ilgi duyuyorum ve lisans bölümü seçimimde bunu hayatımın merkezine almak istediğimden emin olunca Moleküler Biyoloji ile başlayıp Astrobiyoloji alanında uzmanlaşmak istediğime karar verdim. Bir gün başarılı bir bilim insanı olmanın hayalinin güzelliği, bana çalışma ilhamı veriyor. Bu ilhamı paylaştığım, benim gibi bilim insanı olma hayali olan gençlerle birlikte kurduğumuz Future Science Team ekibinin kurucularından ve şu anki genel koordinatörlerinden biriyim.”

berfin dagBerfin bloğunda (www.berfindag.com), bilimsel yazılarına, makale çevirilerine, çizimlerine ve kişisel konulara yer veriyor. Bunları yaparken asıl amacının; içini döküp rahatlamak olmadığını, başkaları için faydalı olabilecek şeyleri paylaşmak ve insanlara ilham olmak olduğunu söylüyor. Ki bunu da başarıyor.

İşte biz, bu ayakları yere basan, ne istediğini bilen, düşünen, merak eden, araştıran, yazan, okuyan genç kızdan çok etkilendik. Tamam, Blog Yazarları Çalıştay’ında onu dinlerken gözlerimiz dolmuş da olabilir ;). Çünkü o sadece Gelecek Vadeden Blog sahibi bir blogger değil aynı zamanda Gelecek Vadeden Öğrenci ve hatta Gelecek Vadeden Kadın

Moleküler biyolojiyle, astrobiyolojiyle veya uzay araştırmalarıyla ilgili olmasanız bile Berfin’in bloğunu okuyun, okutturun (özellikle de çocuklarınıza). Çünkü orada sadece birbirinden güzel ve ilham veren yazılar yok, aynı zamanda akıllı ve cesur bir genç kız var.

Sevgilerimle ,

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir