Haftanın Blog Önerisi: Phardon.com

Bu haftaki blog önerisi; ekibin fotoğrafçısı olarak ilgiliyle takip ettiğim, özellikle de fotoğraf konusunda tüyolarını okumaktan zevk aldığım Phardon.com .

Phardon sitesinde birçok alanda yazılar görebilirsiniz. Birden fazla yazardan oluşan sayfamızda, çoğunlukla: Teknoloji, Fotoğraf, Bisiklet, Sanat ve Yaşam konularında yazılar, videolar ve fotoğraflar bulabilirsiniz.

diyerek özetlenmiş bloğun içeriği.

Phardon.com özetinde de anlaşılacağı üzere, Plazadan Dünyaya gibi, çoklu yazarı olan bir blog. Bloga Celal Erdoğdu, Ardıl Odabaşı, Nazan Şenol ve Şafak Öncü yazılarıyla katkıda bulunuyorlar.

Önceleri blogda sadece fotoğrafçılık ve gezi yazıları bulunurken, şimdilerde bu yazılara bisiklet, inceleme, yaşam, sanat gibi birçok farklı konu eklenmiş durumda. Bu açıdan “Aman canım benim fotoğrafa ilgim yok, ne diye takip edeyim ki?” demek çok zor.

Ekran Resmi 2018-05-18 12.06.05

Plazadan Dünyaya okuyucuları, bloğun kurucusu Celal Erdoğdu’yu hatırlayacaklardır. İki Ülke Bir Yaşam diyerek bloğun ilk röportajını gerçekleştirdiğimiz Celal, Türkiye ve Letonya’da kurduğu hayatından kesitleri Phardon.com’da çok güzel yansıtıyor. “Riga’da karlı havada drone denemesi” ya da “karda 20 km bisiklet sürüşü” gibi farklı konu başlıkları, bu örneklerden bazıları. Favorilerim arasında İstanbul’da Valide Sultan Bend’lerinde yaptığı bisiklet sürüşü ve orada çektiği fotoğraflar var.

Ekran Resmi 2018-05-18 11.51.05

Ayrıca Celal’in Türkiye içinde yaptığı gezilerde, o yörenin kültürüne ait kesitleri paylaşmasını da çok değerli buluyorum. Kültürün böyle paylaşımlar sayesinde farklı insanlara ulaşması ve nesiller boyu yaşaması önemli bence.

Bu arada Phardon.com’da sadece fotoğrafçılık alanında değil, teknoloji başta olmak üzere farklı “durumları” inceledikleri bölüm benim zaman zaman başvuru kaynağım oluyor. Sadece yeni çıkan fotoğraf makinesi ve diğer ekipmanları (karşılaştırmalı ekipman yazıları en bir sevdiğim) değil, aynı zamanda ses kayıt cihazından saate farklı ürünleri incelemeleri ilginizi çekebilir.

Yazıların genellikle videolarla desteklendiği bu bloğun belki de en sevdiğim özelliği, farklı konularda yapılan hataları ve çıkarılan derslerin de anlatılması. Elbette hayat, ekranlarda yansıtıldığı gibi mükemmel değil. Doğruya ulaşırken gidilen yolda, kötü tecrübelerin de olduğunu bilmek, onlardan ders çıkarmak konusunda Phardon.com’da çok anlamlı yazılar yer alıyor. (Hele bir Acemi Drone Kullanıcısı yazısı var ki, çevremdeki bütün drone kullanıcılarına gönderdim sanırım 😉 )

Ez cümle, fotoğraftan, gezmekten, bisiklet kullanmaktan, yeni ürün denemekten en azından biriyle bile ilgiliyseniz Phardon.com tam size göre. Kaçırmayın derim 🙂

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir