Haftanın Blog Önerisi: Türk İşi Minimalizm

Bu Bloğu çok sevdik!Plazadan Dünyaya platformunu kurmaya karar verdiğimizde kendi kişisel bloglarımızda, istediğimiz zaman, istediğimiz gibi yazmak dışında blogger’lık hakkında hiç bilgi sahibi değildik. Plazadan Dünyaya, bizim için blog yazmak, kendi çalışma disiplinini oluşturmak, sosyal medya, röportaj yapmak, konuşma deşifre etmek ve daha bir çok konuda bir öğretmen oldu, olmaya da devam ediyor.

Bir çok güzel insanla tanıştık, arkadaş ve hatta dost olduk. Bir çok güzel kaynak siteyle, sadece blogumuza kaynak sağlamak için buluşup, sonra da bağımlısı olduk.

Kurumsal iş hayatının içindeyken farkında değildik ama bizimle aynı sıkıntıları yaşayan, aynı şeylere kafa yoran ve aynı alanlarda üretim yapmaya çalışan o kadar çok kişi varmış ki, bunun bize verdiği yalnız ve yanlış yolda olmadığımız duygusu için herkese teker teker teşekkür etmek istiyoruz.

Bugünden itibaren her hafta, beğendiğimiz Türkçe blogları gücümüz yettiğince tanıtmaya çalışacağız. Bu aşamada beğendiğiniz ya da bizzat yazdığınız blogları bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. Çünkü ne yazık ki internette çok fazla kaynak olduğu için bir çok güzel üretim gözden kaçabiliyor.

***

turkisi1Minimalizm hakkında konuşmaya başladığımda en çok gelen itiraz “biz İskandinav değiliz, bizim kültürümüze ters” oluyor. Evet, minimalist yaşam misafir odası, misafir yemek-servis takımı, her ortama ayrı giyim tarzı alışkanlığı ile büyümüş olan bizlere pek uymuyor gibi ilk bakışta.(Bu arada, Minimalizme Reddiye yazımızı okumuş muydunuz?)

“Gerçekten Türk’ten minimalist olmaz mı?” sorusunu kendime sorarken karşıma çıkan bir blog’a ba-yıl-dım ve mutlaka tanıtmak istedim. Adı “Türk işi minimalizm“. Bloğun sahibesi Hale Acun Aydan, halen kurumsal hayatta olan bir beyaz yakalı ve kendisini bildi bileli etrafındaki fazlalıklar onu rahatsız ediyormuş.( Kendisi bizden sadece 4 yaş küçük, aynı kuşak sayılırız. Büyüdüğü evi de tahmin edebiliyoruz. 🙂 )

Mesela birden çok parfümü olanların sabah nasıl karar verdiklerini, masalarında 10’dan fazla kalemi olanların o kalemleri kullanmazken neden stokladıklarını, evde dört kişi yaşarken neden 50 tane çay bardağına gerek olduğunu anlayamadım hiç. Bu da çıkış noktam oldu.

diye anlatıyor, bloğunda yazma hikayesini.

Blogta kapsül gardrop, minimalizme giriş, çöpsüz yaşam, (ki girmeye henüz hiç cesaretim yok.) minimalizmi benimsemiş kişilerin ilham veren hikayeleri hakkında yazılar var. Kendi hayatında uyguladıklarını yazdığı için kendinize çok yakın hissediyor ve “bize uymaz bu” düşüncesinden sıyrılıyorsunuz okurken.

Ben minimalist film afişlerine bayıldım, ki görsel sanatlarda minimalizmi özellikle seviyorum. Sadeleşmek için 15 öneri yazısını da çok severek okudum ve uygulamak için not ettim. Ayrıca kendi sadeleşme macerası da oldukça ilham verici.

Umarım siz de beğenirsiniz 🙂

***

Bize tavsiye edebileceğiniz bir blog varsa bu yazının altına yorum olarak yazarsanız, bize tanışacak yeni bir blog olur, ne de güzel olur 🙂

Sevgiler, iyi haftalar 🙂

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Haftanın Blog Önerisi: Türk İşi Minimalizm“ için 1 yorum yapılmış.

  • Hale

    (Mart 13, 2018 - 8:57 am)

    Ne kadar incesiniz. Cok teşekkür ederim güzel yazınız için

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir