pd_siz

Bir varmış, bir yokmuş…

11 yaşından beri arkadaş olan üç kadın, üç Mersinli, üç blogger, üç plaza kaçkını uzun zaman sonra bir akşam yemeğinde buluşmuşlar. Birlikte olmanın sevinci ile yemeklerini yerlerken, yanında içtikleri fermante üzüm suları kanlarına karışmaya başlayınca, “Öpüjeeem” yerine “Bizim gibi başkaları yok mu yaaa” demeye başlamışlar.

“Bizim gibi başkaları yok mu yaaa”dan “İş hayatına dair herşeyi bir sitede toplayalım”a kadar geçen süre boyunca bolca çalışmışlar, arada eğlenmişler, güzel yemekler yemişler, bunları sosyal medyada paylaşıp bolca hayır duası (!) almışlar… Ve çalışmanın keyifli de olabildiğini kendi hayatlarında görmüşler.

Onlar ermiş muradına, kerevetini sizlerle paylaşmak isterler…

Peki kim bu üç kadın?

 

İrem Devseren

plazadandunyaya_profil_irem021979 yılında Mersin’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisansını tamamladı.

11 yıl çesitli bankaların şube ve genel müdürlük birimlerinde (kendi deyimiyle “vahşi batıda”) yönetici olarak çalıştıktan sonra ‘hayat kısa, hayaller çok’ dedi ve istifa etti. Küçüklüğünden beri var olan yemek tutkusunu işe dönüştürmeye karar verdi. Mutfak Sanatları Akademisi’nde temel mutfak eğitimi aldı.

Hayalindeki işi yapan İrem, “Hayal Ürünüm” adlı blogunda mutluluklarını, hayallerini ve yemeklerini paylaşıyor. Bir yandan da Selin ve Zeynep’le kurduğu “Plazadan Dünyaya” platformunda hayallerindeki işi yapmak isteyenlere yol göstermeye çalışıyor.

Selin Güneş

plazadandunyaya_profil_selin011979 Ankara doğumlu. Aslen Balıkesir, Burhaniyeli ama bir çok şehirde geçen bir çocukluğun ardından, tüm gençliğini geçireceği ve gururla “memleketim” diyeceği Mersin’e taşındı.

Matematik dersini becerebilen bir çok kişiye sunulan “ya tıp ya mühendislik” seçeneğinden mühendisliği seçti ve YTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Çeşitli yazılım firmaları ve bankalarda geçen 15 yılın ardından baştan beri aklında olan “Başka bir hayat mümkün mü?” sorusunun cevabını bulmak dileğiyle istifa etti.

2012 yılından beri anne olan Selin, oğluyla yaşadıklarını ve annelik sürecinde öğrendiklerini “Araflı Şehrazad” adlı blogunda paylaşıyor. Ayrıca sınavsız ikinci üniversite kapsamında, Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünde eğitim görüyor. Yaşadığı tecrübeleri ve düştüğü kariyer damlarını  Zeynep ve İrem ile kurduğu “Plazadan Dünyaya” platformunda kariyerleriyle ilgili kararsızlıklar yaşayanlarla paylaşıyor.

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep011979 yılında Mersin’de doğdu. İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde lisans ve aynı üniversitenin Gayrimenkul Geliştirme Programı’nda yüksek lisansını tamamladı.

Gayrimenkul sektöründe hizmet veren farklı firmalarda danışman ve yer araştırma uzmanı olarak çalıştı. Son olarak görev aldığı firmada, iki yıldan fazla süre mobbinge maruz kalmasının ardından işine son verildi. Şimdilerde danışman firmalar için gayrimenkul üzerine “freelance” olarak raporlama yapıyor.

Yoğun iş yaşamındaki girdabın içinde debelendiği dönemde, mutfakta yemek pişirmenin ona çok iyi geldiğini keşfetti. Mutfaktaki deneyimlerini, farklı yerlere ait yöresel tatları ve gezip tozarken yediği yemekleri “Mutfak Terapisi” isimli blog’unda paylaşmaya başladı.

Üniversite yıllarından beri gördüklerini paylaşmak için ‘bas-çek’ten ileri gitmeyen fotoğraf ilgisini 2013 yılında üyesi olduğu İFSAK’ta daha disiplinli hale getirdi. İleri düzey fotoğraf atölyelerine katılmanın yanı sıra son dönemde İFSAK Atölye ve Seminerler birimine katıldı. Bir yandan da AÖF’de Fotoğrafçılık ve Kameramanlık eğitimini tamamladı.

Hayat mottosu “paylaşmak” olan Zeynep; mutfağı, fotoğrafı olduğu gibi son dönemdeki deneyimlerini ve ilgilerini de Selin ve İrem’le kurduğu “Plazadan Dünyaya” platformunda paylaşıyor.