Hayallerinizi Ertelemeyin! – Sabbatical Leave

img_2822

Şöyle 1 yıl izin alsam da yıllardır okumak istediğim kitapları okusam, izlemek istediğim filmleri izlesem, dünyayı dolaşsam, yeni tatlar denesem, fotoğrafçılık kursuna gitsem, dalış eğitimi alsam …

Hangimiz zaman zaman böyle düşünmedik sevgili plaza dostları. Tatil dönüşlerinde, sıkıcı toplantı sonralarında, mesai çıkışlarında, çok önemli (!) e-mailleri gönderirken cc’ye kimleri eklememiz gerektiğini düşünürken (evlenirken bu kadar düşünmüyor olabiliriz) eminim bir çoğumuz o anda kaçıp gitmek istemiştir. En azından bir süre…

Aslında üniversitede parasızlıktan yapamadıklarımızı çalışma hayatına başlayınca yapmak istiyoruz. Çünkü artık görece olarak daha cok paramız var. Ama bu sefer de eski heyecanımız yok. En önemlisi istediklerimizi yapacak zamanımız yok.

Dünyada böyle düşünen yalnız biz değilmişiz. Birileri bu soruna çözüm bulmuş, adına da “Sabbatical Leave (ücretli izin, kariyer molası)” demiş. 🙂 Şanslı bir azınlığınız böyle izinlerin uygulandığı şirketlerde çalışıyor olabilir. Büyük bir çoğunluğunuz da içinden, “Böyle izin mi olur? Doğum için bile ücretli izin zor alıyoruz?” diye geçiriyordur muhtemelen. Haklısınız, çok yaygın bir uygulama değil ama bu konuda farkındalığın artmasıyla bir çok sektörde uygulanabileceğine inanıyorum.

Peki ne demek bu sabbatical, sabbatical leave, sabbatical year…?

  1. Gezmek ya da ögrenim amacıyla işten alınan ücretli izin
  2. Üniversite öğretim üyelerinin çoğunlukla yedi senede bir yaptıkları ücretli izin yılı
  3. Yahudilerin yedi yılda bir ekim yapmadığı yıl (Dini kurallara göre; ekim-biçim yedi yılda bir durdurulmalı ve herkes, insan ve hayvan, toprağın ürününü serbestçe alabilmeli)

Bu kapsamda; sabbatical’i bedenen ve ruhen yenilenmek icin yapılan izin olarak da tanımlayabiliriz. Daha cok akademisyenlikte yaygın olan bu izin uygulaması, önemli bir motivasyon aracı olduğu icin bir çok uluslararası şirket tarafından da benimseniyor. Ama yine de Türkiye için yeni bir kavram. Bir çok şirket böyle bir kariyer molasından haberdar bile değil. Bu durumda, pek cok çalışan da kariyerine mola veremedigi icin işten ayrılmayı bile göze alıyor.

Aslında bu durum her iki tarafı da olumsuz etkiliyor. Oysa sabbatical izne ayrılmış bir calışanın yenilenmiş olarak işe dönmesi kendi motivasyonunu artırırken işvereni de mutlu eder. Çünkü, çalışanların motivasyonunun yanında işe baglılığı ve verimliliği de artar.

Türkiye’de çalışanlarına mola hakkı tanıyan Unilever, Coca Cola, Pfizer gibi şirketlerin uygulamaları ise şöyle:

Unilever : Kariyer molası 6 aya kadar verilebiliyor ve bu izinden sonra Unilever’e geri dönme hakkı saklı tutuluyor. Kariyer molası süresince yıllık maaş ödemesi durduruluyor ve şirkette geçerli olan asgari ücret ile değiştiriliyor. SGK ödemeleri devam ettiği için hizmet süresinde (kıdem) bir değişiklik olmuyor ve çalışanın özel sağlık sigortası da bu sürede devam ediyor.

Coca-Cola: Şirkette 7 yılını dolduran çalışanlar, tek seferde kullanabilecekleri bir ay süreli kariyer molası alabiliyorlar. 7 yılını doldurup kariyer molası hakkını kullananların bu hakkı her 5 yılda bir yenileniyor.  Çalışanın kariyer molasının sona erme tarihi itibariyle tamamladığı hizmet yılı dikkate alınarak, belirlenmiş yüzde üzerinden aylık brüt maaşı ödeniyor.

Pfizer : 15 yılını dolduran çalışanlara  3 ay sabbatical izin verilebiliyor. Bu sürede çalışanın ücreti ve yan hakları da devam ediyor.

Son olarak, ‘hayallerinizi ertelemeyin’ diyorum. Çok yakında sizinle sabbatical izin yapmış bazı çalışanların hikayelerini de paylaşacağım.

Sevgiyle kalın…

Nereden esinlendim:

http://karizmakocluk.com/108-makale- SABBATICAL-PERIOD- Ice-Donus- Donemi.html

http://www.hurriyet.com.tr/yenilenme-zamani-25918194

http://www.hurriyet.com.tr/ucretli-kariyer-molasi-40044802

http://www.dunya.com/ekonomi/calisanina-deger-verenler-kariyer-molasina-olumlu-yaklasiyorlar-haberi-34649

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Hayallerinizi Ertelemeyin! – Sabbatical Leave“ için 3 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir