Hayatımıza Girmesi Gereken 5 Güzel Kelime

Plazadan Dünyaya geçiş yolculuğumuzda karşımıza birçok kişi, iş, film, müzik, hobi, kitap çıktı. Bunlar da bizi daha önce bilmediğimiz güzel kavramlar ile tanıştırdı. Bu kavramlardan en çok sevdiğimiz ve hayatımıza sokmaya çalıştığımız 5 tanesi ile sizleri tanıştırmak istiyoruz.

Aslında bunları muhtemelen bir yerlerden duymuşsunuzdur ama özet olarak anlatmak ve aklınızda bu kelimeler ile ilgili net bir resim oluşturmak istedik.

Bu kelimeler bizim hayatlarımızı güzelleştirdi, sizler için de aynısı olmasını diliyoruz.

***

1- Hygge

5kelime1İlk kelimemiz, “iş mutluluğu” ile ilgili özel bir kelimeye sahip olarak gönlümüzü fetheden Danca’dan. Farklı kaynaklarda farklı okunuşları olduğu belirtilse de, en çok “hugga” olarak okunuşuna rastladım.

Hygge, “Danimarka usulü yaşama sanatı” olarak tanımlanıyor. Dünyanın en depresif iklimlerinden birinde yaşayan ama mutluluk endekslerinde hep ilk sıralarda yer alan Danimarkalılar için mutluluk; mum ışığı, dostlarla geçirilen uzun akşamlar, çay ve battaniye ile görselleştirilmiş sade ve şık bir yaşam demek.

Çayınızı aile yadigarı güzel bir fincanda içmek, evde annenizin ördüğü battaniye ile ısınmak, güzel bir müzik ve kitap ile başka dünyalara dalmak, dostlarla güzel bir sofrada uzun akşam yemekleri yemek, gösterişe değil o anın keyfine odaklanmak…

Çok derin bir “oooooof” çekip bir sonraki kelimeye geçiyorum.

2- Ikigai

5kelime2Kültürel açıdan İskandinavya’yı bir kutup olarak kabul edersek, diğer kutup da Uzak Doğu olur sanırım. İkinci kelimemizin Japonca olmasını da kozmik bir şirinlik olarak görüyorum o yüzden.

Bu kelimeyi kardeş platformumuz ProjectPost30’de okumuştum ilk kez. Çok ilgimi çeken bu kelimenin ardında yatan felsefeyi anlatan kitabı da okuduktan sonra anladım ki, benim son iki yılımın özeti ikigai’mi bulma ve onu hayatıma sokma yolculuğuymuş. Hala bu yolculuk bitmedi, ömrüm boyunca bitecek mi onu da bilmiyorum. Yani Gökşen’cim, eline mumu henüz dikemeyeceğim 🙁

Sabah yataktan kalkmak için bir neden” olarak tanımlanıyor İkigai. Herkesin fıtratında bulunan ama bulması bazen belli bir çaba gerektiren, kendi yeteneklerinizi, yapmaktan zevk aldıklarınızı ve dünyanın ihtiyaçlarını analiz ederek bulduğunuzda asla emekli olmak istemeyeceğiniz ve verdiği mutlulukla ömrünüzü uzatacak olan  yaşam amacınız.

Görselin Kaynağı

3- Pomodoro

5kelime4.jpg
İşte o ünlü domates zamanlayıcı. Bu arada telefonlar için pomodore timer uygulamaları da var.

Bu kelimemiz, bir zaman planlama ve yönetme tekniği. Uygulayan arkadaşlarım da var ve gerçekten faydasını gördüklerini söylüyorlar. Ben de en kısa sürede uygulamaya başlayacağım.

Pomodoro İtalyanca, “domates” demek. Evet, bildiğimiz domates. Ben hiç görmedim ama mutfaklarda domates şeklinde zamanlayıcılar oluyormuş, isim oradan gelmeymiş.

Pomodoro tekniği çok çok kabaca şöyle: Bir görev belirliyorsunuz ve  bir zamanlayıcı kullanarak 25 dakika o görevi yapıyorsunuz. Başka hiç bir şey yapmak yok ama. 25 dakikanın sonunda 1 pomodoro ve 5 dakika dinlenme hakkı kazanıyorsunuz. 4 pomodoro sonra yarım saat dinlenebilirsiniz.

Bu aralar tabii ki değiştirilebilir ama önemli olan görev ve sürelerin önceden belirlenmiş olması ve çalışma sürelerinde başka hiçbir şey yapmamak. İlk çalışma sürelerini 10’ar dakika bile yapabilirsiniz. Daha ilk baştan korkutmayalım, alıştıra alıştıra deniyor sanırım, yoksa 10 dakika ile hangi iş yetişir? 🙂

4- Mindfulness

5kelime3İngilizce’de “farkındalık” demek. Bitti.

Tabii ki bitmedi, O kadar çok bahsediliyor, o kadar çok eğitim, atölye, kitap, terapi vs. buna adanmış ki aslında epey yazı çıkar Mindfulness’tan. Ama benim bu yazıdaki amacım bir ön bilgi vermek, fikir edindirmek olduğu için kısaca özetlemeye çalışacağım.

Mindfulness, yaşadığın andaki 5 duyunun farkında olmak demek. Tüm dikkatini o an ne gördüğüne, ne duyduğuna, aldığın kokuya, tada ve tenindeki hissine vermek demek.

Mutlu Yaka 1’de sevgili Suzi Amado bize bir mindfulness egzersizi olarak kuru meyve yedirmişti. Önce elimize alıp ne hissettiğimize dikkat kesildik. Sonra kokusuna, ağzımıza attığımızda dilimizdeki hissine, sonra tadına, yutarken hissettiklerimize.

Tüm yemeklerimizi böyle yersek işimiz biraz yaş tabii:) ama gün içinde küçük mindfulness egzersizlerinin sayısız faydası var (Hatta bir tanesi için bu yazımıza göz atabilirsiniz 🙂 ), denemenizi şiddetle öneririm.

5- Fernweh

5kelime5

Sızım sızım sızlar içim
Gözümde akmayan yaşlar
İçimde yıllardan kalma birikim
Bilmem ne zaman patlar

Bilirim sonu var bunun
Bilirim sonu gelir her sorunun
Bilirim sonu var bunun
Çaresi bulunur bilirim her sorunun

Hiç aç susuz yaşamadım ki
Hiç parasız pulsuz kalmadım ki
Hiç aşksız sevgisiz olmadım ki
Neden neye kime bu özlem

ya da

Başka türlü bir şey benim istediğim
Ne ağaca benzer, ne de buluta
Burası gibi değil gideceğim memleket
Denizi ayrı deniz,
Havası ayrı hava…

Bir başka yolculuk dalından düşmek yere
Yaşadığından uzun

Br tatlı yolculuk dalından inmek yere
Ağacın yüksekliğince
Dalın yüksekliğince rüzgarda
Ve bir yeni ömür
Vardığın çimen yeşilliğince

Nerde gördüklerim
Nerde o beklediğim
Rengi başka
Tadı başka…

Sezen Aksu’nun uğruna şahane bir şarkı yaptığı, Can Yücel’in koca bir şiir döşediği bu his için Almanlar ne diyorlar?

“Fernweh”

Peki 🙂

Fernweh, anlaşılacağı üzere “bilinmeyen bir yere duyulan sıla hasreti” demek. Şiirler çok güzel anlattığı için bu kelime ile ilgili daha fazla tanım yapma gereği görmüyorum.

***

Bizler mutsuzduk ama nedenini bilmiyorduk. Fernweh sarmalında sıkışıp kalmıştık. Sonra Ikigai‘miz bizi dürttü, “beni ara ve bul” diye. Aradık, bazı işaretler geldi yolumuza ve onları takip etmeye başladık. Bu yolda mindfulness araları bize çok yardımcı oldu.

Şu anda uzun sohbetlerimiz, gösterişsiz ama beğendiğimiz ve bizim için anlamı olan eşyalarımız, sade hayatlarımız ve küçük keyflerimizle hygge kelimesini adeta içimizde taşıyoruz.

Bir de pomodoro ile zamanlarımızı verimli kullandık mı… Ama önce “zamanı verimli kullanmak” kavramının içimizdeki bizi daraltan, bazı anıları canlandıran imajı üstünde çalışmalıyız sanırım.

Bu listeye katabileceğiniz güzel kelimeler ile katkıda bulunursanız çok seviniriz, sevgiler 🙂

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Hayatımıza Girmesi Gereken 5 Güzel Kelime“ için 3 yorum yapılmış.

  • […] “farkındalık (mindfullness)” son zamanlarda herkesin diline dolanmış, moda olmuş bir kelime. Ancak farkındalık ile […]

  • […] “Bilmeniz gereken 5 güzel kelime” yazımızda yer verdiğimiz kelimelerden biri, Japon kültürünün hediyesi olan ve “yataktan hevesle kalkmak için sebep” olarak çevirebileceğimiz “ikigai” idi. İkigai’sini bulmuş olmak çok özendirici, hepimiz yataktan hayata hevesle kalkmak için sebeplerimizi arıyoruz ama bunu bulmak çok kolay değil. İşte bu yazı ikigai’mizi bulmak için bize kolay uygulanabilir 4 yöntem sunuyor. […]

  • Hygge - Plazadan Dünyaya

    (Mayıs 23, 2018 - 10:31 am)

    […] örneklerin başında geliyor. Hatırlarsınız bir süre önce, Selin’in hazırladığı “hayatımıza giren 5 güzel kelime” yazısında arasında hygge, 1. sırada yer alıyordu.  (Selinnn, bu kelime nassı […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir