Hayatımızdaki Seçimler

Hayatımız boyunca bir sürü seçim yapıyoruz. Bu seçimlerin bazılarını tamamen kendi inisiyatifimizle, bazılarını “etki altında” kalarak, bazılarını sadece başkalarını mutlu etmek adına yapıyoruz. Ama sonuçta “seçerek” yaşıyoruz. Tabii ki bu demek değil ki her zaman doğru seçimleri yapıyoruz. Elbette bazıları yanlış oluyor. Ancak öyle bir gün geliyor ki,  o yanlış seçimlerimiz sonucunda  “doğru”yu buluyoruz. Çünkü aslında Wilhelm Leibniz’in de dediği gibi “olası” dünyaların en iyisinde yaşıyoruz ve “iyi” bizi bir şekilde buluyor. Ya da ben bunlara inanmak istiyorum…

“Hayatımızdaki Seçimler” yazısı huffingtonpost sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Hayat seçimlerden ibarettir. Hayatın, aldığımız bir dizi kararın toplamından oluştuğuna ve seçimlerimize bağlı olduğuna; bu kararlarımızın ve seçimlerimizin sonucunu da bizzat yaşamak zorunda olduğumuza inanıyorum. Bu seçimler genelde,  -ister gerçek olsun, ister hayal- sayısız olasılıktan oluşur. Dolayısıyla; kararlarımızın, hayatımızı bir şekilde sonsuza kadar değiştireceğini kabul etmek zorundayız. Burada asıl sorun; karar alma sürecimizi etkileyen bir sürü neden olması ve alacağımız kararın sonucunu başından bilemiyor olmamız. Hatta bir çoğumuz, bir bilinmeze gitmek yerine, bulunduğu durumun daha güvenli ve iyi olduğunu/olacağını düşünerek seçim yapma konusunda tereddüt yaşayabiliyor.

Bir düşünsenize; insanlık tarihi boyunca, birileri çıkıp da farklı, bilinmeyen, kanıtlanmamış veya deneyimlenmemiş bir şeyleri yapmayı tercih etmeseydi, tarihte bu kadar olay yaşanır mıydı? Şimdi eminim bir çoğunuz, başımıza gelenler ve hayatımız üzerinde kontrol sahibi olmadığımızı söyleyecektir. Evet, belki dünyayı kontrol edemezsiniz ama başınıza gelen olaylara nasıl tepki vereceğinizi ve onlarla nasıl başa çıkacağınızı kesinlikle kontrol edebilirsiniz. Seçimimizin tipine bağlı olarak değişir tabii ki, ama yaşam tarzımızla ilgili bir karar vermemiz gerekse ve olası seçeneklerimiz de çok fazla değilse, kafamızın karışması ve endişeli olmamız elbette kaçınılmazdır. Peki, özellikle hayatımızı etkileyecek konularda doğru seçimleri yaptığımızdan nasıl emin olabiliriz?

Herkesin, hayatı boyunca yaşamak zorunda olduğu çeşitli kader anlarına sahip olduğuna inanıyorum. Ancak bu, yaradılışımızın bir parçası olan kader anları ile birlikte “özgür irade”ye de sahibiz. Dolayısıyla karşılaştığımız olumsuz durumları nasıl atlatacağımızı seçmek de bizim elimizde. Mesela, düşünmeden tepki göstermek ve bir kişiyi yargılamak yerine bir dakikanızı ayırarak, o kişinin neden bu şekilde davrandığını anlamaya çalışın. Sonrasında bu duruma daha sağlıklı ve yapıcı bir tepki verebilirsiniz. Hatta karşınızdaki kişiye daha merhametli olabilirsiniz.

İnsanlar, seçimlerinin geleceklerini nasıl etkileyeceğinin farkında olarak seçim yapmalılar. Elbette çeşit çeşit seçim var; bazıları kolay, bazıları çok daha zor. Örneğin, kıyafet satın alırken yapılan seçim kolayken, başkalarının hayatlarını etkileyecek seçimler yapmak daha zordur. Daha önce de bahsettiğim gibi; kariyer, taşınma gibi hayatı etkileyen seçimler yapmak çok daha zordur. Çünkü bu tip seçimlerin sonucu ancak uzun vadede görülebilir.

choice

İşte size, seçim yaparken faydalanabileceğiniz kriterler:
  1. Sizin için önemli ve değerli olan nedir? Sizin değer verdiğiniz bir şey, başka biri için bir anlam ifade etmeyebilir. Bu yüzden, sizin için en çok neyin değerli olduğunu bilmek çok önemli.
  2. Geleceğinize odaklanın. Bir çok insan geleceğe bakmak yerine, anlık seçimler (güncel hayatlarıyla ilgili) yapma eğiliminde oluyor. Seçiminiz ve olası sonuçları, kendiniz için belirlemiş olduğunuz gelecek hedefleriniz dahilinde mi?
  3. Bütün alternatifleri ve farklı senaryoları değerlendirdiğinizden emin olun.
  4. Bu kararın sizin için ne kadar önemli olduğu, hayatınıza olumlu bir etkisinin olup olmayacağı ve bu konuda çalışmaya ne kadar hevesli olduğunuzu değerlendirin.
  5. Seçim yaparken sezgilerinizi de kullanın.

 

Her zaman şu sonuca ulaşıyorum: Kişi, kendisi ve dünyadaki yeri hakkında ne kadar çok şey bilirse, seçim yapması da o kadar kolay olur. Hayatımda büyük seçimler yapmadan önce, kendime biraz zaman ayırır ve oturup detaylıca düşünürüm. Kendime sessiz ve meditatif bir ortam yaratırım. İşte o sessizlikte, ruhumun ihtiyaçları ve kavrama gücü ile iletişim kurabilirim. Meditasyon sırasında üst benliğinize soru sorarak, sizin için neyin doğru ve iyi olduğu konusunda net bir cevap alabilirsiniz.

Hayatın bir dizi seçimden ibaret olduğunu ve bu seçimlerin sevgi ve korku olmak üzere, iki kavrama bağlı olduğunu unutmayın. Yaptığınız şeyi sevin ve sevdiğiniz şeyi yapın. Hayatta, ruhunuza şarkılar söyletecek, mutlu bir hayat sürmenizi sağlayacak seçimler yapın. Bir düşünsenize! Bugün yaptığınız bir seçim sadece sizin hayatınızı mutlu etmekle kalmayıp hepimizin yaşadığı bu dünyayı da daha iyi bir yer haline getirebilir.

***

Peki,  siz seçim yaparken nelere dikkat edersiniz?

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir