Hayatını Değiştirmek İçin Yapmaya Başlaman Gereken 30 Şey

Hayatını Değiştirmek İçin Yapmaya Başlaman Gereken 30 Şey” yazısı marchandangel.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Geçen yazıda kendinin daha iyi bir versiyonuna ulaşmak için bırakman gereken 30 alışkanlığı listelemiştim. Doğa boşlukları sevmediği için bu yazıda da o alışkanlıkların yerine koyman gereken 30 doğru alışkanlığı listeleyeceğim, ey okuyan!

başla4

1- Doğru kişilerle vakit geçirmeye BAŞLA

Birlikte vakit geçirmeyi sevdiğin, seni seven, sağlıklı ve heyecanlı bir şekilde gelişmen için sana destek olan kişiler… Sana kendini daha diri hissettiren ve sadece şu an olduğun kişiyi değil, olmak için çalıştığın kişiyi de koşulsuz seven ve kabul eden kişiler…

2- Sorunlarınla yüzleşmeye BAŞLA

Seni tanımlayan şey sorunların değil, onlara verdiğin tepkiler ve onlarla mücadele yöntemlerindir. Sen gerekeni yapmadıkça problemlerinden kurtulamayacaksın. Yapman gerekeni, gereken zamanda yap ve ne kadar ilerlediğinin farkında ol. Tüm mesele doğru yönde bebek adımları ile santim santim ilerlemek. Bu santimler birleşerek metrelere ve hatta kilometrelere dönüşerek seni hedefine ulaştıracak (Bir Kaizen yazısı gerek buraya Eyyy Selin!!!).

3- Kendine karşı dürüst olmayı düstur edinmeye BAŞLA

Doğru olan ve değiştirmen gerekenler hakkında, kim olduğun ve kim olmak istediğin hakkında, hayatının her bir alanı hakkında daima dürüst olmalısın. Çünkü daima güvenebileceğin tek kişi, aynada gördüğündür. Gerçeği bulabilmek için ruhunu eşele, böylece kim olduğundan emin ol. Bunu bir yapsan, nerede olduğun ve nereye varmak istediğin hakkında net bir fikrin olur ve oraya varmak için doğru yöntem ve araçları edinebilirsin.

4- Mutluluğunu birinci öncelik haline getirmeye BAŞLA

İhtiyaçların önemlidir. Sen kendine değer vermez, kendine dikkat etmez ve kendine sadık olmazsan kendini sabote edersin. Kendi ihtiyaçlarına dikkat etmek başkalarınınkini es geçmek demek değildir. Kendi ihtiyaçların karşılandığında, başkalarına yardım etmek için daha istekli ve daha yetenekli olacaksın.  Ne demişler? “Önce Can, Sonra Canan.” ya da, “Oksijen maskesini önce kendinize takın” 🙂

5- Taviz vermeden, gururla kendin olmaya BAŞLA

Başka biri olmaya çalışarak sadece kendini çarçur etmiş olursun. Kendin ol ve fikirlerinin, güçlü yönlerinin ve güzelliğinin biricik olmasının tadını çıkar. Olmak istediğin insan, kendinin en iyi versiyonu olsun. Her şeyden önemlisi, kendine karşı GERÇEK ol, kalbini koyamadığın bir şeyin hiç bir şekilde içinde olma.

6- An’ı fark etmeye ve an’da yaşamaya BAŞLA

“Şu an” bir mucizedir. “Şu an” yaşamanın garanti edildiği tek zaman parçasıdır. “Şu an” hayattır. Dolayısıyla gelecekte neler olacağı hakkında düşünmeyi ve geçmişte yaptıkların ve yapmadıklarınla didişmeyi bırak. “Şimdi ve burada” (Canım Irv!) olmayı ve hayatı anda tecrübe etmeyi öğren. Şimdi, şu an, hayatın güzelliklerini takdir et!

başla3

7- Yaptığın hataların, öğretmenin olmasına izin vermeye BAŞLA

Herkes hata yapabilir, hatalar başarıya giden adımlardır. Eğer hiç başarısızlık yaşamıyorsan, hiç çabalamıyor ve öğrenmiyorsun demektir. Risk al, takıl, düş, sonra ayağa kalk ve yeniden dene. Kendini zorluyorsun, öğreniyorsun, büyüyorsun ve gelişiyorsun, bunlar için takdiri hakkediyorsun. Başarısızlıklarla dolu uzun bir yolun sonunda bir bakarsın ki görkemli bir başarı kazanmışsın. Yapmaktan korktuğun “hata”lardan biri, en büyük başarının bir önceki adımı olabilir!

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun. Yine dene. Yine yenil. Daha iyi yenil.
Samuel Beckett

8- Kendine karşı daha nazik olmaya BAŞLA

Kendinle konuştuğun gibi seninle konuşan bir arkadaşın olsa, ne kadar dayanırdın o arkadaşına? Kendine davranış şeklin, başkaları için bir standart oluşturur. Kendini sevmeyeni kimse sevmez.

9- Sahip olduklarının tadını çıkarmaya BAŞLA

Çoğumuzun problemi, mutluluğu belli şeylere ulaşınca edinilen bir “ödül” zannetmektir. Daha iyi bir ev, daha büyük bir araba, kariyerde ilerleme… Sorun şu ki, o hedeflere uzun bir yolun sonunda eriştiğinde, aklında başka hedefler olacaktır. Tüm hayatın, şu anda sahip olduklarının tadını çıkaramadan, yeni şeyleri hedef edinip peşlerinden koşmakla geçecektir. Her sabah kalkınca ilk işin şu an olduğun kişiye ve sahip olduklarına şükretmek olsun. (Aaa şükretme egzersizi!)

10- Kendi mutluluğunu kendin inşa etmeye BAŞLA

Eğer birinin gelip seni mutlu etmesini beklersen, daha çok beklersin! Gülümse ve mutlu olmayı seç! Dünyada olmasını istediğin değişimin kendisi ol! Şu an olduğun kişiyle mutlu ol ve bu iyimserliğinin yarına yaptığın yolculukta rehberin olmasına izin ver. Ne ararsan onu bulursun. Mutluluk ararsan mutluluk, sıkıntı ararsan sıkıntı!

11 -Fikir ve hayallerine bir şans tanımaya BAŞLA

Hayatta fırsatlar nadiren bizi bulur, genellikle olan, fırsatları yakalamaktır. Yaptığın hiç bir şey için %100 başarı garantisi yoktur ama yapmadığın şeylerde başarısızlık oranı %100’dür 🙂 Genellikle yapman gereken, yola koyulmaktır.

 

12- Bir sonraki adım için hazır olduğuna inanmaya BAŞLA

Hazırsın! Hayaline ulaşmak için olmasa da ona gidecek yolda ufacık adımı atabilmek için gereken her şeye şu an sahipsin. O zaman yoluna çıkan fırsatları kucakla ve zorlukları da büyümen için sana sunulan hediyeler olarak kabul et.

13- Doğru nedenlerle, doğru ilişkiler kurmaya BAŞLA

Şu anki ve olmak istediğin seni yansıtan, güvenilir ve dürüst kişilerle yeni ilişkiler kur. Tanımaktan gurur duyduğun, takdir ettiğin, sana sevgi ve saygı gösteren, nezaketinin ve sadakatinin karşılığını verebilecek kişileri seç. Ve insanların yaptıklarına değer ver çünkü bir kişinin eylemleri ve sözleri,  başkalarının onun hakkındaki görüşlerinden çok daha önemlidir.

14- Yeni tanıştığın kişilere bir şans tanımaya BAŞLA

Zalimce gelebilir ama hayatına giren insanlar hayatın boyunca yanında kalamayabilirler. İnsanlar ve öncelikler değişir. Bazı ilişkiler biterken, başka ilişkiler başlar. Bazı ilişkilerin sona ererken yenilerinin başlayacak olmasını kabul et. Muhakemene güven. Daha önce ayak basmadığın topraklara girdiğini bilerek yeni ilişkilere “hoşgeldin” de. Öğrenmeye, mücadele etmeye, hayatını sonsuza kadar değiştirme potansiyeli olan biriyle tanışmaya hazır ol.

15- Tek rakip olarak “eski sen”i görmeye BAŞLA

Başkalarından ilham alabilirsin, başkalarını takdir edebilirsin, başkalarından öğrenebilirsin ama başkalarıyla rekabet etmenin zaman kaybından başka bir şey olmadığını bilmek zorundasın. Rekabet edeceğin tek kişi kendin olmalısın. Kendinin en iyi versiyonu olmak için olmalı tüm mücadelen. Kendi kişisel rekorlarını kırmalısın.

16- Başkalarının başarılarını alkışlamaya BAŞLA

Çevrendekilerin olumlu yönlerini keşfetmeye başla ve bu yönleri onlara belirt. Çevrendekilerin olağanüstü yönlerine duyduğun takdir sana daha üretken, daha tatmin edici ve daha huzur verici bir dünyanın kapılarını açacak. İlerleme kaydedenler için sevin. Başarılarını alkışla. Onlara verilen nimetler için açıkça şükret. Ne ekersen onu biçersin, destek oldukların eninde sonunda sana destek olacaklardır (Bunu hep kendimize tekrarlıyoruz, başarı basamaklarını tırmanıp bize ilham olan kişilerde maalesef örneğini çokça gördüğümüz, “kişileri potansiyel maddi getirilerinden ibaret görüp ona göre davranma” davranışından uzak durma konusunda sürekli bir öz-grup terapisi halindeyiz PD olarak).

17- En zor durumlarda bile bir umut ışığı aramaya BAŞLA

Herşey zorlaştığında ve kendini umutsuz hissettiğinde bir kaç derin nefes al ve olan bitende bir umut ışığı aramaya başla. Bu zor zamanlardan daha güçlü bir sen olarak çıkacağını kendine hatırlat. Ayrıca bu zamanlarda hayatındaki olumlu şeylerin gözünden kaçmasına izin verme. Sahip olmadıklarına değil, olduklarına odaklan.

Onu öldürmeyen şey, onu güçlü yapar.

Friedrich Nietzsche

18- Kendini ve başkalarını affetmeye BAŞLA

Hepimiz kendimizin ve başkalarının bazı kararlarından zarar gördük. Bu acı normal ama bazen çok abarttığımız da bir gerçek. Bazen o acıya tutunuyor ve bırakmakta zorlanıyoruz. Tek çaremiz affetmek. Affetmek geçmişi silmek, olanı unutmak ya da karşıdakini haklı bulmak değildir. Affetmek acıyla ve kinle vedalaşmak, gerekli dersi alıp yola devam etmektir.

başla2

19- Çevrendekilere yardım eli uzatmaya BAŞLA

İnsanlara önem ver. Elinden geliyorsa onlara yol göster. Başkalarına ne kadar çok yardım edersen o kadar çok yardım alırsın. Sevgi ve nezaket ekersen, sevgi ve nezaket biçersin.

20- İç sesini dinlemeye BAŞLA

Eğer yararı olacağına inanıyorsan fikirlerini yakınlarınla tartış ama kendi içgüdülerini dinlemenin önemini de unutma. Kendine karşı dürüst ol demiştik zaten. Söylemen gerekeni söyle, kalbinden gelen doğru şeyi yap.

21- Stres seviyene dikkat etmeye ve arada kısa molalar vermeye BAŞLA

Sakinleş. Nefes al, nefes ver. Kendine durmak, düşünceleri yeniden düzenlemek ve devam etmek için izin ver. En meşgul zamanında bile verdiğin bir ara zihnini tazeler ve üretkenliğini artırır. Bu kısa aralar, ruh sağlığını iyileştirmene ve amaçlarınla uyumlu olup olmadıklarını kontrol edebilmek için eylemlerin üzerinde düşünmene yardımcı olur.

22- Küçük şeylerden mutlu olabilmeye BAŞLA

Evlilik, çocuklar, terfi, milli piyango ikramiyesi 🙂 gibi büyük şeyleri beklemektense hayatında her gün olan küçük şeylerde mutluluğu bulmayı öğren. Sabah erken saatte içilen bir fincan kahve, kendi yaptığın yemeğin enfes tadı (kuzguna yavrusu, pardon yemeği şahin görünürmüş 🙂 ), sevdiklerinle ettiğin sohbetler, sevgilinle el ele oturmak… Hayatındaki bu küçük hazların farkına varmak hayatının kalitesinde büyük fark yaratacaktır.

23- Hayatındaki her şeyi, mükemmel olmasalar da sevmeye BAŞLA

En iyi, iyinin düşmanıdır.

Kaizen Felsefesi

Bu sözü sakın unutma. Kendini ve hayatını geliştirmek isteyenlerin karşılaştıkları en büyük zorluk her şeyi olduğu gibi kabul edebilmektir. Herşeyi ve herkesi mükemmel yapmak gibi gerçek dışı bir amaç uğruna debelenmektense, oldukları gibi kabul ve takdir etmek daha iyi bir fikirdir. “Sıradan bir hayatı kabul edin” demiyorum elbette ama hayatındaki mükemmel olmayan şeyleri de sevme ve onlara da değer verme becerisine sahip olmalıyız.

24- Amaçların için çalışmayı günlük rutinine katmaya BAŞLA

Binlerce kilometrelik bir yolculuk tek bir adımla başlar. Hayal ettiğin her ne ise o hayal için hergün uygulayacağın küçük ve mantıklı adımlar belirle. Dışarı çık ve bir şeyler yap! Ne kadar sıkı çalışırsan şans o kadar sık uğrar kapına. Her ne kadar bir çoğumuz hayatımızın bir noktasında kararlar alıyor ve hedefler koyuyorsak da çok azımız bu hedef için gerçekten çalışıyoruz.

başla1

25- Duygularına kulak vermeye BAŞLA

Eğer canın acıyorsa, bırak acısın, bu konuda kendine dürüst ol. En yakınların ile bu konuyu konuş ve ne hissettiğini açıkça paylaş. Sıkıntıları içinden çıkarıp havaya karıştırdığın an kendini iyi hissetmek için ilk adımı atmış olacaksın.

26- Hayatının iplerini elinde tutmaya BAŞLA

Seçimlerini ve hatalarını sahiplen ve bunlardan gerekli dersleri almak için adım atmaktan çekinme. Hayatının sorumluluğunu sen almazsan, başka biri alacaktır. Ve sen, o başka birinin fikirlerinin ve hayallerinin kölesi olacak ve kendininkilerinin öncüsü olma şansını kaçıracaksın. Hayatının getirdiklerini tamamen kontrol edebilecek tek kişi kendinsin. Tabii ki bu kolay olmayacak. Hepimizin önünde yığınla engel var. Ama durumunun sorumluluğunu almak ve bu engelleri aşmak zorundasın. Bunu yapmamayı seçersen, bu hayatta var olmamayı seçmiş olursun.

27- Hayatındaki önemli ilişkileri düzenli bakımda tutmaya BAŞLA

Sevdiklerinin hayatına, onlara sık sık ne kadar değer verdiğini belli ederek gerçek ve dürüst mutluluklarla sar çevreni. Herkesin herşeyi olamazsın ama birkaç kişinin herşeyi olabilirsin.  Bu kişilerin kimler olacağına karar ver ve onlara hak ettikleri saygı ile davran. Unutma ki önemli olan dostlarının niceliği değil niteliğidir.

28- Kontrol edebileceğin şeylere odaklanmaya BAŞLA

Her şeyi değiştiremezsin ama mutlaka değiştirebileceğin bir şeyler vardır hayatında. Kontrol edemeyeceğin şeylere zamanını, yeteneğini ve duygusal enerjini harcamak hayal kırıklığı, sefalet ve durgunluk için en uygun reçetedir. Enerjini kontrol edebileceğin şeylere yatır ve gerekli aksiyonu şimdi al.

29- Pozitif olasılıklara odaklanmaya BAŞLA

Bir şeyi yapabilmen için önce beyninin bunu yapabileceğine inanması gereklidir. Olumsuz düşüncelerden ve yıkıcı duygulardan kurtulmanın en geçerli yolu daha güçlü bir şekilde olumlu duygu ve düşünceler geliştirmektir. Olumsuz düşünceleri olumlular ile yer değiştirebilmek için kendi kendinle konuşmalarına dikkat et. Durum her ne olursa olsun odağın daima NE İSTEDİĞİNDE olmalı ve gerekli ilk adımı o an atmalısın. Başına gelen her şeyi kontrol edemezsin ama bunları nasıl karşılayacağını kontrol edebilirsin. Her hayatın iyi ve kötü yönleri vardır, uzun vadede ne kadar mutlu olduğun, bunlardan hangisine odaklandığına bağlıdır.

30- Sahip olduklarının farkına varmaya BAŞLA

Zenginlik yaşamı tamamen deneyimleme yeteneğidir.

Henry David Thoreau

En zor zamanlarda bile şunları unutma: Dün gece yatağa aç yatmadın ( yani diyet yapmıyorsan 🙂 ). Yatacak bir yatağın, başının üstünde bir dam vardı (bu sıcaklarda açık hava daha iyi olabilirdi belki ama 🙂 ). Sabah giymek için kıyafetlerin vardı ve birini seçtin. Bugün hayat korkusu yaşamadın. İçme suyuna, hastalandığında sağlık kurumlarına, internete erişimin var. Okuyabiliyorsun, yazabiliyorsun. Birileri için ne kadar zenginsin, lütfen bunu fark et ve bunun değerini bil.

başla5

***

Bana ne kadar iyi geldi bu iki yazıyı çevirmek! Resmen şarj oldum!!

Hayatını değiştirmek ve kendini daha iyi bir versiyonun ile takas etmek süreçli ve iniş-çıkışlı bir yoldur. En küçük değişimini bile takdir edebilmeye BAŞLAmanı da bonus öneri olarak ben eklemiş olayım.

Sevgiler ve iyi haftalar 🙂

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir