Hayatını Değiştirmek İçin Yapmayı Bırakman Gereken 30 Şey

“Hayatını Değiştirmek İçin Yapmayı Bırakman Gereken 30 Şey” yazısı marcandangel.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

“Kimse geri dönüp yeni bir başlangıç yapamaz ama isteyen herkes bugün başlayarak yeni bir sona ulaşabilir.”
Maria Robinson

Ne kadar doğru bir söz! Yeni bir sona ulaşmak, hayatını değiştirmek için hiç bir zaman geç değildir. Yalnız, adım atmaya başlamadan önce seni durduran bazı şeyleri yapmayı bırakmalısın.

Bunlarla başlayabilirsin:

birak51 – Yanlış kişilerle vakit geçirmeyi BIRAK

Hayat, içindeki yaşam enerjisini emen insanlarla geçirmek için çok kısa. Birisi senin hayatına girmek istiyorsa, sana hayatında yer açmalıdır; sen onun hayatında yer almak için çırpınıyorsan bu işte bir yanlışlık vardır. Asla ve asla değerini bilmeyen kişilerde ısrar etme ve “kötü gün dostları”nın kıymetini bil.

2 – Sorunlardan kaçmayı BIRAK

Sorunlarınla yüzleş. Tabii ki bu kolay olmayacak, hiç bir insan suratına atılan her tokadı kolayca karşılayamaz. Her sorunumuzu hemen ve en doğru şekilde çözmek zorunda değiliz, çözemeyiz de zaten. Tabii ki zaman zaman üzüleceğiz, incineceğiz, yanılacağız ve başarısız olacağız. Ama aynı zamanda problemlerle yüzleşecek, öğrenecek, uyarlayacak ve zamanla çözeceğiz. Şu an olduğumuz kişiye böyle dönüştük.

3 – Kendine yalan söylemeyi BIRAK

Herkese yalan söyleyebilirsin ama kendine asla. Ancak fırsatları değerlendirerek kendimizi geliştirebiliriz. Ve karşımıza çıkacak ilk ve en önemli fırsat da kendimize karşı dürüst olmaktır.

4 – Kendi ihtiyaçlarını arka plana atmayı BIRAK

En acı verici şey, birisini, kendini ve kendi değerini unutacak kadar çok sevmektir. Başkalarına yardım et tabii, ama kendini de unutma. Kendine iyi gelen bir şey yapmak ve tutkularının peşinden gitmek için uygun bir an varsa, o an bu andır.

5 – Olmadığın biri gibi davranmayı BIRAK

Dünyadaki en büyük mücadele, seni birilerine benzetmeye çalışan bu dünyada kendin olabilmektir. Mutlaka biri senden daha hoş, biri daha zeki, biri daha genç olacak ama hiçbiri SEN olamayacak. Sen kendin ol, seni olduğun kişi için sevecek doğru insanlar hayatına geleceklerdir.

birak6

6 – Geçmişte yaşamayı BIRAK

Son sayfayı okumayı bırakmadan hayatında yeni bir sayfa açamazsın. Hata yapma korkusundan sıyrıl. Hatalı bir şey yapmak, hiçbir şey yapmamaktan en az 10 kat daha iyidir. İlla pişman olacak bir şey istiyorsan, yaptıklarından değil yapmadıklarından pişman ol.

7 – Hata yapma korkunu BIRAK

Yanlış bir şey yapmak, hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir. Her başarının ardında bir hatalar zinciri yatar ve her bir hata bizi başarıya götürecek bir adımdır. En sonunda yaptıklarından değil yapmadıklarından pişman olacağını unutma.

8 – Geçmişte olanlar yüzünden kendini hırpalamayı BIRAK

Yanlış kişiye aşık olmuş ya da yanlış şeylere üzülmüş olabilirsin ama bil ki yaptığın tün yanlışlar seni şu an olduğun kişi yaptı. Hepimiz hata yaparız, zorluklar yaşarız, geçmişimizdeki bazı şeylerden pişmanlık duyarız. Ama sen hatalarından, yaşadığın zorluklardan ve pişmanlıklarından ibaret değilsin. Sen hayatını ve geleceğini şekillendirme gücünle şu anda buradasın. Yaşadığın her şey, seni yaşayacaklarına hazırladı ve hazırlıyor.

9 – Mutluluğu maddi şeylerde aramayı BIRAK

Arzuladığımız bir çok şey pahalı olsa da bizi gerçekten tatmin edecek şeyler – sevgi, kahkaha, tutkularımızın peşinden gitmek vs.- bedavadır.

10 – Mutluluğu başkalarından beklemeyi BIRAK

Sen kendi içinde, kendinle mutlu değilsen hiç bir ilişki seni mutlu edemez. Önce kendi iç huzurunu bulmalısın ki başka biriyle huzurlu bir hayat paylaşabilesin.

birak4

11 – Boş durmayı BIRAK

Sürekli durup düşünerek zaman kaybetme. Durumunu gözden geçir ve bir karar verip onu uygula. Karşısına çıkmayı reddettiğin bir şeyi değiştiremezsin. İlerlemek için risk almak gerekir.

12 – Henüz hazır olmadığını düşümeyi BIRAK

Bir fırsatla karşı karşıya geldiğinde kendini %100 hazır hissetmen mümkün değil. Birçok büyük fırsat bizi konfor alanımızın dışına çıkmaya zorlar. Yani başta huzursuz hissetmemiz hem normal, hem de olması gerekendir.

13 – İlişkilerini yanlış nedenler için sür(ün)dürmeyi BIRAK

İlişkilerini akıllıca seçmelisin. Kötü bir ilişkidense yalnız olmak daha iyidir, illa sürsün diye zorlamamalıdır. Olması gereken bir şey ise olması gereken zamanda, olması gereken kişiyle olur zaten.

14 – Öncekiler yürümedi diye yeni ilişkilere kendini kapamayı BIRAK

Tanıştığın herkesin senin hayatında bir yeri vardı. Kimi armağan olur sana, kimi de imtihan… Ama en önemlisi bazıları senin içindeki en iyiyi çıkarmakla görevli idi…

15 – Kendini herkesle kıyaslamayı BIRAK

Kimin neyi senden daha iyi yaptığını düşünmekten vazgeç. Kendini aşmak için çabala. Başarı yarışında tek rakibin kendin olmalısın.

birak3

16 – Başkalarını kıskanmayı BIRAK

Kıskançlık, sana verilenler yerine başkasına verilen nimetlerin çetelesini tutma sanatıdır. Kendine şu soruyu sor: “Herkesin sahip olmak isteyeceği ama bende olan o şey nedir?” Buldun değil mi bir şeyler?

17 – Şikayet etmeyi ve kendine acımayı  BIRAK

Hayatta yaşadığın iyi ya da kötü her şeyin belli bir amacı vardır. O olay olduğu anda bunu anlayamayabilirsin ve yaşadığın ana lanet edebilirsin ama sonradan fark edeceksin ki olmasaydı, şu an bu yerde, bu karakterde olmazdın 🙂 “Her şerde bir hayır vardır” sözüne inan. Ve gülümse! Bugün, dünden daha güçlü bir insansın, bırak bunu herkes fark etsin!

18 – Kin tutmayı BIRAK

Kalbine nefreti yük eylersen, sonuçta nefret ettiklerinden çok kendine zarar vermiş olursun. Affetmek “bana yaptığın şey doğruydu” demek değildir. Affetmek “yaptığın şeyin bundan sonraki hayatımı mahvetmesine, mutluluğumu engellemesine izin vermiyorum” demektir. Bırak, huzura er ve kendini özgürleştir! Ayrıca bil ki insan sadece başkalarını değil kendini de affetmelidir. Kendini affetmek demek, o olayı geride bırakıp hatalarını tekrarlamadan hayatına devam etmek demektir.

19 – Başkalarının seni kendi seviyelerine indirmelerine izin vermeyi BIRAK

Kendi seviyesini yükseltmeyi reddeden kişilerle aynı seviyede olabilmek için kendi standartlarını asla düşürme.

20 – Kendini anlatmak için boşuna vakit harcamayı BIRAK

Dostlarının buna ihtiyacı yok, düşmanların için ise bu işe yaramaz. Bırak yaptıkların seni anlatsın. Herkes kendi anladığından sorumludur. Kendini anlatma çabasını bırak ve “yüreğinin götürdüğü yere git” 🙂

birak2

21 – Hiç durmadan aynı şeyleri tekrarlamayı BIRAK

Derin bir nefes almaya en çok ihtiyaç duyduğun zaman, buna yeterince vaktin olmadığını zannettiğin zamandır. Aynı şeyleri yapmaya devam ettiğinde, hep aynı sonuçları alırsın. Bazen hayatına uzaktan, yukarıdan bakmak gerekir.

22 – Küçük mutlulukları gözardı etmeyi BIRAK

Küçük şeylerin tadını çıkar, çünkü bir zaman gelecek ki geçmişe baktığında onların aslında büyük ve önemli şeyler olduğunu göreceksin. Hayatının en güzel bölümünün, sevdiklerinle paylaştığın küçük, etiketsiz anlar olduğunu bir gün anlayacaksın.

23 – Mükemmeliyetçiliği BIRAK

Gerçek dünyada mükemmeliyetçilere değil, işi yapıp bitirenlere madalya takıyorlar 🙂

24 – En kolay yolları seçmeyi BIRAK

Hayat kolay değil, hele de senin için anlamlı bir şeye erişmeye çalışıyorsan. Kolay yolları aramayı bırak. Olağanüstü bi şeyler yapmaya bak.

25 – Eğer değilse, her şey yolundaymış gibi davranmayı BIRAK

Arada düşüşler yaşamak gayet normaldir. Her zaman güçlü görünmek ve her şeyin her zaman yolunda olduğunu ispata çalışmak anlamsızdır. Başkalarının hakkında ne düşüneceği hakkında endişelenmeyi bırak ve gerekiyorsa sıkıntılarını gözyaşlarınla temizle. Ne kadar çabuk sıkıntını atarsan, o kadar çabuk yeniden gülümsemeye başlarsın.

birak1

26 – Olanlar için başkalarını suçlamayı BIRAK

Yaşamının sorumluluğunu ne kadar alırsan, hayallerini gerçekleştirme şansın o kadar yüksek olur. Yaşadıkların için başkalarını suçlarsan, kendi sorumluluğunu reddetmiş ve o başkalarına hayatının kontrolünü teslim etmiş olursun.

27 – Herkesin her işine koşmayı BIRAK

Zaten yapamazsın da, yapmaya çalışmak bile hayatını mahvedecektir. Bir insanı MUTLU ETMEK ise dünyayı -tüm dünyayı değilse de onun dünyasını- değiştirecektir. Kısacası, odağını küçült.

28 – Endişelenmeyi BIRAK

Endişe ederek gelecekte olacakları değiştiremediğin gibi bugün yaşayacağın mutluluktan da olursun. Endişeleneceğin bir şey için kendine şu soruyu sor: “Bu, bir yıl sonra bana bir şey ifade edecek mi? Peki 3 ya da 5 yıl sonra?”

29 – Olmasını istemediğin şeylere odaklanmayı BIRAK

Olmasını istediğin şeylere odaklan. Her başarı hikayesinde mutlaka bir “olumlu düşünme” teması vardır. Her sabah, kafanda  “bugün muhteşem bir şey olacak” cümlesi ile uyanırsan çoğu zaman haklı çıktığını göreceksin.

30 – Nankörlüğü BIRAK

Ne kadar iyi ya da kötü olursa olsun, yaşadığın her yeni gün için şükret. Birileri bir yerlerde kendi hayatları için kıyasıya mücadele etmekteler, bunu unutma. Elinden kaçanları düşünmek yerine başkalarının sahip olamayıp senin sahip olduklarına odaklan.

***

Doğa boşlukları sevmez” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Terkedeceğimiz bu 30 alışkanlık hayatımızda büyük bir boşluk yaratacak. Peki o boşluğu nasıl dolduracağız? Bu sorunun yanıtını da haftaya başka bir yazı ile vereceğim.

Sevgiler.

 

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Hayatını Değiştirmek İçin Yapmayı Bırakman Gereken 30 Şey“ için 4 yorum yapılmış.

 • […] Geçen yazıda kendinin daha iyi bir versiyonuna ulaşmak için bırakman gereken 30 alışkanlığı listelemiştik. Doğa boşlukları sevmediği için bu yazıda da o alışkanlıkların yerine koyman gereken 30 doğru alışkanlığı listeleyeceğim, ey okuyan! […]

 • […] da sadeleştirdiğimizi, yeni güzelliklere yer açmak için eski acıları bıraktığımızı (doğa boşlukları sevmez netekim ) […]

 • onur

  (Şubat 21, 2019 - 7:11 am)

  bence her biri diğerinden güzel 30 madde olmuş ben genelde yorum yapmam okuyup geçerim hoşuma gitsede gitmesede ama bu 30 madde de tam yerli yerinde oldugu için emeginizi takdır ediyorum hayatta başarılar dilerim çok teşekkür ederim bu guzel yazı için sahsım adına . 🙂

  • Zeynep Erdoğan

   (Şubat 21, 2019 - 11:21 am)

   Hem okumanıza, hem de yorum yapmanıza çok sevindik 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir