Her Şeyin Başı Merkür

Biz, yazı yazmaya karar veren üç plaza kaçkınıyız malumunuz veçhile.  Ama siz de bilirsiniz ki, gerek plazadan kaçmadan once, gerek ise kaçtıktan sonra yazmaya gönül veren bir çok renkli yakalı biraderlerimiz ve hemşirelerimiz mevcut. Biz de -beraber ya da solo olarak- birçoğunu keyifle takip edegeldik.

En beğendiklerimizden biri de Ayşe’nin Bavulu idi. Az yazardı ama her bir yazısını okumak 10, üstünde düşünmek 100, aklına getirip getirip gülmek 1000 dakika alırdı. Plaza kaçkını bir avukat olması bir, Hatay’lı olması iki. Eminim ki çok sevilesi bir insandır.

hsbm

Neyse, Ayşe’nin Bavulu’nun Ayşe’si (Balıbey Tanıl) bir kitap yazdı : “Her Şeyin Başı Merkür“.  Kitabı okumam 1 (yemin billah, ben hızlı okurum ama.), düşünmem 10 saat aldı. Bitireli 12 saat oldu ve hala aklıma getirip getirip güldüğüm için o konuda bir süre veremeyeceğim.

Kitabın konusu hakkında yazdım sildim, yazdım sildim, zira ne yazsam kitaptan alacağınız tadı azaltacakmışım gibi geldi. O nedenle kitaptan aldığım dersleri (ne sandınız ya, bu hem güldürücü hem de düşündürücü bir kitaptan söz ediyoruz 🙂 ) sıralayarak yazıma son vereceğim.

 • Sahip olduğunuz her bir özellik hayatınızı zorlaştırdığı kadar, size hayatınızın şansını da getirebilir. “Şu özelliğimi sevmiyorum” derken bir kez daha düşünün.
 • Hiç bir işi küçümsemeyin, usülünce yaparsanız işiniz size hayal bile edemeyeceğiniz bir güç verebilir.
 • Ailelerimiz bizim her zaman iyi olmamızı ister. İster de, hiç bir işini beğenmeyerek bizi kamçılayabileceklerini, beğenirlerse şımaracağımızı onlara kim öğrettiyse yamacımıza gelsin, bir şey denicez 😉
 • Büyük aşklar nefretle başlar 🙂
 • Elif isminin “cennetten düşen ilk patates yumrusu” diye bir anlamı da var. (Yoksa yok mu?)
 • Her Goliat’ın bir Davud’u, her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Hangisi olacağınıza karar verin.
 • Plaza her sektörde plaza, insan tipleri her yerde aynı. (maalesef.)
 • Yükselirken dalları kırma, düşerken tutunmak için onlara ihtiyacın olabilir.
 • Daha az Türk filmi izleyin, ilişki algısını birazcık (!) bozabilirler 🙂
 • Su yeşili göz olur, erik yeşili göz olmaz 🙂
 • İş hayatında kimseden takdir bekleme. Başarı -affedersiniz- pırt gibidir, kendininki hariç herkesinki rahatsız eder.

– Bu kadar ders 200 sayfalık eğlenceli bir kitapta, he mi?
– Heee, aynen öyle.
– Baya baya?
– Ve hatta reklamdaki gibi, ele dümdük…

Bu kitabın alınmasını ve okunmasını arz ederim efendim 🙂

İyi okumalar şimdiden.

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir