Hobi Edinmek Neden Önemlidir?

Hatırlarsınız Plazadan Dünyaya’da Şubat 2017 itibariyle “terapi” yazılarına bir yenisini eklemiş, hobiterapi yazılarına başlamıştık. Hobisinden zevk alan ve bunu takipçilerimizle paylaşmak isteyen konuk yazarlarımızın da değerli katkılarıyla bu bölümde çok farklı yazılar okumaya başladık. İlk hobiterapi yazısına yorum olarak sevgili Şafak Öncü hobi edinmenin felsefesine dair bir yazı yazmamızın gerekliliğinden söz etmişti. Ve işte beklenen yazı: “Hobi Edinmek Neden Önemlidir?”

Bu yazı Skilledatlife.com sitesinden alıntılanarak Türkçeleştirilmiştir.

**********

Sevdiğimiz bir hobiye sahip olmak bizi mutlu eder ve hayatlarımızı renklendirir. Boş zamanlarımızı eğlenceli geçirmemizi sağladığı gibi, bize yeni beceriler kazandırma fırsatı verir. Artık hobiler ve farklı ilgi alanlarına yönelik pek çok web sitesi olduğundan değişik seçenekleri görebildiğimiz için bugünlerde çok şanslıyız.

Yeni bir hobi edinmenin en iyi yolu, yeni bir şeyler denemekten geçer. Dünya, keşfedebileceğiniz ve benimseyeceğiniz, heyecan verici etkinliklerle dolu harika bir yerdir. Tabii ki hepimiz birbirimizden çok farklıyız; bu nedenle ilgilerimiz ve hobilerimiz de haliyle değişkenlik gösterir. Ancak hepimiz gerçekten zevk aldığımız ve tutkumuz olan bir hobi bulduğumuzda, onun müptelası oluruz. Bu hobi, artık yaşamımızın bir parçası haline gelir ve bizi kişisel olarak esir eder.

Hepimizin en azından bir hobiye sahip olması için birçok neden bulunmakla birlikte en önemlilerini sıralayalım:

Hobi edinmek;

 • Sizi daha ilginç biri olmanızı sağlar. Hobileri olan insanların başkalarıyla paylaşacak deneyimleri ve hikayeleri vardır. Ayrıca, kendileriyle aynı konulara ilgi duyanlara yardımcı olacak bilgi birikimine sahiptirler.
 • Sevdiğiniz bir şeyle meşgul olmanızı sağlayarak stresinizin hafiflemesini sağlar. Hobiler, günlük hayatın stresinden kurtulmanın bir yoludur. İş hayatınız, rutinleriniz veya diğer sorumluluklardan bağımsız faaliyetler sizin rahatlamanıza ve hayattan zevk almanıza yardımcı olur.
 • Daha sabırlı olmanıza yardımcı olur. Bir hobiye başlarken yeni bir şeyin nasıl yapılacağını öğrenmek zorundasınız. Bu yenilikler, sizin için bir öğrenme aşaması olacak ve bu sürede becerilerinizi geliştirmek için sabırlı olmanız gerekecek.
Elinde o bistüri varken istersen sabırlı olma !
Elinde o bistüri varken, istersen sabırlı olma…
 • Başkalarıyla ilişki kurmanızı sağlayarak, sosyal hayatınızın gelişmesine yardımcı olur. Bir hobi sayesinde başkaları ile sıklıkla eğlenebileceğiniz bir ortam yaratabilirsiniz. İster bir kulübe katılın, isterseniz de emeğinizin ürünlerini başkalarına hediye edin, bir hobi sizinle aynı ilgilere sahip insanlarla tanışmak ve onlara yakın olmak için mükemmel bir yoldur.
 • Kendinize olan güveninizi ve öz saygınızı artırır. Bir faaliyetten gerçekten zevk alırsanız, genellikle o alanda iyi olursunuz. İyi olacağınız herhangi bir faaliyet, güveninizi geliştirmek ve başarılarınızdan gurur duymanız için bir fırsattır.
 • Sıkıntınızı azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Hobiler, boş zamanınızı doldurmanızı sağlar. Ayrıca size iple çektiğiniz ve sizi heyecanlandıran bir faaliyet için de imkan sağlar. (Hoş bazen de o kadar çok seversiniz ki hobinizi, boş zamanlarınızda çalışır hale gelirsiniz 😉 ).                                                                                                                                              
 • Yeni beceriler geliştirmenize yardımcı olur. Gerçekten zaman ayırdığınız bir hobi, sizi yeni beceriler geliştirmeye yönlendirir. Hobinize daha fazla zaman harcadığınızda, gün geçtikçe bu konuda daha iyi hale gelirsiniz.
 • Bilginizi artırır. Yeni beceriler kurmanın yanı sıra, hobinizi geliştirirken yeni bilgiler de kazanırsınız.
 • Hayatınızı zenginleştirir ve size farklı bir bakış açısı kazandırır. Hangi hobiyi seçerseniz seçin, kesinlikle yeni fikirlerin etkisinde kalacaksınız. Hobiler, yeni fikirler ve hayatınıza yeni bakış açıları kazanmak da dahil olmak üzere çeşitli yollarla büyümenize yardımcı olur.
 • Size meydan okur. Yeni bir hobi seçtiğinizde, yeni ve zorlayıcı faaliyetlerde bulunacaksınız. Eğer hobinizi zorlu bulmazsanız, hobiniz sizin için ilgisini ve eğlenceli olma halini kaybedecektir. Ki bu durum, daha iyi bir hobi bulmak zorunda olduğunuz anlamına gelir.

  Gayret, biraz daha gayrettt...
  Ha gayret… Çalışarak hobinde istediğin seviyeye gelmek an meselesi.
 • Kötü alışkanlıkları ve boşa zaman harcamayı önlemeye yardımcı olur. “Boşta kalan eller şeytanın atölyesidir” diyen eski bir deyiş vardır. İyi hobi(ler) edindiyseniz, boşa harcadığınız zamanınız yok demektir.

**********

Hobilerin çocuklukta ya da gençlikte edinilmesinin daha iyi olduğuna dair genel bir kanı var. Evet “ağaç yaşken eğilir” kabul, ama hiçbir şey için de geç değildir sevgili okuyucu. Sadece sizi yeterince tatmin edecek o HOBİ ile henüz tanışmamışsındır, kim bilir. O yüzden denemeye devam. Ya bu arada siz nelerle ilgileniyor, hangi hobi(ler)den hoşlanıyorsunuz, bize yazsanıza, belki hep beraber başkalarına da ilham oluruz 🙂

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Hobi Edinmek Neden Önemlidir?“ için 1 yorum yapılmış.

 • çıplak yazar

  (Mart 10, 2020 - 7:39 pm)

  Daha önce maket ev yapmıştım yapımı 6 ay sürdü ama yine de harikaydı. Artık işten vakit bulamıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir