Hobi İçin Alınıp, Kenara Koyulan 15 Eşya

Plazadan Dünyaya olarak hobiterapi‘ye başladık ya, bu terapiyi her yönüyle anlatmak gerekir diye düşündük. Çoğumuz için bir hobiye başlamak zordur. Bazısı için yeni bir hobiye başlamak aslında bir hobidir (bir nev-i hobikolik olma hali). Neyi en çok sevdiğine kadar verene kadar biraz zaman geçer, bu sırada edinilen ve sonra bir kenara atılan eşya ile dolar taşar evler.

Evde sadeleşmeye çalışanların da işine yarayacak iyi bir başlangıç listesi olsun, kenarda unutulan hobi malzemesi kalmasın dedik. Plazadan Dünyaya iftiharla takdim eder: Hobi için alınıp, kenara koyulan 15 eşya 🙂

1- Fotoğraf makinesi:

Hemen her evde bulunur. Bir heves satın alınır (özellikle de eve yeni bir birey gelecekse 🙂 ). Dijitale geçtikten sonra fotoğraf çekmek çok yaygınlaşmış olsa da, bunu hobi olarak sürdüren sayısı, görece azdır. Sürekli kullanılıp alışılmazsa önce sadece anı fotoğrafları çekmek için kullanılır. Sonra da çekmecedeki yerini alır.

StockSnap_X7IDDYHZAZ

Çekmecedeki makine hatırlandığında “Zaten cep telefonu da aynı işlevi görmüyor mu? ” cümlesi sıkça telafuz edilir. Siz siz olun fotoğraf makineniz varsa, fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin, bünyeye iyi gelecektir, kesin bilgi.

2- Yürüme bandı-bisiklet

Beyaz yakalıların spor salonu üyeliği başlatmasının başka bir versiyonudur. Ev ile ofis arasında mekik dokuyorum, en azından evde biraz egzersiz yapayım gibi naif bir istekle başlar. Aynı şevk devam etmezse para dökülen ve evde zor yer bulunan yürüme bandı, bisiklet gibi heyula ekipman sonraki hayatına genellikle askı, eşya dolabı gibi işlevlerle devam eder.

captivating-free-space-home-gym-designs-with-portable-fitness-equipment-training-equipments-elliptical-treadmill
böyle büyük evlerimiz olsa, bir odayı çalışma odasına çevirsek, güzel olma mı 🙂

3- Gitar (ve diğer müzik aletleri)

Orta okula öğrencisiyken genellikle ders alınmak suretiyle başlanılan gitar çalma alışkanlığı, yıllar geçtikçe sekteye uğrar. Bir gitara sahip olunduğu çoğunluklar ev değiştirmeler sırasında farkedilir. Gerçi müzik aleti çalmak/müzik yapmak hobilerini devam ettiren beyaz yakalılar olduğu da görülmüştür. (Bizi takip edin, siz de görün 😉 )

pexels-photo-55663- gitar

4- Dikiş ve örgü malzemeleri

Giyim sektörünün bizim küçüklüğümüzdeki zamanlara göre ucuzlaması ve diğer pek çok sebepten, dikiş-nakış-örgü daha çok zevk için yapılan bir uğraş olmuştur. Günümüzde kadınların sıklıkla başvurduğu hobilerin başında gelir; kafayı boşalttığı farkedildiğinde meraklısı artar. Son dönemde etamin, kanaviçe gibi üst versiyonları olmuştur. Gene de heves geçince çekmece/dolaptaki yerini alması mümkündür.

örgü vs

5- Dikiş makinesi

Dikişe merak salanlar için ileri seviye durumundadır. Makineyi evde koyacak sabit bir yer yoksa, indir- kaldır bir süre sonra yorar. Çoğunlukla bir kalkar, ortaya çıkması daha da zaman alır.

StockSnap_3HY6QI9UFT
antika dikiş makinelerinin dekor olarak evleri süslediği görülmüştür

6- Paten/ kayak malzemeleri ve dadaşlar

Oturduğunuz yerin trafiği bol, yokuşu fazlaysa tekerlekli malzemeler bir süre sonra kullanılmaz hale gelir, e zordur yokuştan o patenlerle çıkmak. Kayak malzemesi desen zaten kaç defa gidebiliyor ki insan kaymaya???

red-vintage-shoes-sport

7- Palet ve diğer deniz malzemeleri

Yüzmeyi, dalmayı seven sayısı çoktur. Bunu daha iyi yapabilmek için palettir, şnorkeldir alınır. Ancak her yaz gidilemeyince yüzmeye, tatilin tadını çıkarmaya. Gidilse bile valizde yer kaplaması bir süre sonra rahatsız edecektir. Öyle kalır bir kenarda.

pexels-photo-91474_snorkel
o deniz kenarında olmak vardı şimdi 😉

8- Tenis raketi

6 ve 7. maddedeki spor malzemeleri gibi, tenis ekipmanları da çoğunlukla, zamansızlıktan, can istememesinden dolabın üstüne kalkanların başında gelir.

StockSnap_K1VZ45XNBM

9- Olta takımı

Erkeklerin en sevdiklerindendir. Denizin/ Boğazın kıyısında sallandırırsın oltayı, kafayı bir dinlendir ki, sorma gitsin. De gene de bir alışkanlık haline gelmediyse bütün takım dolabın köşesindeki yerini alır.

StockSnap_VSWSLCI174

10- Akvaryum

Evde hayvan beslemenin en masum halidir. Ancak akvaryumun boyutu, balıkların cinsi derken, bir süre sonra atıl hale gelmeye başladığı gözlenmiştir.

akvaryum

11-Analog müzik sistemleri: plakçalar vs

Eskiye özlem ve bazı filmlerle ortaya çıkan trend hobiler arasında yer alır. Bilenlerin “kaliteli müzik dinliyorum abiii” demelerinin sebebidir. Zaman zaman bıkılıp kenara gönderildiğine rastlanmıştır.

light-vintage-plant-morning

12-Ahşap işleme ekipmanları

Çoğunlukla erkekler tarafından tercih edilir. Kadınların temizlik hassasiyeti yüzünden evde ufak çaplı tartışmalara yol açması muhtemeldir. Devamlılık isteniyorsa titizlik şarttır 🙂

woodwork tools

13- Resim yapma olmadı kumaş/ ahşap boyama

Trendi bazı bazı yükselen hobilerden olan resim yapma, arada kumaş veya ahşap boyama gibi farklı türlere evrilse de boya, fırça vs demirbaştır. Son yıllarda mandala yapmak favori olmuştur. Bir süre sonra boyaları kurutma ile sonlanan versiyonları tespit edilmiştir.

StockSnap_AQ051P63XP

14- Puzzle yani yap-boz

500 parça ile başlanıp, olayı abartıp 5000 parçalılara dek uzanır. Sürekli açık tutacak mekan problemi varsa, toplayıp-yaymak sıkıntı yaratır, bu sırada arada kaybolan parçalar da can sıkar. Biten ama bir türlü çerçeveletilmeyen puzzlelar olduğu gibi, çerçevesi yapılanların da duvara asılmayıp, dolap kenarında olduğu acı gerçeklerdendir.

puzzle

15- Ekmek yapma makinesi

Mutfakta uğraşmayı sevenler kulubü için ileri tekniklerden biridir. Daha az uğraşarak kendi ekmeğini yapmak isteyenlerin vazgeçilmezi oluverir bir anda ekmek yapma makineleri. Zamanla önce yapılıp sonra hüpletilen ekmekler, tartı ibrelerindeki artışa sebep olunca, nedense (!) bir anda heves kaçar. Sonuç olarak makine de dolaptan pek çıkmaz olur.

27347_500

Bonus: gelecek vaadeden eşya olarak;

Bira yapma kitleri:

Mutfakta sayılabilecek, en ileri düzeylerden biridir. Herkes bira yapabilir mottosu süper tutar. Kendi içinde basit bir işlem olsa da, kaliteli ürün çıkarmak kısmı daha karışıktır. İyi kalite bira üretiminin zaman ve enerji gerektiği unutulmamalıdır. Sürecin kendisi diğer uğraşlara göre daha uzun zaman alır, öyle olunca da insan çok deneme yapamadan sıkılabilir. Ondan sebep bu ara yükselişte olan amatör bira üreticilerin malzemelerini bir süre sonra rafa kaldırmaları muhtemeldir.

hopbox-home-brewing-kit

Sizin evde köşelerde kalmış hangi eşyalar var meraktayız.

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir