Hygge

Ekip olarak mutluluğa ne kadar kafa yorduğumuzu, bu satırları okuyanlar olarak gayet iyi biliyorsunuz. Özellikle “işte mutluluk” konusunda ciddi kafa patlatıyoruz (ha bu arada devreleri yaktığımız zamanlar da oluyor 😉 ) Bu konuyla ilgili olarak yılda üç defa yapmak üzere yola çıktığımız Mutlu Yaka etkinlik serisi bu çalışmaların başında geliyor. Hatırlayacağınız üzere en son KalDer Ankara tarafından organize edilen 15. İK Kongresi’nde “Mutlu Çalışmak Bir Ütopya Mı?” diyerek katılımcılara bir sunum da yaptık.

Hal böyle olunca piyasada “mutluluk” üzerine yazılan kitaplar, makaleler sürekli bizim radarımızda oluyor. Dünyadaki ilham verici örnekler bize güzel yol gösterici oluyor. İşte tam da bu sebeple birazdan size anlatacağım Hygge kitabı bu örneklerin başında geliyor. Hatırlarsınız bir süre önce, Selin’in hazırladığı “hayatımıza giren 5 güzel kelime” yazısında arasında hygge, 1. sırada yer alıyordu.  (Selinnn, bu kelime nassı okunuyordu yahu!).

Hygge

Gezelligheid, Koselig, Homines, Gattara, Tsundoko gibi Hygge da kendi dilinde bir anlam ifade eden, ancak başka dillere birebir çevrilemeyen kelimelerden biri. Böyle bir kelimeye sahip olan Danimarkalıların dünya mutluluk araştırmalarında hep üst sıralarda yer alması da pek tesadüf değil. Hem ne demişler, isimlerin önemi yok; önemli olan size ne hissettirdiği 🙂

Aslında ne kadar anlatsak boş, mutluluk ancak hissedilir. Yine de sevdiğinizle koltukta kıvırılıp dinlenmenin huzurunu, dostlarınızla güzel bir yemek yemeğinin keyfini, güneşli bir günde pencereden süzülen ışığın yaydığı neşeyi nasıl tarif edersiniz? Danimarkalılar böyle anları hygge sözcüğüyle anlatıyor.

diye yazıyor arka kapağında. Mutluluk Araştırma Enstitüsü Başkanı Meik Wiking (evet gerçekten mutluluğa kafa yoran bir enstitü var ve merkezleri Kopenhag’da- başkanı da genç ve yakışıklı bir Dan) tarafından kaleme alınan Hygge size, hem bu kelimenin altında yatan felsefe, hem de bunu uygulamak üzere izlenecek yolla ilgili rehberlik yapıyor.  

Benim gibi -ilk gençlik yıllarında- kişisel mutlulukta hava koşullarının önemli olduğunu düşünenlerdenseniz (hep derim ‘ben güneşle şarj olan, minik bir Mersinliyim’), bu kitap sizi başka bir dünyanın var olabileceğini göstermesi açısından başarılı bir örnek. Hygge’nin anavatanı olan Danimarka’da yaz mevsiminin sınırlı ve kış aylarındaki gün ışığı süresinin kısa olmasına girmeyeceğim bile.

Kitap sayesinde, yeme-içme’den giyim-kuşam’a, evde ya da ev dışında Dan’ların hygge’ı nasıl yaşadıklarını öğreniyorsunuz, bu da kendi hayatınızda neler yapabileceklerinize dair güzel tüyolar veriyor. (bir de çok sevdiğim Gløgg ‘ün tarifi var ki, içme de yanında yat). Hygge’i okumaya başlamadan önce mumları, en sevdiğiniz kitapları, aile fotoğraf albümlerinizi hazır edin, benden tavsiye etmesi. Sonrasında da kendi hyggekrog’unuzu rahatlıkla oluşturursunuz (Danca kelime dağarcığı artmaktaydı).

 Hygessnak’larınızın bol olduğu, güneşli bir gün dilerim…

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Hygge“ için 3 yorum yapılmış.

 • Sibel

  (Mayıs 23, 2018 - 9:02 pm)

  Okuma listemde bu kitap. Mutluluk işten güçten koşturmadan uzaklaşabilmekle doğru orantılı heralde. Biraz daha başa çekip okuyayım şu kitabı 🙂

  • Zeynep Erdoğan

   (Mayıs 24, 2018 - 8:45 am)

   Öncelikli olarak koşturmaktan sanki. Kitabı mutlaka okuyun iyi gelecektir bu düşüncelerinize. Sonrasında bizimle yorumlarınızı paylaşırsanız da çok seviniriz.

 • Ebru

  (Temmuz 5, 2018 - 12:31 pm)

  Merhabalar #HYGGE hakkındaki bilgilendirici ve faydalı yazınız için teşekkür ederim. İzniniz olursa ben de #HYGGE konulu yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle https://www.tarz2.com/danimarkalilar-Icin-mutlulugun-formulu-hygge

  Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir