İkigai’nizi Bulamıyor Musunuz? Bu 4 Yöntemi Deneyin…

Bilmeniz gereken 5 güzel kelime” yazımızda yer verdiğimiz kelimelerden biri, Japon kültürünün hediyesi olan ve “yataktan hevesle kalkmak için sebep” olarak çevirebileceğimiz “ikigai” idi. İkigai’sini bulmuş olmak çok özendirici, hepimiz yataktan hayata hevesle kalkmak için sebeplerimizi arıyoruz ama bunu bulmak çok kolay değil. İşte bu yazı ikigai’mizi bulmak için bize kolay uygulanabilir 4 yöntem sunuyor.

“İkigai’nizi Bulamıyor Musunuz? Bu 4 Yöntemi Deneyin” yazısı forbes.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

ikigai3

***

Bu yılın başlarında Danimarka’lı bir arkadaşım, hayatından nasıl memnun olduğunu ve sürekli şükür halinde olduğundan bahetmişti: ah, bir de şu iş hayatı olmasaydı! Ne iş yapmak istediğinden emin değildi ve umutsuzca hayattaki tutkusunu (ikigai’sini) arıyordu. (çoğumuz gibi 🙁 )

Hayattaki tutkunu bulmak çok Batı icadı gibi görünebilir ama aslında değil. (İkigai Japonca, aloooo 🙂 ) İkigai tam olarak tutku demek değil aslında, amaca yönelik olmak gibi bir fark taşıyor.

Japon kültürüne göre ikigainizi bulmak kendi içinize yapacağınız uzun ve derin bir yolculuk gerektiriyor ve sonunda size tatmin ve hayat anlamı vaadediyor.

ikigai
İkigai 4 faktörden oluşur.

İkigai’nizi bulmak için size birkaç öneri verelim mi?

1- Tüm kalbinizle inandığınız bir amaç bulun.

Hayattaki tutkunuzu ya da ikigai’nizi bulmanın farklı farklı yolları vardır: iyi ya da kötü anlamda hayat değiştiren deneyimler, derin iç yolculuklar, bu yolculuğun sonucunda ya da şans eseri gelen içgörü gibi. Güçlü bir amaç ya da hayatta neyi derinden önemsediğinizi bulmak kendinize karşı dürüst olmada ya da zor zamanlarda pes etmemede size yardımcı olacaktır. Şu soruyu kendinize sorun:

“Bu dünyada neyi farklı görmek isterdim?”

2- Hemen başlayın, kervan yolda düzülür.

Hayatta bir çok tutkunuz var ve bunları gerçekleştirmek için doğru zamanı bekliyorsanız bilin ki “mükemmel zaman” diye bir şey yoktur. Mark Zuckerberg (Seviim koooş, ortalık karıştı!) Facebook’u 19 yaşında, Charles Flint IBM’i 61 yaşında kurdu. Hayattaki gerçek tutkunuzu ancak deneme yanılma ile bulabilirsiniz. Her bir bebek adımı sizi tutkunuza biraz daha yaklaştıracaktır. Birçok konuya ilgi duyuyorsanız, bunları ikiye indirin ve birini seçebilene kadar ikisini birlikte deneyin.

ikigai2

3-Benzer tutkuları olanlarla görüşün.

Sizinle benzer tutkular taşıyan ve hatta mümkünse bunları gerçekleştirme yolunda adım atmış kişilerle konuşun. Size ufuk açıcı fikirler verebilirler, bazı fırsatlar sunabilirler ve yaptıkları hatalardan bahsederek bazı tecrübeleri yaşamadan edinmenizi sağlayabilirler. (Bu konuda röportajlarımız size yardımcı olabilir.)

Ancak bilmeniz gereken bir şey var, daha önce yapılmamış bir şeyi yaparsanız, tahmin bile edemeyeceğiniz bir etki yaratabilirsiniz. Kız çocuklarının eğitimi için çalışan kadın hakları aktivisti Pakistan’lı Malala Yusufzai, 11 yaşından beri bu konuda yazan ve konuşan çok az sayıda kişiden biriydi. 15 yaşında Ken Taliban tarafından suikaste uğradı. Ancak bu onu durdurmadı ve Nobel Barış Ödülü sahibi yaptı.

4- Aksaklıklar ve başa dönüşler olacaktır, bu gayet normaldir  .

Tutkunuzun ya da dünyaya gelme nedeninizin peşinden giderken size köstekler, fikirlerinizin küçümsenmesi, kaynak yetersizliği gibi bir çok dostmanlar(!) eşlik edecektir. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Harward Business School’dan 10 kere red yemiş (ve daha bir çok başarısızlık yaşamış) ama bu onu şu anki değeri 265 milyar dolar olan şirketini kurmaktan alıkoymamış. Balarısızlıklar olacaktır, bunlardan dersimizi alalım, üstümüzü silkeleyip yola devam edelim.

İkigainizi ya da tutkunuzu bulma yolculuğu hayatta başınıza gelen en iyi şey olabilir. Birçok iniş ve çıkışları olan büyük bir mücadeleye girmek üzeresiniz. Bilin ki bu uzun bir yolculuk.

“Orada oturup birilerinin size hayallerinizi altın bir çanakta sunmasını bekleyemezsiniz. Sorumluluğu alıp yapılması gerekeni yapmak zorundasınız”
Diana Ross

***

İyi yolculuklar 🙂

 

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir