İkinci Üniversite

“İkinci üniversite” diplomasına sahip olmak için, dört yıllık üniversite mezuniyetinden sonra yeniden üniversite sınavına girmek zorunda olmadığınızı biliyor musunuz?

1980’lerdeki ülke yönetiminin güzel (!) bir anısı olarak ÖSYM, Türkiye’deki eğitim sisteminin tam da ortasında duruyor. Genellikle yapılabilenler göz önüne alındığında, senin yolun senden habersiz çiziliyor, plazadaki sevgili arkadaşım. Matematikle ilgileniyorsan mühendis olmaya; az biraz biyolojiye ilgin varsa tıpa, olmadı diş hekimliğine doğru adım atmış/attırılmış oluyorsun. Fizik-kimya-biyoloji ile aran yoksa ama matematik kafan varsa otomatik olarak işletme-iktisata yelken açıyorsun. Örneklerimiz ve mağdurlarımız çok. 1990’larda liseden mezun olup, tercihini çok bilinçli yapmış bir de üstüne istediği okulu okumuş kaç kişi var aramızda ?

Ara eleman eksiğinin çok olduğu, herkesin üniversite diye direttiği ülkemizde, ‘her ile bir üniversite’ etkinliği kapsamında, neredeyse üniversitesiz ilimiz kalmadı, şükür (ilkokula öğretmen, öğrenciye bina sıkıntımız var ama olsun). Hal böyle olunca herkes bir üniversiteden mezun oldu, olmaya da devam ediyor.

Neyse konumuz bu değil elbet, hemen atarlanma plazadan beni okuyan arkadaşım. Velev ki okuduğun bölümden memnun değilsin, belki de ufkunda yeni yerlere yelken açmak istiyorsun. “Evet işte o benim” diyorsan gözlerini iyi aç derim, birazdan okuyacakların seni ilgilendiriyor 🙂

Efendim sağır sultan bile duydu ama hala duymayan olduğu düşüncesiyle bunları sana yazıyorum plazadaki arkadaşım. Bu ülkede “ikinci üniversite” diye bir durum var. “E nedir bu hocam?” diyorsan, okumaya devam.

Üniversite mezunu olanlar ya da öğrenciliği devam edenler için adı üzerinde ikinci bir üniversiteden diploma şansı var ülkemizde. Aşağıda sıralanmış üniversitelerin belirtilen bölümlerinden birinde ön lisans (iki yıllık) ve lisans (dört yıllık) diploma için ter dökebilirsin yani. Diyeceksin ki, “ben zaten okulumu bin bir zorlukla bitirdim, diplomamı da duvarıma astım kenara koydum daha da bana ilişme.“

diploma-670x330

Hayalini kurduğun bazı planların var ya hayatla ilgili…

Hani emekliliğinde veya oturduğun evin borcu bittiğinde Ege’deki sahil kasabasına yerleşeceksin ya mesela. İşte az biraz turizm işletmeciliğinden anlasan daha iyi olmaz mı? “Çocuklarla çok ilgiliyim, kreş açsam ne güzel olur” diyorsun ya hani, çocuk gelişimi ya da sosyal hizmetlerle ilgili bilgin olsa daha iyi değil mi? Evet, kabul ediyorum bu saydıklarım ve belki de saymadıklarımın bir kısmını yaşayarak da öğrenebilirsin. Ancak bir kısmı için diploma gerektiğini de unutma. Kendi işinin patronu olacağın günlerde o işyerinde kendi diplomanın asılı olması daha iyi olmaz mı???

Gelelim ikinci üniversiteden diploma şansı veren okullara:

İstanbul Üniversitesi

Hem lisans, hem ön lisans bölümleri var. Ayrıca bazı bölümleri için lisans tamamlama imkanı sağlıyor. Açık ve uzaktan eğitim mevcut. Sınav, ön koşul şartı yok. Uzaktan kayıt ve öğretim var. Vize ve  final zamanı ise adresine yakın bir yerdesin. Detaylı bilgili için tıklayın (tık tık) .

Atatürk Üniversitesi

Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi için lisans ve ön lisans eğitimi mümkün. Lisans mezunu adaylar her ikisine de başvurabilirken; ön lisans mezun/öğrencileri sadece ön lisans programlarına dahil olabiliyor. Kayıt ve dersler gibi internet ortamında yapılıyor. Vize ve final sınavları ise belirlenen illerdeki merkezlerde gerçekleşiyor. Ayrıca, şehit ya da gazi yakınıysanız veya engel durumunuz varsa materyalden (yani harçtan) muaf olma durumunuz bulunuyor.  Daha fazlası için tıklayın (tık tık).

Anadolu Üniversitesi

Merkezi Eskişehir’de olan Anadolu Üniversitesi, ülkemizde uzaktan üniversite eğitimine imkan sağlayan ilk üniversitesi. Yıllar boyunca bu üniversiteyi Açık Öğretim yani kısaca AÖF olarak bildik zaten :). Ön lisans eğitiminin yanı sıra farklı fakültelerde lisans eğitimi veriliyor. Vize ve final sınavlarının yurt çapında aynı hafta sonunda yapılmasının ötesinde, kendi içinde ayrı bir dünyaya sahip bir okuldur. Detaylar için tık tık

Benim gibi ikinci üniversitesini okuyanlara ve okuyacak olanlara şimdiden “Allah zihin açıklığı versin :)” (Zeynep güncellemesi: Geçtiğimiz yaz mezun oldum, darısı başınıza 🙂 )

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

İkinci Üniversite“ için 4 yorum yapılmış.

 • […] yaşayan ablam da fotoğrafa çok meraklı, ve karma sergilere katılıyor, hatta ikinci üniversite olarak Fotoğrafçılık Bölümü’ne kaydoldu (ben de kaydoldum […]

 • Aslı

  (Nisan 24, 2017 - 3:36 pm)

  Aydınlatıcı ve ivmeler bir yazı olmuş, ellerinize sağlık!

 • Zeynep Erdoğan

  (Mayıs 15, 2017 - 11:38 am)

  çok teşekkürler 🙂 umarız harekete geçirtecek bir yazı olmuştur.

 • […] alışmışım, “eğitim şart” yapacağım işin eğitimini almadan olmaz, derseniz ikinci diploma olarak tarım bölümünü de okuyup sonrasında üretime geçebilirsiniz […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir