İlk Sayfası

Bir süredir terapi yazılarımızı düzenli yazmıyorsak da kendimize iyi gelen filmleri seyretmeye, kitapları okumaya, şarkıları dinlemeye devam ediyoruz, merak etmeyin. Bunun yanı sıra herkes kendi hobileriyle kendi terapisine de devam etmeye gayret ediyor. Mesela ben vakit yaratabildiğim anda elimde makinem, fotoğraf çekmeye çıkıyorum. Bir de son zamanlarda elimden geldiğince spor olsun diyerek yürümeye çalışıyorum. Henüz bir düzene koyma aşamasında olsam da, çok yakında yürüme de benim hayatımda olması gereken yerde olacaktır diye düşünüyorum.

Özellikle düzene koymaya çalıştığınız bir alışkanlığınız, hobiniz varsa; sizi motive edecek bir unsurun olması süreci hızlandırıyor. Benim motivasyon kaynağım hem biraz bibliyoterapi, hem bir nevi müzikoterapi (heyecanı artırmak için biraz gizem yapıyorum, çaktırmayın 😉 ) . ‘Yürüme’ yolculuğumda ise çok sevdiğim bir eşlikçim var, sizlere anlatmak için daha fazla bekleyemedim.

Teknolojinin hızlı ilerlemesi karşısında biliyorsunuz bazı alışkanlıklar değişime uğramaya başladı. Dijital göçmen olan bizler için bu değişime ayak uydurmak biraz zaman alsa da, eninde sonunda biz de bu sele kendimizi kaptırıyoruz. Kişisel olarak e-okuyucuya yeni alışmışken, itiraf etmeliyim sesli kitap benzeri teknolojiler için sanırım biraz daha zamana ihtiyacım var (eski radyo tiyatro dinleyicilerinden kim kaldı?). Ancak abim Özgür sayesinde yeni bir podcast serisine dinlemeye başladım. O kadar sevdim ki, yürüyüşlerimin motivasyon kaynağı bile oldu (hah en sonunda yazının asıl konusuna gelebildim 🙂 ).

IMG_2636
Motivasyon olur da, bunu paylaşmak olmaz mı?

Spotify, zaten birçoğumuzun müzik dinlemek için sıklıkla kullandığı bir aplikasyon. Size anlatacağım podcast ise storytel’in katkılarıyla hazırlanan “İlk Sayfası”. Spotify üzerinden yayınlanıyor; ayrıca bütün yayınları web sitesi üzerinden de dinlemek mümkün. Peki nedir bu ilk sayfası?

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu yazarlarla konuşuyor. Bir kitabın ilk sayfası üzerinden yazarlara nasıl yazdıklarını soruyorlar ve nasıl yazılır sorusuna yanıt arıyorlar. Bir nevi sesli yazı atölyesi düzenliyorlar.

İlk Sayfası’na konu olan kitap, bazen yazarı, bazense Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu tarafından seçiliyor. Seçilen kitap kimi zaman yazarın son kitabı oluyor, kimi zamansa en çok konuşulan kitabı. Her nasıl olursa olsun podcast’in başında seçilen kitabın ilk sayfasını dinliyorsunuz. Sonra o yazarın nasıl yazdığını, neler yazdığını, yazarlık serüvenini, tavsiyelerini… Konuşulan konular uzun ve keyifli, 30-45 dakika arası süren her bir bölüm sizi başka yerlere sürüklüyor. Her yazarın -bir anlamda- nasıl yoğurt yediğini öğreniyor, yeni yazarlara verdiği tavsiyelerini dinliyorsunuz.

Yazıyı yayınladığımız 30 Ocak 2019 itibariyle, İlk Sayfası’nın yayınlanan 25 bölümde kimler yok ki: Ahmet Ümit, Hakan Günday, Yekta Kopan, Zülfü Livaneli, Murat Menteş, Behiç Ak, Nermin Yıldırım ilk aklıma gelenler. Son bölümlerde ise Ercan Kesal, Pınar Kür gibi yazarların sohbetleri var.

Yazarlık, yazma eylemi gibi konuların yanında özellikle Türk Edebiyatı üzerine de kendinizi güncelleme fırsatı buluyorsunuz. Bilmediklerinizi (Behiç Ak’ın ilk çocuk kitaplarının ‘80lerde Japonya’da yayınlanması gibi) öğreniyor ya da unuttuklarınızı (Yekta Kopan da bir Hayalet Gemi yazarlarından biriydi aslında) hatırlıyorsunuz.

Neyse daha fazla spoiler yok, dinleyin, kendiniz keşfedin derim. Bu arada da yolda yürürken kulağında kulaklık, kendi kendine kahkaha atan birini görürseniz de şaşırmayın, kesin İlk Sayfası’nın keyifli bir bölümünü dinliyordur. Ezcümle, yazmaya, çok sevdiğiniz kitapların nasıl yazıldığına meraklıysanız bu podcast serisini kaçırmayın derim.

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir