Imposter Sendromlu Olduğunuzun 9 Belirtisi

Imposter Sendromu yazımızdan sonra kendinizden şüpheye düştüyseniz bu listeye bir göz atmanızı öneririz.

“Imposter Sendromlu Olduğunuzun 9 Belirtisi” yazısı Tought Catalog sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

imposter2

1- Sana yeterince iyi olduğunu söyleyenlere inanmak size zor geliyor.

En yakın arkadaşınız, aileniz, sizi en iyi tanıyan insanlar… Size bir konuda iyi olduğunuzu söylediklerinde bunu duymazdan geliyorsunuz. Sizden iyi bilecek değiller ya?

2- Ufacık, mikroskobik bir hata bile ödünüzü koparıyor.

Size göre yaptığınız hatalar, aslında o işe asla alınmamanız gerektiğinin ve o işe uygun olmadığınızın kesin kanıtı. Herkes gibi bir homo sapiens olduğunuz ve doğal olarak hatalar yapabileceğiniz bir kez bile aklınızdan geçmiyor.

3- İşinizde taahhüt etme konusunda aşırıya kaçma eğiliminiz var.

Her şeye, ama her şeye “evet” diyorsunuz; çünkü üç yıldır iyi performans notları alan bir çalışan olsanız bile kendinizi kanıtlamak zorunda olduğunuzu düşünüyor ve iyi bir çalışan olduğunuzu düşünen yöneticilerinizin aslında yanılıyor olduklarından ve bunun bir gün ortaya çıkacağından korkuyorsunuz. Size göre işinizi korumanızın tek yolu, her isteneni yapmak için gücünüzü amansızca zorlamak.

imposter3

4- Son teslim tarihlerini kaçırıyorsunuz.

O kadar mükemmeliyetçisiniz ki, projeyi kusursuzlaştırırken son teslim tarihini kaçırıyorsunuz. Son teslim tarihini kaçıran bir çalışan o işi hak etmiyordur. Siz söylemiştiniz zaten o işe uygun olmadığınızı…

5- Sürekli streslisiniz. Sürekli ama.

Sürekli olarak işinizi kaybetmenize ve kariyerinizi mahvetmenize ramak kaldığınızı düşündüğünüz için çok normal olarak sürekli endişelisiniz.

6- “Hayır” demekte zorlanıyorsunuz.

Sadece iş hayatında değil, ilişkilerinizde de hiçbir şey için yeterince iyi olmadığınıza inandığınız için herhangi bir şeyi reddederek yetersizliğinizin anlaşılmasını istemiyorsunuz.

7- Takıntılı bir şekilde, sürekli işinizi kontrol ediyorsunuz.

Tamamen bitirmeden önce işinizi birkaç kez kontrol etmek normaldir. Ama bitmiş işi defalarca, de-fa-lar-ca tekrar kontrol etmek ve gözünüzden kaçan bir hata olduğundan ya da daha iyisini yapabilecek olduğunuzdan emin olmak normal değildir.

imposter1

8- “Başarı mı? Peeh, onu herkes yapar ki”

İkramiye? Terfi? Plaket? Şirketini batmaktan kurtarmak? Tamamen tesadüf. Doğru zamanda doğru yerdeydiniz de ondan 🙂

9- Tüm kararlarınızı tekrar tekrar düşünüyorsunuz.

Doğru cevabı ya da yapmanız gerekeni %100 bilmek bile size yetmiyor. Ya hata yaparsanız?

***

Ne yazık ki, tüm bu maddelerde üçümüzü de gördüm. Sizler?

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir