İşte Daha Üretken Olmak İçin 10 Öneri

Günaydın Altın/Beyaz/Krem/Mavi Yakalılar!

Yeni bir haftaya daha merhaba diyoruz. Haftaya başlarken daha üretken olmak için size küçük tüyolar vermek isteriz. İş stresiniz azalsın, hobilere ve sevdiklerinize daha çok zaman kalsın, kendinizi daha iyi hissedin diye.

Küçük de olsa bir tebessümü, belli belirsiz de olsa bir motivasyonu yeni haftanıza eşlikçi edebilirsek, ne mutlu bize 🙂

verimlilik4
Planlama Önemli…

1 – Önceliklendirin, Önceliklendirin, Önceliklendirin

İşinizde üretken olabilmek için sevdiğiniz değil, önemli olan işleri yapmalısınız. Herkes gibi sizin de gününüz 24 saatten oluşuyor ve bu 24 saatte en önemli ve en öncelikli işleri yaparsanız işler yetişir, siz de mutlu olursunuz 🙂 Sosyal medyada takipçi kazanmak önemlidir (ve çok zevklidir!) ama müşteri o ürünü yarına kadar bekliyorsa ürünü hazır edene kadar adios twitter 🙁

Güne başlarken ilk işiniz yapmanız gereken işleri listelemek olsun ve bu işleri yapılması gereken sırada yapın.

2 – Yapılacak İşleri Zamanlayın

Sadece yapılacak işleri listelemek yetmez, onlara bir bitiş zamanı da belirlemek gerekir. Böylece günü daha planlı geçirebilir ve fikirleri ürünlere dönüştürebilirsiniz.

3 – Mükemmeliyetçilik mi? Kaçın, Kaçın, Kaçının!!!

Mükemmeliyetçilik mi yoksa ilerleme mi? Bitmiş olması mükemmel olmasından daha iyidir. Tabii ki elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız ama bir çok kişi mükemmel olması için ayrıntılarla uğraşmaktan işi zamanında bitiremiyor. (Laf aramızda, yaptığı işi sevmeyen bir çok kişide görülen bir sorun bu.) Yapıverin bitsin, zamanınız kalırsa makyajlarsınız 🙂

4 – Teknolojinin Esiri Olmayın

Günün bir bölümünde bilgisayar ve telefonunuzu bırakın (You talkin’ to me? YOU TALKIN’ TO ME??) Böylece iş hayatınızla özel hayatınızı ayırabilir, işte geçen zamanınızın çok daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

5 – Aynı Anda Birden Fazla İşe Saldırmayın

Öncelikler çakışsa bile tek bir işe odaklanın. Evet, e-postalar dahil! Sabah ilk bir saatinizde gelenleri cevapladınız mı? Belli bir saate kadar mailleri kapatın. (İşyerinizde messenger varsa bunu yapabilirsiniz. Statünüzü “Meşgul” yaparsanız çok çok acil bir mesajı kaçırmamayı garantilemiş olursunuz.)

verimlilik2
Uykuya özendirmedi mi? Aaa neden?

6 – Uykunuzu Alın

Uyku zamanı, çocuklukta kalmış bir kavram değildir. Yeterli ve düzenli bir uyku bedeniniz ve beyniniz için çok önemlidir. Yeterince dinlenmiş bir beyin çok daha üretken olur. Böylece dinlenmeye daha çok zaman kalır 🙂

7 – Gün İçinde Düzenli Aralar Verin

İşe verilen düzenli aralar, şaşırtıcı gelse de konsantrasyonunuzu artırır. Arada baltanızı bilemelisiniz değil mi? En doğrusu 90 dakikalık çevrimler halinde çalışmanızdır. 1,5 saatte bir ara verin. (Acaba futbol maçlarının 90 dakika olmasının konuyla bir ilgisi var mı? Ciddi ol Selin!)

8 – “İki Dakika Kuralı”

Bir iş, iki dakikadan daha kısa bir sürede yapılabilir gibi duruyorsa, yapın gitsin! İş listenizde boşuna yer kaplayıp da moralinizi bozmasın.

9 – Toplantılara Şüpheci Bakın

Toplantılar en büyük zaman vampirleridir. Toplantı set etmeden önce – eğer şansınız varsa tabi, anladınız siz onu 🙂 – başka yolu var mı düşünün. Belki o kişinin yanına gidip konuyu halledebilirsiniz. Ya da toplantıyı ayakta yapmayı (“standing meeting” diyor Anglo-Saksonlar.) deneyebilirsiniz. Bir öneri de tüm toplantı sürelerini %25 azaltmak olabilir.

verimlilik3
Kesin erkek masası bu 🙂

10 – Çalışma Alanınızı Düzenleyin

Bu maddenin eksikliğini hissetmiştiniz değil mi? Evet masanızı düzenleyiiiin, cici kalemlerinizi diziiiin, fazla kağıtları kaldırıııın, çekmecenizde veya masanızda eksiklikler varsa gideriiiin, seviyorsanız masanızı çiçekler, böcekler, süslerle donatııın, oh misss 🙂

***

Sizin başka önerileriniz veya tüyolarınız varsa yorumlara yazarsanız çok seviniriz.

İyi haftalar 🙂

Kaynaklar :
With Garce and Gold
Inc.com
entrepreneur.com
Business News Daily

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

İşte Daha Üretken Olmak İçin 10 Öneri“ için 3 yorum yapılmış.

 • Tuba

  (Mart 14, 2017 - 8:59 am)

  Mükemmelliyetçiliği törpülemek kadar zor birşey yok. Sadece bir kişi hastalığı değil, kuşak hastalığı. İnsanı hayatının her alanında yiyip bitiren bir hastalık.

  Kaleminize sağlık, yazıyı arkadaşlarımla da paylaşıyorum.

  • Selin Güneş

   (Mart 14, 2017 - 9:52 am)

   Çok teşekkür ederiz Tuba Hanım, ne kadar çok destek ve motivasyon kaynağı oluyorsunuz bize 🙂

 • […] İşte Daha Üretken Olmak İçin 10 Öneri […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir