İşte Mutluluk, “İşte Mutluluk” – Çatışma Çözmede “Zürafa Dili”

İşte mutluluk serisinde işyeri çatışmalarının çözümü hakkında araştırma yaparken “Zürafa Dili Kullanın” diye bir ifade ile karşılaşmıştım. Hakkında yaptığım araştırmalardan sonra bu kavram ilgimi çekti ve seri içinde paylaşmak istedim.

Öncelikle neden “aslan dili” ya da “penguen dili” değil de “zürafa dili” denmiş olabileceği ile ilgili beyin egzersizi yapalım. Zürafalar çok az ses çıkaran hayvanlar. Vücutlarına oranla kalbi en büyük olan memeliler. Ayrıca hepimizin bildiği uzun boyunları sayesinde tüm ormanı kuşbakışı görebiliyor ve yukarıdan iletişim kurabiliyorlar.

iştemutluluk37
Karar verin, anlaşmayı çözmek mi, güreşi kazanmak mı?

Zürafa dili ile kastedileni aslında bu özelliklere bakarak sezebiliriz. Olaylara kendi perspektifimizden değil de belli bir mesafeden bakmak. “doğru-yanlış” tanımlarından kaçınmak, bizim gibi olmayanın yanlış olduğu fikrinden kendimizi arındırmak… Zürafa dili kazanmayı değil, gerçek problemi anlamayı ve çözmeyi amaçlayan bir yaklaşım.

Genel bir çatışma çözme yöntemi olan zürafa dilini, Danimarkalı abim (beni bacısı ilan etmişti, hatırlarsınız 🙂 )Alexander Kjerulf iş hayatına uyarlamış.

Zürafa dili şu adımlardan oluşuyor:

Örnek : Toplantıda sürekli lafı ağzınıza tıkayan bir mendebur var. Ona laf anlatmaya çalışmaktan toplantıdaki bir çok şeyi kaçırıyorsunuz. Daha geçen toplantıda teslim tarihinin ne kadar katı olduğunu sormanıza izin vermediği için işleri yanlış önceliklendirdiniz.

iştemutluluk36
“Duydun mu, insanlar anlaşmazlıklarını bizim gibi çözüyorlarmış…”
 1. Konuyu objektif terimlerle açıklayın. Ne hissettiğinizi, size ve karşınızdakine olan etkilerini değil sadece olayı tanımlayacaksınız. “Beni dinlemiyorsun” değil “Geçen toplantıda sürekli birbirimizin sözünü kestiğimizi fark ettim“. Daha sonra söylemek istediği bir şey olup olmadığını sorun ve varsa kesmeden dinleyin.
 2. Neredeyse hiç bir zaman, hiç bir çatışma tek tarafın hatası nedeniyle olmaz. O nedenle ikinci adım olarak kendi payınıza düşen hata(lar) için özür dileyin. Unutmayın, tüm anlaşmazlık için değil, sadece kendi payınız için sorumluluğu alıyorsunuz.
 3. Karşınızdakini takdir edin ve bu anlaşmazlığı neden çözmeye değer bulduğunuz hakkında konuşun (destan yazmayın tabii ki:) ) “Her ne kadar birbirimizi dinlemede sorunlarımız var gibiyse de ekibe çok katkın olduğunun farkındayım. Ben de senden çok şey öğreniyorum.
 4. Bu anlaşmazlığın sonuçları hakkında konuşun. “Birbirimizi dinleyemediğimiz için projenin deadline’ının katılığı hakkında net bir bilgi alamadım ve işleri önceliklendirirken zorlandım.” Yine karşınızdakine ekleyeceği bir şey olup olmadığını sorun ve varsa dinleyin.
 5. Bu çatışmanın çözümünden ne bekliyorsunuz? “Umarım bundan sonra bir birimizi daha iyi dinler ve anlarız.
 6. En sonunda, yapabileceğiniz somut bir eylemde anlaşın. “Bir sonraki toplantıda konuşmadan önce birbirimize ‘bitti mi?’ diye soralım.
iştemutluluk38
“Anlaştık mı?” “Anlaştık.”

Gördüğünüz gibi suçlama yok, haklı-haksız kararı yok, çözüm var. Bana gayet uygulanabilir geldi, siz ne dersiniz?

Kaynak:
naglergroup.com

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

İşte Mutluluk, “İşte Mutluluk” – Çatışma Çözmede “Zürafa Dili”“ için 1 yorum yapılmış.

 • Merih Baran

  (Mart 21, 2017 - 12:45 pm)

  Çok güzel. Hatta sanki yalnızca iş toplantılarındaki anlaşmazlıklarda değil de, yaşamın her alanında kullanılması tercih sebebi bir dil gibi..)) hep sevmişimdir zürafaları zaten.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir