İşte Mutluluk, “İşte” Mutluluk : İşinizde Mutsuz Olduğunuzun 10 İşareti

– İşinde mutlu musun?
– Bilmeeeem?

Bir hikaye vardır, çok severim.

Zamanın ve mekanın birinde adamın birinin bir mahkemede alacak-verecek davası olmuş. “Dava dilekçeni en iyi o yazar” diyerek ona bir arzuhalciyi önermişler. Bizimki de o kişiyi bulup dava dilekçesini yazdırmış. Sonra da dilekçesini okurken hüngür hüngür ağlamaya başlamış. “Nen var?” diye soranlara da “Ulan ben ne talihsiz bir adammışım, bu namussuz bana neler yapmış böyle?” demiş…

Bu hikayedeki arzuhalci gibi olmak değil kesinlikle niyetim. Sadece bu “bilmeeem” cevabı yerine net bir cevabınız, bir farkındalığınız olsun istiyorum.

Eğer işinizde mutlu olup olmadığınız konusunda net bir fikriniz yoksa, bu 10 maddeye bir bakın bakalım, kaçı size tanıdık gelecek? (Genel haliniz olarak bakın, hepimiz bazen mutlu, bazen mutsuzuzdur çünkü.)

1 – Saat ile ilişkiniz

“Ofise gittiğimde yaptığım ilk iş, mesai bitimine kaç saatim kaldığına bakmak.”

Karnınız açsa yemek saatini kollamanız normal tabii ki. Ama gün içinde sürekli aklınız iş bitiş saatinde ise kırmızı alarm!

Üstelik böyle yaparak günü daha uzun algılamaya neden oluyorsunuz. Zaman izafi, malum:)

iştemutluluk13
İş gününü 15 dakikalara bölen ve iş bitimine kaaç 15 dakika kaldığını hesaplayan var mı?

2 – Sabah sendromu

“Pazartesi sabahını düşünmekten pazar akşamları uyuyamıyorum.”

Tatil bitiyor diye üzülmek normal olabilir ama işi düşündükçe strese giriyorsanız, bir düşünün sorun nerede olabilir?

Gerçi bu tek başına bir mutsuzluk işareti  olmayabilir. Misal ben hiç pazartesi sendromu yaşamadım ama hayatımda tanıdığım en işine aşık kişilerden biri olan peder bey gençliğinden beri bundan muzdaripmiş 🙂

 3 – Erteleme

“Bitirmeye cidden çalışıyorum ama zaman geçiveriyor, olmuyor bir türlü, gene yumurtayı kapıya dayadım! 

Ertelemek birçok kişiye göre bir irade zayıflığı sadece. Bence ise işinde mutsuz olmanın çok net bir belirtisi. Erteliyorsunuz çünkü yaptığınız işle ilgili bir heyecan duymuyorsunuz. Bazı işler hemen biter, bazılarına tekrar dönmeniz gerekir. Çoğu işinize tekrar dönmeniz gerekiyorsa bu mutsuzluk verici olacaktir. Aklınız nerede bakayım?

iştemutluluk11
Önce hangi sıkıcı işten başlasam?

4 – Fiziksel sağlık

Uykusuzluk, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı… Yapılan araştırmalara göre işinde mutsuz olan insanlarda bu ve benzeri fiziksel sıkıntılar daha sık görünüyormuş. Bir bakın bakalım sürekli ve nedeni bulunamayıp “strestendir” denilen bir fiziksel sıkıntınız var mı?

5 – Maaş ve yan haklar çok çok önemli!

İşin kendisi size mutluluk vermiyorsa maaş ve yan haklar daha fazla önem kazanır ve bunlara daha fazla takık olursunuz. Sizinle aynı pozisyonda olanların durumlarını çok merak eder, sizden iyilerse buna tahammül edemezsiniz. Bu kadar sıkıntıyı boşuna mı çekiyorsunuz canım?

6 – İş arkadaşlarınıza yardım etmek?

Aslında normalde yardımsever birisiniz ama iş arkadaşlarınıza asla yardım etmek istemiyorsunuz. Neden?

İki nedeni var. Birincisi kötü hisseden insanların yardım etmeye daha az istekli olduklarını ortaya koyan araştırma sonuçları. İkincisi ise zaten zar zor motive olarak yaptığınız işlerin artma ve işteki zamanınızın uzama ihtimali.

7 – İş arkadaşı mı? O da ne?

Gallup, işyeri katılımı konusundaki çalışmalarında, işyerinde mutluluğun en önemli belirtilerinden birinin işyerinde en az bir yakın arkadaşa sahip olmak olduğunu keşfetmiş. İşyerinde mutsuzsanız insan ilişkileri bile size ekstra yük gibi gelir, o nedenle arkadaş markadaş hak getire…

iştemutluluk10
İşyerinde bu kadar mı sevimlisiniz?

8 – Hiçbir şey ama hiçbir şey umurunuzda değil.

Mutsuz olduğunuzda dünyanız sizin etrafınızda döner. Başka hiçbir şey sizin için bir önem arzetmez.

9 – Küçük şeyler bile size rahatsız ediyor.

Otoparkta iki araçlık yeri kaplayanlar, kettledaki suyu bitirip boş bırakanlar, yan kübikte bağırarak konuşan iş arkadaşınız… Sizi deli mi ediyor? Mutsuzsanız sinirleriniz daha hassas olur ve normalde hoşgörüyle karşılayacağınız şeyler bile size katlanılmaz gelir.

10 – Herkesten şüphe ediyorsunuz, öyle mi?

Mutsuz insan paranoyak olur. Herkesi kendi gibi mutsuz sandığından, yapılan herşeyin ardında bir art niyet arar. Yardım ediyorsa bir şey bekleyecektir, dertleşiyorsa ağzından laf alacaktır, yöneticisi mutlaka o sözü sana laf sokmak için söylemiştir, onu çağırmadılarsa mutlaka bir nedeni vardır…

***

iştemutluluk12

Vay anasını, resmen kendi kendimin arzuhalcisi oldum! Ben bir ağlayıp geleceğim, siz okuyadurun 🙂

Kaynaklar :

pinetribe.com
positivesharing.com

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir