İşte Mutluluk, “İşte Mutluluk” – İşle Beden İlişkisi

iştemutluluk41
İşte mutluluk için ağrı-sızı olmamalı, değil mi?

“İşyerindeki stresten muzdarip olduğunu düşünenlerin çoğu, aslında formsuz bir vücuda sahip. Bu yüzden terliyor, nefes darlığı çekiyor, kalp çarpıntısı yaşıyor ve güçsüz düşüyorlar. Sorunları stres değil, sadece fiziksel formsuzluk. Yapmaları gereken şey iş yüklerini azaltmak değil, fiziksel dayanıklılıklarını arttırmak.”

…diyor işe bağlı stres ve hastalıklar konusunda uzman bir doktor olan Claus Hyldahl.

“Buyurun, buradan yakın!”

…diye cevaplıyor Plazadan Dünyaya sitesinin yazarlarından olan Selin Güneş. 🙂

İşyerindeki stres, işte mutluluk ve fiziksel sağlık durumumuzu etkiler. Ama anlıyoruz ki fiziksel olarak sağlıklı değilsek iş performansımız bundan olumsuz etkilenecek ve bunun doğal sonucu olarak, çalışırken daha stresli olacağız. Atatürk’ün “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözüne “işyerinde mutluluk ve performans için sağlam kafa gerekir.” sözünü eklersek, aradaki ilişkiyi daha anlaşılır kılabiliriz.

Peki fiziksel sağlığımız için yapabileceklerimiz neler?

Doğru beslenmek

Aslında bu konuda bir şeyler yazmamız doğru olmayabilir. Çünkü bizler konunun uzmanı değiliz. Ancak biliyoruz ki, masa başında, hele de bilgisayara kilitlenmiş iken yediklerimizin farkında olmadan sürekli bir atıştırma halinde olabiliriz. Sınırlı öğlen aralarında sohbet arası ne yediğimize de dikkat etmeyebiliriz.

Bunları yapmamakla işe başlayabiliriz. Neyi, ne zaman, ne sıklıkla yediğimize dikkat etmemiz bile bir fark yaratacaktır.

iştemutluluk40

“Az ama sık yemek” beslenme uzmanlarının genel önerisidir. Şahsen benim bünyeme de uygun bir beslenme temposudur. Ancak sayıca daha az olsa da “günde 2-3 kere yemek yemek” önerisinde bulunan uzmanlar da var. Bence doğru olan kişinin kendi vücudunun tepkilerini dinlemesi ya da güvendiği bir uzmanın önerilerini uygulamasıdır.

Enerji Tablosu Çıkarmak

Herkesin kendini daha enerjik hissettiği saatler vardır ve bu, herkes için farklıdır. Kimi sabah saatlerine, kimiyse öğleden sonra saatlerde daha enerjik olur. Kendiniz için bunu bilmeniz performansınız için yararlı olacaktır.

Çocuğu olan okuyanlar bilirler, çocuğa tuvalet eğitimi vermek için ilk adım saatli bir çizelgede çiş-kaka saatlerini not etmektir. Benzer bir çizelgeyi enerji seviyesi için tutabiliriz. Her saat başı enerjimize 1-5 arası puan verip bir haftanın sonunda çizelgeye bakarak vücut ritmimiz hakkında bir fikre sahip olabiliriz.

  • Enerjiniz öğünlerden sonra düşüyorsa daha az yemek yemeği denemelisiniz.
  • Enerjiniz genel olarak düşük ise, egzersiz yapmanın faydası olacaktır.
  • Sabahları yorgun iseniz, uyku sürenizi arttırmaya ya da kahvaltınızı değiştirmeye çalışabilirsiniz.

Daha Hareketli Bir Yaşam

“İnsanlar göçebe atalarından evrilmişlerdir. Bu evrim sonucunda bedenlerimiz, çok fazla yürümeyi gerektiren göçebe yaşam tarzına en uygun hale gelmiştir. Günde 10 kilometre yürümek, bizim doğamızda vardır ve hareketsizce oturmak vücudumuza zararlıdır. Günümüzün tipik, modern, hareketsiz yaşam tarzı, günde bir paket sigara içmek kadar sağlığımıza zarar verir.”

Her gün spor yapmaya vakit ayırmak, bizler için mümkün olmayabilir ancak masa başında egzersiz yapabilir ya da iş hayatımıza şu yollarla biraz hareket katabiliriz.

iştemutluluk39

  • Ayakta toplantılar.
  • Masanız yükseltilebiliyorsa ayakta çalışmak.
  • Sandalye yerine pilates topu kullanmak (!?) – Plazada olmaz da krem yakalılar yapabilir bunu.
  • Öğlen aralarında yürüyüşe çıkmak.
  • Asansör yerine merdiven kullanmak.
  • Oyun arkadaşları bulup koşmalı atlamalı oyunlar oynamak. Hem birlikte eğlenmiş olursunuz, fena mı?
  • Masada oturma pozisyonunu sürekli değiştirmek.

Uyumak

Tempomuz yükselince ilk uykumuzdan fedakarlık ederiz. Ancak yetişkin bir insanın günde 7-9 saat uykuya ihtiyacı vardır. Bu uykuyu alamayan kişiler daha yavaş düşünüp hareket eder, daha fazla hata yapar ve hatırlama güçlüğü çekerler.

İş yaşam dengesini kurmanın çok zor olduğı plaza hayatında uyku hakkında öneri vermekten çekiniyorum aslında. Çünkü “Vakit olsa uyuruz herhalde” ya da “Bir gece benim kerimeye sen bak da, ben de uyuyayım” diye bir cevap almam kuvvetle muhtemel 🙂

Öğlen arasında yapılabilecek 15 dakikalık şekerlemeler öğleden sonra taze ve enerjik hissetmeye yardımcı olabiliyormuş. Belki bu öneri bu maddeyi kapatmak için iyi bir yol olabilir 🙂

Kötü Alışkanlıkları Terketmek

Kiloluysanız kilo vermeye çalışın. Alkol ve sigarayı azaltın, mümkünse bırakın. Spor yapmaya çalışın. Daha sağlıklı olmanın yanında günlük enerjinizin de arttığını göreceksiniz.

Ufak Meditasyonlar

Vücudunuzda olup bitenin farkında olmak, stresi azaltıp kafanızı boşaltmak için kendinize günde birkaç dakika ayırıp ufak meditasyonlar yapabilirsiniz. Derin nefesler alıp nefesinize odaklanmak, vücudunuzu gevşetmek gibi bir çok meditasyon ,internette ulaşılabilir durumdadır. Kulaklıktan gelen meditatif müzikler de yardımcı olacaktır.

Ne demiştik?

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. İşyerinde mutluluk ve performans için de sağlam kafa gerekir.”

Sağlıklı ve mutlu işler 🙂

Kaynak:
Sabak 9 Akşam 5 Happy Hour – Alexander Kjerulf

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir