İşte Mutluluk, “İşte Mutluluk” – İtirazı Olan?

Bir süredir “İşte Mutluluk, “İşte” Mutluluk” serime ana kaynak olarak kullandığım “Sabah 9’dan Akşam 6’ya Happy Hour” kitabının yazarı ve CHO (Chief Happiness Officer) Alexander Kjerulf, Lizbon’da bir seminer sonrası “Ben işte mutluluğa karşıyım, işte mutluluk gereksiz bir kavram” diyen bir IT firması kurucusu ile tanışmış.

Bu kişiye göre yapılması gereken dişini sıkıp günde 14 saat çalışmak ve olabildiğince erken emekli olabilmek için para biriktirmekmiş. (Ne kadar tanıdık, değil mi?) Buraya gelme nedeni de yemeklerini, sularını eksik etmediği (ayda 1000 avro yoğurt masrafı varmış, düşünün!) 100 nankör çalışandan 60’ının her yıl neden ayrıldığını bulmakmış. Anlamış ki, “işte mutluluk” gibi saçma sapan kavramlarla beyinleri yıkanıyormuş zavallıların(!), ondanmış…

Şimdi  – görsem tanıyacağımı hissettiğim – firma sahibinin ve onun gibi düşünen kişilerin 20 argümanına Alexander Abi’nin 🙂 cevaplarına bir bakalım. İşte mutluluk kavramı saçmalık mı yoksa hepimizin üzerinde düşünmesi ve çabalaması gereken, hayatın olmazsa olmazı mı?

S : I like you a lot, can I call you “Abi”?
A : Hvad er “Abi”?
S : It means “older brother” in Turkish.
A : Ja, selvfølgelig, “Bacımsın” 🙂

***

El İtiraz 1 : “İşte mutluluk” elle tutulur bir tanımı olmayan, havadan sudan bir “şey”dir.

El Cevab 1 : Önde gelen araştırmacılardan biri olan Sonja Lyubomirsky, mutluluk için şu tanımı yapmış: “Hayatının iyi, anlamlı ve faydalı olduğunu düşünmenin verdiği sevinç, memnuniyet ve kendini iyi hissetme tecrübesi.” Ben bunu iş hayatına uyarladım ve diyorum ki:

İşte mutluluk, insanın işi hayatının iyi, anlamlı ve faydalı olduğunu düşünmenin verdiği sevinç, memnuniyet ve kendini iyi hissetme tecrübesidir.
Nasıl? Bu da mı gol değil?
Diyelim ki tanımı yok, tam tanımı olmayan birçok kavram var; örneğin sağlık, net bir tanımı yok ama sağlığımıza dikkat ediyoruz, ülkemizdeki genel sağlık seviyesini yükseltmeye çalışıyoruz değil mi?

Geçelim…

El İtiraz 2 : İşte mutluluk ölçülemez.

El Cevab 2 : Birinin işteki mutluluğunu ölçmek istiyorsanız, yapmanız gereken çok basit. Ona sorun! İşinizde ne kadar mutlusunuz?” Bu kadar basit. Kişilere tek tek sorabilirsiniz ya da anketlerle tüm işyerinin mutluluk seviyesini öğrenebilirsiniz.

El İtiraz 3 : İnsanları işte ne mutlu eder ki, kim biliyor bunu?

El Cevab 3 : Bu konuda yapılmış araştırmalar var. Bu araştırmaların sonuçlarına göre insanları işte mutlu eden iki şey var: sonuçlar ve ilişkiler. Yani iyi bir yönetici ve iyi iş arkadaşlarıyla yapılan anlamlı bir iş. Bunlara çalışın.

El İtiraz 4 : İnsanlar kendilerini ne mutlu eder biliyorlar mı bakalım? Geçelim…

El Cevab 4 : Çok yanlış değil aslında, insanların gerçekten neyle mutlu olacaklarına dair net bir fikirleri yok. Birçok kişi “İşte bol bol bedava yiyecek-içecek beni mutlu eder” diye düşünüyor ama bunlar sağlanınca mutlu olmuyorlar. Ama işte mutluluk üzerine düşünmekten vazgeçmek için geçerli bir neden midir bu? İşte nasıl mutlu olabileceği üstünde düşünmek için insanlar eğitilebilir ve teşvik edilebilir.
iştemutluluk15
İşte mutluluk bir kumar mı?

El İtiraz 5 : İşte herkesi mutlu edemezsin, beş parmağın beşi ayrıdır sonuçta.

El Cevab 5 : Pöff! Tabii ki her insan farklıdır. Herkesin ihtiyaçları ve herkesi mutlu eden şey farklıdır bu nedenle herkese ayrı ayrı davranırız. Danimarka’nın en mutlu işyeri olan Danish Bank’ın CEO’su der ki,
Herkese eşit davranmanın tek yolu herkese farklı davranmaktır.” (Eşitlik değil, adalet diye bir kavramla açıklanıyor bu çocuk gelişiminde örneğin.)

El İtiraz 6 : İşini seversen ve o işten ayrılmak zorunda kalırsan ne olacak?

El Cevab 6 : Birini seçiyor ve onunla evleniyorsunuz. Yani bu mantıkla pek sevmediğiniz biriyle evlenmelisiniz, öyle mi? Hayatın bin bir türlü hali var, ilerde ayrılabilirsiniz çünkü. Hı hı, evet. Oldu, mersi.

El İtiraz 7 : İnsanları mutlu olmaya zorlamak yanlıştır.

El Cevab 7 : Yani, insanları ne olursa olsun bir şeye zorlamak ilkesel olarak yanlıştır. Ama insanların çalışmayı sevecekleri bir işyeri ortamı yaratmak kesinlikle doğrudur ve tam da yapılması gereken şeydir.

El İtiraz 8 : Mutluluğa kafanı takarsan mutlu olamazsın.

El Cevab 8 : Bu konuda kendini yiyip bitirirsen mutlu olamayacağın doğru. “Neden mutlu değilim? Ama mutlu olmalıyım. Bak herkes işini seviyor, ben de sevmeliyim…” İşinde mutsuzsan kendini suçlamak yerine bu konuda bir şeyler yap. İşinde mutlu ol ya da mutlu olabileceğin başka bir işe geç.

El İtiraz 9 : Mutluluk kişiye özel bir kavramdır, bana ne bundan?

El Cevab 9 : Peki ya işteki mutluluk iş verimini etkiliyorsa? Ya işte mutlu ya da mutsuz olmak bulaşıcıysa? Yine de “özel hayattır, karışmam” diyebilir misiniz?

El İtiraz 10 : İşimde mutsuz olmak hakkkım, söke söke alırım!

El Cevab 10 : Evet, haklısın. Da, niye ki? Kaldı ki senin mutsuzluğun tüm iş arkadaşlarını etkileyecek ve ekibini verimsiz çalışan mutsuz bir takıma dönüştürecek. Mutlu mutlu çalışsanız daha iyi olma’ mı?

El İtiraz 11 : Çalışanları mutlu etmek için yapılan o eğlenceler, oyunlar, aktiviteler… Iyyykkkk!!!

El Cevab 11 : Çok şükür ki işte mutlu olmak sadece bunlarla ilgili değil. İnsanları takdir etmek, işlerini daha iyi yapabilmeleri için geliştirmek, yetkinlikler kazandırmak, işlerinin anlamlı olduğunu göstermek de insanları mutlu edecektir. Ama yine de eğlenmeyi unutmayın derim. Zira iş arkadaşlarının eğlenceli bir ortamda çalışmaları da önemlidir. Hoşlanmayan katılmayabilir, ne var bunda?

iştemutluluk17
Yapmayın bunu kendinize…

El İtiraz 12 : İşte mutluluk aptalca, saçma, anlamsız, gereksiz …

El Cevab 12 : Hayır, tam tersi işte mutluluk çok ciddiye alınması gereken bir kavramdır. Mutlu işyerlerinin karı artar, daha başarılı olur ve daha mutlu müşterilere sahip olurlar. Ayrıca işinde nasıl hissettiğin tüm hayatını etkiler. İşinde mutlu olanlar daha sağlıklıdır, daha verimlidir, daha başarılıdır ve özel hayatlarında daha mutludurlar. Hayatta daha ciddi ne olabilir ki?

El İtiraz 13 : İşte mutluluk duygular ve hislerle ilgilidir, bunlar da andan ana değişir ve önemsizdir.

El Cevab 13 : Duygusal durumumuzun sadece o anki hislerimizi değil hayatımızın birçok alanını etkilediğini ortaya koyan psikolojik araştırma sonuçlarını görmezden gelen bir argüman bu. Bir önceki maddedeki gibi, işte mutlu olup olmamamızın hayatımızın her alanına etkisi vardır. Anlık duygular bu kadar etkili olabilir mi?

El itiraz 14 : İşyerinde mutsuzsan mutsuzsundur. Bu konuda yapabileceğin bir şey yok.

El Cevab 14 : Araştırma sonuçları gösteriyor ki, kendi mutluluğun ve çevrendekilerin mutluluğu için yapabileceğin birçok şey var. Üstelik günlük rutinde yapabileceğin ufak, basit değişikliklerin çok büyük etkisi olabiliyor.

iştemutluluk16
Biz berbat bir takımız 🙂

El İtiraz 15 : İşinde mutlu olan kişi bencildir ve kötü bir takım oyuncusudur.

El Cevab 15 : Tam tersi. Araştırma sonuçlarına göre mutlu insanlar daha yardımsever, daha cömert ve daha empatik oluyorlar. İyi bir gün geçiriyorsan, çevrendeki insanlara karşı daha duyarlı olursun. Kötü gününde tek gündemin kendi durumun olur, başkasıyla ilgilenmeye mecalin olmaz.

El İtiraz 16 : Sadece bulunduğu koşullardan tatmin olmayanlar, onu değiştirmek için çalışırlar. Yani mutlu insanlar kayıtsız ve tembel olurlar.

El Cevab 16 : Tam tersi, mutlu kişiler görevleriyle ilgili iyimser ve dolayısıya bu görevlerinde başarılı olmaya daha yatkın olurlar. Mutlu insanlar daha yaratıcı oldukları için sorunlara daha iyi çözümler bulabileceklerdir. Mutlu insanlar daha çekici ve sempatik oldukları için daha iyi (yetkin diye de okuyabilirsiniz) insanları ekiplerine dahil olmaya ikna edebileceklerdir. Mutsuzlar ise sonunda pes edip “evet bu sorunlar var ama ne yapalım?” diyeceklerdir. Onlara bu yalnızlık ve boşvermişliklerinde başarılar dileyelim.

El itiraz 17 : İşte mutlu olmak imkansızdır. Herkes işinden nefret eder. Bu işin doğası bu. (En popüler madde.)

İnsanların mutlu oldukları sadece bir işyeri bile bu maddeyi çürütür. Ben ise yüzlerce örnek verebilirim. (PD Notu: Var, onlardan üçü olmak için yola çıktığımız ve bu sitenin varlık nedeni olan, bize ilham veren böyle insanlar.)

iştemutluluk14
“Cesur ol, gözüpek ol, güzel ol, kendin ol.”

El İtiraz 18 : İşte mutlu olunmaz. İşte ciddi, profesyonel ve sonuç odaklı olunur.

Kaçıncı tekrar bilmiyorum ama, MUTLU İNSANLAR DAHA VERİMLİ OLURLAR. Yani çalışanlarının mutlu olması patronların çıkarınadır. Ayrıca mutluluk ciddiyetsizlik değildir.

El İtiraz 19 : İşyerinde duygulara yer yok. (“Profesyonel olun ve duygularınızı evde bırakın” adlı korkunç bir kitapta okudum bunu.)

Burada anlaşalım, duygular kim olduğumuzu tanımlayan ana unsurlardır. Nerede olursak olalım bizimledirler. Onları yoksaymaya çalışsak da bunu başaramayız.

Tek bir örnek : Karar verme mekanizmamız büyük ölçüde duygularımıza dayanır. Herhangi bir işyerinde, herhangi bir ekipte, herhangi bir kişi duygularından bağımsız herhangi bir karar alamaz. Duygularımız kim olduğumuzu belirlediğine göre işyerinde de duygularımızın farkında olmalıyız.

El İtiraz 20 : İşte mutlu olmayı beklersen, daha çoook beklersin.

İşte mutlu olmak gibi bir beklentin olmazsa sonunda kendini nefret ettiğin bir işte, berbat bir yöneticiyle çalışıyor bulursun. Bunu böylece kabul edersin. Bu konuda hiçbir şey yapamazsın ve o işte sıkışıp kalırsın. Ama kariyer hedeflerin arasında işinde mutlu olmak varsa ve işinde mutlu değilsen bu konuda birşeyler yaparsın.

***

Bir Danimarka olmadığımızın farkındayım tabii ki. Burada yazılanları %100 uygulayabilecek kadar tuzumuz kuru değil. Ancak bu cevaplar bize yeni bir bakış açısı kazandırabilir. En azından işimizde mutlu olmanın hem hakkımız, hem de kendimize ve sağlığımızdan etkilenecek olan ailemiz, arkadaşlarımız ve varsa çocuklarımıza karşı görevimiz olduğunu idrak edebilirsek, bu konuda ufak da olsa bir şeyler yapabiliriz.

Bu yazı dizisinin tüm amacı budur.

Sizin başka itirazlarınız varsa öğrenmeyi ve üzerinde düşünmeyi çok isteriz.

Kaynak
The Chief Happiness Officer Blog

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

İşte Mutluluk, “İşte Mutluluk” – İtirazı Olan?“ için 1 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir