İşte Mutluluk, “İşte” Mutluluk – Manifesto

Tüm “İşte Mutluluk, ‘İşte’ Mutluluk” yazılarımız için buyurun.

Daha fazla insan yaptığı işte mutlu olsaydı, daha farklı bir ülkede yaşıyor olurduk.

iştemutluluk3

Gerek plaza hayatındayken, gerek istifa sürecimde, gerekse Plazadan Dünyaya için çalışmaya her oturduğum(uz)da dile getirdiğim, adeta mottom haline gelen bir cümle bu. Dolayısıyla ister kariyerine devam edenler, isterse değişikliğe gidenler için “iş yerinde mutluluk” kavramına oldukça fazla kafa yoruyorum.

Danimarkalılar bunu kültür edinmişler. Öyle ki, işteki mutluluğun tam karşılığı olan bir kelime var Danca’da: arbejdsgldæde  (bu havalı kelime ahbaytzgılıh şeklinde okunuyormuş 🙂 )

Sadece iş hayatında mutluluğu artırmak amaçlı bir kuruluş var, woohooinc adında. Kuruluş, bir manifesto yayınlamış, gelin bir göz atalım :

***

Mutsuz işyerlerine ve kötü yöneticilere katlanmaya son veriyoruz. İşte mutsuz olmayı küçümsemeyelim, bize mutsuzluk ve stres verir, sağlığımızı ve hatta hayatımızı alır. İşimizde mutlu iken daha enerjik, üretken, yaratıcı ve başarılı oluruz. Ki bunlara çok ihtiyacımız var. Bundan sonra mutlu çalışacağız.

Çünkü gelecek mutluların olacaktır.

İşte kendiniz işte mutlu kılmak için bilmeniz ve yapmanız gerekenler:

1 – İşimde mutlu olmayı seçiyorum.

Beni mutlu etmeyecek bir işte çalışmayı reddediyorum, bu kadar basit. Sabah kalktığımda çalışacağım için heyecan duymak istiyorum. İşim ve iş arkadaşlarımla gurur duymak istiyorum. Pazartesi sabahı ve cuma akşamı benim için eşit derecede heyecan verici olsun istiyorum. Bu seçimi yapmak mutluluğu bana altın tepside sunmaz tabii ki ama mutlu olmak için iş mutluluğu olmazsa olmaz.

iştemutluluk4

2 – İşimde mutlu olabilirim.

Herkes olabilir, gerçekten. Yeter ki bu seçimi yapsınlar.

3 – İşimde mutlu olmak benim görevim.

Yöneticim, iş arkadaşlarım, çalışanlarım ve iş ortamım mutlu olup olmamamı etkilese de işimde mutlu omak sadece ve sadece benim sorumluluğumdur.

4 – İşte neyin beni mutlu ve mutsuz edeceğini bilmek benim görevim.

İşimde mutlu olmam için ilk yapmam gereken bunu nasıl sağlayacağımı bilmektir. Ben bilmezsem kim bilecek?

5 – Beni neyin mutlu ya da mutsuz ettiğini başkalarının bilmesini sağlamak benim görevim.

Yöneticim, iş arkadaşlarım, çalışanlarım ya da iş ortamım benim aklımı okuyup beni neyin mutlu ya da mutsuz ettiğini bilmezler. Ben onların anlamalarını sağlamalıyım.

iştemutluluk1

6 – Toprağa tohum atarsan, filizlenir.

Popomun üzerine oturup yöneticim, iş arkadaşlarım, çalışanlarım ya da iş ortamımın beni mutlu etmesini beklersem, daha çok beklerim.

7 – İşteki mutluluğum iş dışındaki mutluluğumu da etkileyecektir.

İşteki mutlu ya da mutsuz halim mesai bitiminde de beni takip edecektir. Mutlu bir hafta, mutlu bir haftasonuna kapı açacaktır.

8 – Mutluluk girmeyen işe doktor girer.

İşteki mutsuzluk ve stres bana hastalık, depresyon ve hatta -Allah korusun- ölüm getirecektir. İşte mutlu olmak ise ruhsal ve fiziksel sağlığımı artıracaktır.

9 – Uyanık olduğum zamanın büyük çoğunluğu işte geçiyor. Ne uğruna olduğu çok önemli.

İşimde ailemden, arkadaşlarımdan ve hobilerimden çok daha fazla vaktim geçiyor. Bu zamanın mutlu ve keyifli geçmesini ve anlamlı olmasını istiyorum.

10 – İşte bazı günler kötü geçebilir.

İşte geçen tüm zamanım mutlu geçmeyebilir. Bazı günlerim kötü geçebilecektir. Bu, kabul edilebilir. Ama kötü bir hafta, kötü bir ay, kötü bir yılı kabul edemem.

11 – Mutlu olduğumda daha verimli çalışıyorum.

Mutlu olduğumda daha motive, odaklanmış, kendini adamış, yaratıcı, risk almaya yatkın, hizmet odaklı ve üretken bir çalışan haline geliyorum.

12 – Mutluluğun aşırısı diye bir şey yoktur.

Ne kadar mutlu olursam olayım, fazlasına hayır demem 🙂

13 – İş dışında geçen zamanımın kalitesi, işteki mutluluğumu etkiler.

Tatiller, hafta sonları ve iş dışında geçen diğer zamanlarımda düşünüyor ve gevşiyorum. Yeni deneyimler ediniyorum ve aklıma yeni fikirler geliyor. Tüm zamanım işte geçerse mutlu olamam.

14 – Herkesin işte mutlu olmak tanımı farklıdır.

Birinin rüya işi bir diğerinin kabusu olabilir. Beni mutlu eden iş seni mutsuz edebilir.

15 – İş mutluluğu benim ŞU AN yarattığım bir şeydir.

Gelecek ay, gelecek mevsim, gelecek yıl değil. Ya şimdi ya asla.

16 – İşte mutlu olmak iş ortamının mükemmel olmasına bağlı değildir.

Her işyerinde tatsız insanlar, aşırı iş yükü, ne istediğini bilmeyen müşteriler, stres vs. tuhaflık ve sıkıntılar olabilir. Bunları minimize etmek için gayret göstereceğim ama mutlu olmak için herşeyin mükemmel olmasını beklemeyeceğim. Beklersem asla mutlu olamam.

iştemutluluk2

17 – İşteki mutluluk bulaşıcıdır.

Mutlu insanlar başkalarını da mutlu ederler. Başkalarını bu şekilde etkilemek isterim. İşyerindeki mutsuzluk da aynı şekilde bulaşıcıdır. Ama bu virüsü bulaştırmak hiç de eğlenceli değildir.

18 – Kendimi işte mutlu etmenin en iyi yolu başkalarını mutlu etmektir.

Sadece kendimi mutlu etmeye çalışmanın hiç bir anlamı yok. Mutluluk bulaşıcı olduğu için ortamdaki tek mutlu kişi bensem bu mutluluğu sürdüremem.

19 – Bunu yapmak zaman ister.

Kendimi ve başkalarını işte mutlu etmek için zaman gerekli. Bu zamanı harcamaya değer çünkü işte mutlu olmak beni daha üretken kılacaktır.

20 – Ya düzelt ya terket.

Şu anki işimde mutlu olmanın hiç bir yolunu bulamıyorsam, ayrılmalıyım. Evet, bu tedirgin edici. Ama işe hergün demotive, küçümseyen, stresli ve çaresiz bir şekilde gitmek daha korkutucu değil mi?

iştemutluluk5

21 – İşte mutlu olmak için atom mühendisi olmaya gerek yok.

İşte mutluluk için gerekenler basittir ve hemen her işyerinde uygulanabilir. Kabul, olumlu tavır, öğrenme ve gelişme, kararları paylaşma, açık olma. İşte bu kadar!

22 – Vermeden alamazsın.

Kimsenin beni takdir etmediğini düşünüyorsam, onları takdir etmekle başlamalıyım. Beni dinlemiyorlarsa ben onları dinlerim. Başkalarına iyi bir örnek olurum.

23 –  (Sadece) Parayla saadet olmaz.

İşinin yüksek maaşlı olması tek başına çalışanı mutlu etmeye yetmeyebilir.

24 – Güç, statü göstergeleri, büyük bir ofis, hatta jet bile verseler, beni tek başına mutlu etmeye yetmeyebilir.

Başta süper gelir, ama bu tatmin hissi geçicidir ve kötü bir işi telafi edemez.

25 – Şimdi ve burada yaptıklarım bana iş mutluluğunu getirecektir.

Şimdi işe koyulacağım ve başkalarının da bana katılmasını sağlayacağım.

***

Var mısınız? Hazır mısınız? Nereden başlayacaksınız?

Kaynaklar :

http://woohooinc.com/
Sabah 9’dan Akşam 6’ya Happy Hour – Alexander Kjerulf

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

İşte Mutluluk, “İşte” Mutluluk – Manifesto“ için 1 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir