İşte Mutluluk, “İşte” Mutluluk – Nasıl Düzeltirim?

iştemutluluk22
İşte mutluluk, “işte” mutluluk 🙂

Serinin bir önceki yazısı işte mutluluk yolunda bizi tökezleten engeller hakkındaydı. Bu yazı da “sorunun ne olduğunu biz biliyoruz, varsa çözümün bir zahmet onu yaz” diyenler için.

Birçok kere belirttik: Bizi işte sonuçlar ve ilişkiler mutlu eder. Yani mutlu olmak için sonuçları ve ilişkileri iyileştirmeye çalışmalıyız.

Peki bunu nasıl yapacağız?

Patron ve Çalışma Arkadaşları

Özellikle kötü patron ve sorunlu iş arkadaşlarıyla mücadele ederken onların sorunun farkında olup olmadıkları ve düzeltmeye çalışıp çalışmadıkları çok önemlidir.

Eğer kendisinin farkında olup bunu düzeltmeye çalışıyorsa (varsa tanışmak isterim! 🙂 ) ya da farkında olmadığı halde birşeyleri düzeltmek için yardımınızı kabul edecekse; en çabuk ve uygun anda kendisine neyi daha iyi yapabileceğini belirterek, sorunun kendiniz ve işiniz üzerindeki etkisi hakkında net bilgi vererek, alternatifler önererek ve düzenli olarak takdir ederek başarıya ulaşabilirsiniz.

Yok, kendilerinde asla bir kusur bulmayan ve bu konuda bir şeyler yapmayı reddeden kişilerle karşı karşıyaysanız, uzak durmakla ve oradan uzaklaşmakla ilgili stratejiler düşünmelisiniz.

İşyeri Stresi

Bir kere şunu unutmayalım:

İşyerinde mutluluk, stresin tek kalıcı çözümüdür.

Bir işyerinde hem stresli hem de mutlu olamazsınız. Bitiremediğiniz işlerden dolayı strese girmek yerine, bitirdiğiniz işler için kendinizi takdir etmeye çalışın. Stres, size bloke eder ve işinizi bitirmenize engel olur, dolayısıyla strese girerek zaten bitiremediğiniz işleri arttırıyor olacaksınız.

iştemutluluk25
Çatışmalar böyle çözülmez 🙂

İşyeri Çatışmaları

İşyerinde çatışmalar kaçınılmaz, bir kere bunu kabul edelim. İşyerinde başkalarıyla anlaşmazlıklar yaşamanız sizin kötü biri olduğunuzu değil, işinizi önemsediğinizi ve işinize bağlı olduğunuzu gösterir. Önemli olan bunlarla yapıcı bir şekilde başa çıkabilmektir.

Çatışmaları çözüme kavuşturmak için mutlaka hemen harekete geçilmeli. Demir tavında dövülür! Nazik ve yapıcı bir şekilde o kişiye neden öyle davrandığını sorun. “Telefonda bu kadar bağırarak konuşmanın sebebi nedir?” uygulanabilir görünüyor, değil mi?

Kendiniz çözüm bulamıyorsanız arabulucu yardımı almak da iyi bir çözüm olabilir.

Kronik Şikayetçiler

Sürekli şikayet edip sizin de enerjinizi ve motivasyonunuzu düşüren kişilerle başınız dertteyse, aşağıdaki maddeler İŞE YARAMAZ!

  • Onları neşelendirmek
  • Çözüm sunmak
  • Kendilerine gelmelerini söylemek
  • Onları şikayet etmek
  • Gözmezden gelmek veya kaçmak
  • Onlara şikayet seanslarında eşlik etmek

Ne işe yarar peki? ANLAYIŞ. “Seni anlıyorum” bu kadar!

Ama bunu yaparken alaycı olmamaya dikkat edin. Onunla aynı şekilde düşünmek zorunda değilsiniz ama bunların onun için büyük sorunlar olduğunu bilin ve buna göre davranın yeter.

iştemutluluk23
Koşmak sıkıcı mıdır?

Sıkıcı İşler

Eğer işin tamamı sizin için sıkıcı görevlerden oluşuyorsa belki iş değiştirmeyi düşünmelisiniz. Ama sorun bazı görevlerin sıkıcı olması ise ya da iş değiştirmek sizin için bir seçenek değilse (Danimarka’da yaşamıyoruz sonuçta 😉 ) sıkıcı işlere neşeli bir tavırla yaklaşmak sorunu büyük ölçüde azaltır. Şunları deneyin:

  • “Haydi bu işi harika bir şekilde yapalım.”
  • “Haydi bu işi geçen seferkinden %10 daha hızlı yapalım.”
  • “Haydi bu işi yaparken eğlenmeye çalışalım.”
  • “Söylenip durmak yerine haydi bu işi pür dikkat yapalım.”

Sizin için sıkıcı olan bazı işler bir başkası için eğlenceli olabilir, acaba bir iş arkadaşınızla iş değiştokuşu yapmanız mümkün olur mu?

İşten Çıkarılma Korkusu

İşten çıkarılmak neden sizi korkutur, bir kere bunu netleştirmelisiniz.

Konu maddiyat ise (ki %90 budur) kişisel ve mesleki becerilerinizi arttırarak kendinizi daha iyi bir iş bulabilir konumda tutmak ve şahsi giderlerinizi mümkün olduğu kadar düşük tutmak bu korkunuzu azaltabilir.

Konu bundan utanmak ise bilin ki siz utanılacak bir şey yaşadığınızı düşünürseniz başkaları da öyle düşünür. Kovulan ne ilk ne de son çalışansınız. İşten çıkarılmak -ne yazık ki- iş hayatının doğal bir parçasıdır.

İş dışında çok sayıda olumlu çevre kurmak, olası bir işten çıkarılmada hem arkadaş kaybı nedeniyle ekstra acı çekmenizi engeller, hem de başka bir iş bulmada size yardımcı olabilir.

iştemutluluk24
Mutluluk hakkımız, söke söke alırız!

***

Her şey mutluluk için. Mutluluk için çok şey yapmaya değer. Mutlu olma hakkınızı lütfen küçümsemeyin.

Sevgiler ve mutlu haftalar 🙂

Kaynak:
Sabah 9’dan Akşam 6’ya Happy Hour – Alexander Kjerulf

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

İşte Mutluluk, “İşte” Mutluluk – Nasıl Düzeltirim?“ için 1 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir