İşte Mutluluk, “İşte” Mutluluk – Nedir, Ne Değildir?

Tüm “İşte Mutluluk, ‘İşte’ Mutluluk” yazılarımız için buyurun.

İşte mutluluk istisna değil, kaide olmalıdır.

iştemutluluk9

Diziye devam etmeden önce, tam olarak neyden bahsettiğimizi bir netleştirelim istedim. Çünkü iş hayatı içinde çok kullandığımız ama net olarak doğru anlamda kullanmadığımız kavramlardan bahsediyor olacağız (Plaza Dili ve Edebiyatı İlk Ders : Yapıyor olacağız 🙂 ).

İşte Mutluluk Nedir?

 • Yaptığınız şeyden gerçekten zevk aldığınızda,
 • Gurur duyabilceğiniz harika işler başardığınızda,
 • Muhteşem insanlarla çalıştığınızda,
 • Yaptığınızın önemli olduğunu bildiğinizde,
 • İşinizle takdir edildiğinizde,
 • Sorumluluk alabildiğinizde,
 • İşteyken eğlenebildiğinizde,
 • Öğrendiğinizde ve kendinizi geliştirdiğinizde,
 • Fark yarattığınızda,
 • Motive ve enerjik olduğunuzda ve
 • Bu işte mükemmel olduğunuzu hissettiğinizde

Yaşadığınız duygudur. Bu duygu hepimize tanıdıktır aslında, hepimiz bu duyguyu biliriz.  Ama burada yazının ilk cümlesini tekrar okumamız gerekiyor: İstisna değil, kaide olmalıdır.

İşte Mutluluk Ne Değildir Peki?

– Daima mutlu ve pozitif olmak değildir.

Ne olursa olsun daima pozitif ve neşeli davranmak, ne gerçekçi, ne de yazımızın konusu. Çok kısa tanım olarak mümkün olduğu kadar mutlu olmaktan ve günün sonunda “bugünüm genel olarak iyiydi” diyebilmekten bahsediyoruz.

– Herkes için aynı şekilde sağlanabilecek, net formülü olan bir durum değildir.

Herkesin hayattan beklentisi farklı olduğu için, herkesin mutlu olacağı iş de farklı bir tanım içeriyor. Birinin rüya işi, diğerinin kabusu olabilir.

“Sizi nasıl bir iş mutlu ederdi?” sorusunu cevaplayabilmek için şu örnek sorulara bir göz atmanızı öneririz:

 • Yalnız mı yoksa grup halinde mi çalışmayı tercih edersiniz?
 • Rapor yazmak sizin için zevkli mi yoksa ömür törpüsü mü?
 • İşleriniz tahmin edilebilir mi olmalı yoksa sürekli kendinizi zorlayacak yeni görevlere mi atılmak istersiniz?
 • Risk sever misiniz?
 • Tek bir projeye odaklanmak mı yoksa “parça başı iş” mi?
 • Ne yaptığınızı üstlerinize anlatmayı sever misiniz yoksa bu size angarya mı gelir?
 • İşe şık mı gitmek istersiniz yoksa buna vakit harcamamak mı?
iştemutluluk7
İş memnuniyeti yerlerde sürünen bazı yazılımcılar için mutluluğun resmi bu olabiliyormuş, bir arkadaş anlatmıştı 🙂

– “İş memnuniyeti” ile eş anlamlı değildir.

İş ya da çalışan memnuniyeti, oturup kafanızda tarttığınızda işinizle ilgili düşündüklerinizdir. Yani sadece bilinçli olarak bu konuda düşündüğünüzde (örneğin IK’nın çalışan memnuniyeti anketlerini doldururken) vardığınız sonuçtur. ‘İşyerinde mutluluk’ ise, işyerinde iken kendini ne kadar mutlu hissettiğindir.

Memnuniyet, somut verilere bağlıdır ve tatmin olma eşiği sürekli yükseldiği için -insanoğlu, hep daha fazlasını ister- kalıcı olmayan bir duygudur. Üstelik gün içinde ne kadar mutlu olduğunu etkilemez.

Çalışan memnuniyeti birçok kurumsal şirketin kullandığı bir tanım olmasına ragmen, “çalışan mutluluğu” tanımını hemen hiç duymuyoruz. Oysa ki iş hayatında -hatta tüm hayatımızda- amaç memnuniyet (tatmin) değil, mutluluk olmalıdır.

– Gaipten gelmez, çaba göstererek herkesin her işyerinde yapabileceği bir şey vardır.

İşyerinde mutluluk hedef tanımları, kurumsal değerler, raporlar, kurallar ve işyeri politikaları ile sağlanmaz (bkz. bir önceki madde). Sizin şimdi ve burada yaptığınız şeylerle sağlayabileceğiniz bir şeydir mutluluk.

Mükemmel iş yoktur. Hiçbir iş içinde sadece sizing sevdiğiniz şeyleri barındıramaz. Bunu bekliyorsanız, size kolay gelsin. Konumuz; sorunları çözmek ve işinizde yaşadığınız olumlu deneyimleri artırmak için becerilerinizi ve enerjinizi güçlendirmek.

Etik olan her işte bazı kişileri mutlu edecek unsurlar vardır. Bazıları yaratıcı, bazıları da tekdüze işleri sever. Bunun belli bir kuralı yoktur – ki bundan bahsetmiştik-.

Burada tek bir kural var: İşinizde mutlu olmaya karar vermek. Bunun için gereken ne ise yapmaya kararlı olmak.

iştemutluluk6

– Tüm hayatını işte geçirmek değildir.

Kurumlara kötü haber veriyormuşum gibi oldu ama aslında öyle değil, bir dinlerseniz :). İşte mutlu olmak için iş-özel yaşam dengemizi düzgün bir şekilde kurmuş olmamız gerekiyor (Bkz.Manifesto). Bu olmadan işte mutlu olmamız imkansız. Ancak iyi haber şu ki; işinde mutlu olan kişiler o kadar verimli çalışırlar ki fazla mesai yapmalarına gerek kalmaz. Yeter ki kurumlar iş verimini işte geçirilen zamanla ölçme alışkanlıklarını bıraksınlar (Ki benim görebildiğim kadarıyla bırakıyorlar da).

***

Bu bilgiler ışığında işinizde mutlu olup olmadığınızı düşünmeye başlamanızı öneririm. Serinin gelecek yazılarında Mutlu olup olmadığınızı daha net anlamanın yolları, mutlu olmak için yapabilecekleriniz, ülkemizde bu konudaki farkındalık seviyesi ve yapılanlar ve daha bir sürü şey olacak. Bence beklemeye değer 🙂

Sevgiler ve Mutluluklar 🙂

Kaynaklar :

http://woohooinc.com/
http://pinetribe.com/category/cho-blog/
Sabah 9’dan Akşam 6’ya Happy Hour – Alexander Kjerulf

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir