İşte Mutluluk, “İşte Mutluluk” – Stres Anında 10 Kurtarıcı

Stres, ne yazık ki, iş hayatının olmazsa olmazı. Yetiştirilmesi gereken işler, kişiler arası çatışmalar, İstanbul’da yaşayanlar için trafik çilesi, iş yaşam dengesiyle ilgili zorluklar bize stres olarak yansıyor.

Stres belli bir seviyeye kadar kabul edilebilir, hatta yararlı bir şey ama bir yerden sonra hem iş hem de özel hayatımızda bize zarar veriyor.

 • Tüm dünyada işyeri stresi nedeniyle yıllık kayıp 300 milyar dolardır.
 • Stres nedeniyle çalışanların
  • %77’si fiziksel rahatsızlıklar yaşamaktadır.
  • %73’ü psikolojik rahatsızlıklar yaşamaktadır.
  • %33’ü kendilerini aşırı stres altında olarak tanımlamaktadır. Bu oran son beş yılda %48 artmıştır.
  • %76’sı iş kaybetme ve parasızlık korkusu yaşamaktadır.
  • %48’i uyku bozuklukları yaşamaktadır.
  • %54’ü agresif davranışlar göstermektedir.
  • %60’ı işini değiştirmek istemektedir.
  • %87’sinin işyeri ile duygusal bağı kopmuştur.
 • Mutsuz çalışanların minimum iş kaybı %10’dur.

 

Bu kadar zararlı bir faktörden korunmak için elbette bazı önlemler almalıyız. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi “İşyerinde mutluluk, stresin tek kalıcı çözümüdür” . Ancak stres anında yapabileceklerimiz de var, bu yazı da bununla ilgili olacak.

1 – Kendinizi Hipnotize Edin

iştemutluluk26

Gözlerinizi kapatın ve bir zihin ekranı oluşturun. Tıpkı aklınızın içindeki bir televizyon ekranı gibi.

Şimdi gözleriniz kapalıyken sol tarafınıza doğru bakın, trafiğin en yoğun olduğu saatte, arabanızla trafikte olduğunuzu hayal edin. Kafanızı sağ tarafa çevirin ve orada hiç trafiğin olmadığı, bomboş bir yol keşfettiğinizi düşünün. Trafikten kurtulup, o yolda ilerlerken, yavaş yavaş araba seslerinin de azaldığını fark edeceksiniz.

Bunu tıpkı en çok sevdiğiniz filmlerden birini izlermiş gibi yapın. Bu şekilde, günde 3- 4 kez, 5’ er dakika, kendinizi hipnotize ederseniz, zamanla ne kadar rahatladığınızı hissedeceksiniz.

2 – Temiz Hava Alın

iştemutluluk27

Eğer mümkünse pencerenizi açın. Maalesef plazaların çoğunda pencereler açılamıyor. Sizin de açabileceğiniz bir pencere yoksa dışarı çıkın ve burnunuzdan derin bir nefes alırken ona kadar sayın. Sonra içerdeki havayı çok yavaş bir şekilde dışarıya verirken yine 10’a kadar sayın. Dikkatinizi nefesinizin sesine verin ve gerginliğinizin azalmasını hissedin. Bu egzersizi birkaç defa tekrarlayın. Bunu yerinizde de yapabilirsiniz ama dışarıdaki hava ve güneş size çok daha iyi gelecektir.

3 – “Hayır” Demeyi Bilin

iştemutluluk28.jpg

Bir insan sevmediği bir durum ya da istek olduğunda “hayır” der. “Hayır” diyemediği zaman o işi yapacak ve strese girecektir. Genelde bizim toplumumuzda insanlar pek “hayır” demediği için bu konuda oldukça stres yaşarlar. Hayatında stresi azaltmak isteyen bir kişi bu konudaki medeni cesaretini artırmalı ve kendisini sıkıntıya sokacak, zorlayacak, ve mutsuz edecek isteklere “hayır” demeyi öğrenmelidir.

4 – Kendinize Bir Çekidüzen Verin

iştemutluluk29

Fiziksel anlamda diyorum. Hiç içinizden gelmiyordur tahmin ederim ama kadınlar makyaja, erkekler traşa verin kendinizi. Gidin bir yüzünüzü düzeltin, koku sıkın, üstünüzü başınızı düzeltin, olmadı bir yüzünüzü yıkayın. İyi gelecektir.

Bunların hiçbiri mümkün değilse masanızı düzenleyin. Çevrenizin derli toplu olması size biraz olsun rahatlatacaktır.

5 – Komik Bir Şeyler İzleyin/Okuyun

iştemutluluk30

Mola verebileceğiniz ilk anda komik bir şeyler izleyin ya da okuyun. Gülmek her derde devadır. Bizim önerimiz Kaan Sekban’ın Beyaz Yaka hiciv videoları. “Okumak istiyorum” diyorsanız ben Zaytung’çuyum arkadaş 🙂

6 – Müzik Dinleyin

iştemutluluk31

“Müzik ruhun gıdasıdır” demişler, ne de iyi etmişler… Sevdiğiniz herhangi bir müziği açın (işyerlerinde deezer erişimi açıktır genelde) ve takın kulaklıklarınızı. Bu arada barok müziğin ve Beyaz gürültünün en uygun müzikler olduğu söyleniyor, Barok’a ben kefilim 🙂

7 – Bilgisayar Oyunu Oynayın

iştemutluluk32

Yine mola verebildiğiniz bir zamanda bilgisayar ya da mobil oyun oynayabilirsiniz. Şiddet içermeyen bir oyun stresinizi azaltırken, ruh halinizi de düzeltebilir. Oyuna konsantre olmak sinir sisteminizi rahatlatır. Oynadığınız oyun yeterince zor olmalı fakat üzerinizde ekstra bir baskı da oluşturmamalıdır.

8 – Sağlığınıza Dikkat Edin

iştemutluluk33

Fiziksel sağlığınız iyi durumdaysa strese dayanıklılığınız daha yüksek olur. Beslenmenize dikkat edin ve düzenli egzersiz yapın. Sigara ve alkolden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın.

9 – “Bana Arkadaşını Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim”

iştemutluluk34

İşyerinde kimlerle vakit geçirdiğinize dikkat edin. Çevreniz mutsuz, negatif, stresspor, şikayet-mode-on kişilerle mi çevrili? O halde stresli olmanıza şaşmamalı. Daha pozitif, enerjik ve hoşsohbet kişileri almaya çalışın yakın çevrenize.

10 – Hayatınızda İş Dışında Ne Var?

iştemutluluk35

İşten sonra size güzel şeylerin beklediğini bilmek, işteki stresin daha dayanılır olmasını sağlayacaktır. Hobiler edinin. Eve iş getirmemeye çalışın.

***

Daha stressiz bir hayat, daha mutlu bir iş hayatı dileklerimle 🙂

 

Kaynaklar:
Sabah 9’dan Akşam 6’ya Happy Hour – Alexander Kjerulf
Aykırı Denemeler
Bilgili Kadınlar
Kadınlık Bilinci

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

İşte Mutluluk, “İşte Mutluluk” – Stres Anında 10 Kurtarıcı“ için 3 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir