İstifa Kararını Gölgeleyen 5 Efsane

“İstifa Kararını Gölgeleyen 5 Efsane” yazısı PositiveSharing.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

istifa1

“Sanırım bu işi bırakma vaktim geldi. Uzunca bir süredir işimden memnun değilim. İş ortamım stresli, hakkettiğim takdiri göremiyorum ve yaptığım işin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

Buradan kurtulmak istiyorum ama bu fikrimi ne zaman arkadaşlarım ya da ailemle paylaşsam aldığım cevap hep aynı : “Emin misin çocuğum? Bak zamanla düzelir, gün doğmadan neler doğar? Hem bunu bulamayanlar var, ekmek aslanın ağzında değil midesinde artık…”

Ailem, ekonomik özgürlüğüm ile ilgili endişeleniyor ve işime yeterince sıkı tutunmadığım için beni bencil olmakla suçluyor. Bir arkadaşım, işten ayrılmanın CV’im de kötü görüneceği konusunda beni uyardı:  “Ne de olsa iş işte bulunur, bunu herkes bilir.”

Bazı doğru bildiğimiz yanlışlar, işinden ayrılmak gibi zaten zor ama esasında doğal olan bir kararı -sonuçta her yıl çalışanların %10-15’i istifa etmektedir-  olduğundan daha da zor bir hale getirir.

Bu efsaneler yüzünden sevmediğimiz işlerde tıkılıp kalır, kötü yöneticiler ve olumsuz iş ortamlarına asla hakketmedikleri bir prim verilmesine neden oluruz. Buna bir son verelim mi? İsterseniz işe istifa ile ilgili en bilinen 5 efsaneyi inceleyerek başlayalım:

Efsane #5: İstifa = Başarısızlık

  • Pes etme.
  • Pes edenler sevilmez.
  • Kazananlar pes etmez, pes edenler kazanamaz.

Tanıdık mı? Geleneksel düşünce tarzına göre, başladığın bir işi asla yarım bırakmamalısın. Yoksa bu senin hanene net bir başarısızlık olarak yazılır.

Hayır efendim, bazen yarıda bırakmak yapılacak en ama en doğru şeydir. Danimarkalı opera sanatçısı Tina Kiberg’in öyküsüne bakalım mı?

Tina, çocukken tüm boş vakitlerini keman çalışmakla geçiren iyi bir kemancıymış. Katıldığı bir  yarışmada asla çok iyi bir kemanist olamayacağını ve şana daha fazla ilgisi olduğunu fark etmiş. Keman çalmayı bırakmış, şana gitmiş ve dünya çapında bir soprano olmuş.

Gördüğünüz gibi, bırakmanın başarısızlık olduğu inancına sahip olsa hala vasat bir kemanist olacakmış.

Larry Page, Sergey Brin, Tiger Woods, Reese Witherspoon, John McEnroe, John Steinbeck…

Bu isimlerin ortak özellikleri nedir biliyor musunuz? Stanford Üniversitesinden atılmış olmaları!

Gerçek #5: Bazen bir işi bırakmak başka bir işte başarılı olmanın tek yoludur ve o işte kalmak = başarısızlık denklemi geçerlidir.

istifa2

Efsane #4: İstifa kolaya kaçmaktır.

“İstifa mı edeceksin? Sanırım başarılı olmak için gereken özelliklere sahip değilsin. Yazık, yeterince azmedemedin ve kolay yolu seçtin.”

Bazıları istifa etmeyi bir zayıflık olarak görme eğilimindedir. Bu tamamen saçma bir düşüncedir, bana sorarsanız. Aslında kolay olan günler, aylar ve hatta yıllar boyunca sevmediğin bir işe gidip gelmektir. (Burada çeviren bağırmaktadır : Evet! Doğru!! Kesinlikle!!!) Evet, korkunç olabilir ama elinde olanı bildiğin ve hayatını değiştirecek kararların yol açacağı belirsizliklerden uzak olduğun için kolaydır.

Öte yandan, istifa cesaret işidir. Aslına bakarsanız, size zarar veren o işyerinden ya da o berbat yöneticiden uzaklaşmak için düpedüz kahramanca bile denebilir!

Gerçek#4: İstifa çoğu zaman cesur (ve hatta kahramanca) bir eylemdir.

Efsane #3: İstifa Bencilliktir.

“Demek istifa edeceksin! Nasıl bu kadar bencil olabilirsin? İşyerini, iş arkadaşlarını ve müşterilerini nasıl bu kadar kolay yüzüstü bırakabilirsin? Ya ailen? Onların ne yapacağını düşündün mü?”

El Cevap : Ay valla mııııı?

Sevmediğiniz bir işte kalmanızın kimseye bir faydası yoktur, olamaz. İşyerinde mutsuzsanız muhtemelen bu enerjinizi yayıyor ve mutsuzluğunuzu iş arkadaşlarınıza ve hatta müşterilerinize bulaştırıyorsunuzdur. (Bunu, iş bu yazıyı çevirenin eski iş arkadaşlarından daha iyi kimse bilemez. Bu vesileyle hepsinden özür dilemiş olayım, ama çok mutsuzdum be abi!)

Ailenize gelince, belki onlar her akşam kendini eve sürükleyen stresli, yorgun ve sinirli bir size tercih etmeyebilirdi, ne dersiniz? Bir seminerimde dinleyicilerden biri bana şu soruyu sormuştu:

“Günler, haftalar ve hatta yıllar boyunca nefret ettiğiniz bir işe gidip akşam sinir ve stres bulutu olarak eve dönüyorsanız, sizce çocuklarınıza neler öğretiyorsunuzdur?”

Gerçek #3: İstifa kesinlikle bencil bir karar değildir. Sizin mutluluğunuzun çevrenizi etkilemeyeceği düşünülemez.

Efsane #2: İstifa ederek kariyerini riske atarsın.

“İstifa etmen CV’n de hiç hoş gözükmez, kariyerin için hiç hoş olmaz.”

Çünkü nefret ettiğin ve seni yavaş yavaş çürüten bir işte yıllarca kalmış olmak kariyerin için ŞAHANE olur!

Bu efsaneye inanmak, sevmediğin bir işte kalarak kaçıracağın kariyer fırsatlarını tamamen görmezden gelmektir. Aslına bakarsanız, sevmediğiniz bir işte ne kadar uzun kalırsanız, kariyer basamaklarını tırmanırken size çok gerekecek olan enerjiniz, motivasyonunuz ve özgüveninizden o kadar tüketirsiniz.

Gerçek#2: Bazen o işi bırakmak, kariyeriniz için atacağınız en doğru adımdır.

istifa3

Efsane #1: İstifa en son seçenek olmalıdır.

“İşini bırakmayı düşüneceksen önce elinden gelen her şeyi yaptığından emin olmalısın. Başka hiçbir şey işe yaramadıysa en son seçenek olarak istifa düşünülmeli.”

Bu efsaneye inanalar için işten ayrılmak, başka hiç bir çare kalmadığında düşünülecek en son seçenektir. Ancak bu işte kalamayacak kadar tükenmiş ve bunalmış iseniz istifayı düşünebilirsiniz.

Bu, bence listelenen efsaneler arasında en tehlikelisidir çünkü insanların dayanamayacak noktaya gelene kadar sevmedikleri işlerde kendilerini tüketmelerine neden olur.

Gerçek #1: Başka çare kalmadığında değil, doğru olan zamanda istifa etmelidir.

***

Biri bana “istifa ettim” dediğinde içimden gelen otomatik cevap “Zor bir karar vermişsin. İnisiyatif kullanmış ve sevmediğin bir işi daha iyisi için terketmişsin. Aferin sana!” oluyor.

Bana göre, işinden ayrılanları cesur, motive ve proaktif bireyler olarak kutlama alışkanlığı edinmeliyiz.

Burada unutulmuş, aklınıza gelen bir efsane var mı? Bunlardan herhangi birisi size bir istifa kararından döndürmüş müydü?

Peki sizin “Ben istifa ediyorum” diyen birine ilk cevabınız ne oluyor?

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

İstifa Kararını Gölgeleyen 5 Efsane“ için 1 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir